Merkez Bankası Yorumları

F - EUR 2 yıl önce

bence bugun aba altindan sopayi gosterir merkez bankasi dustumu alirsiniz

1 0 0
H - EUR 2 yıl önce

Ekonomi bakanıda : "Merkez Bankası’nın kura müdahalesi kesinlikle gerekli değil. Faiz tartışması yukarı yönlü değil aşağı yönlü olmalı" dedi. Düşcek müdahele olursa diyoruz ama ettirmiyecekler mi? Ben beklicem napcaklar bakalım.

0 0 0
G - USD 2 yıl önce

Bazi Cevrelerin Merkez Bankaciligi Yaparak Piyasayi Rahatlatmak Adina Dolar Pompalamasi Akilli Yatirimciyi Asla Panikletmemeli Dolar Kurunu 2.9? Bandina Kadar Dusurmeyi Basarsalarda Bunu Surduremezler Dolar Yatirimcisina Tavsiyem Asla Panik Yapmayin SU AKAR YATAĞINI BULUR Saygiyla..

2 0 0
A - USD 2 yıl önce

Fed faiz kararını açıkladı 17 Eylül 2015 21:06 Dünyanın nefesini tutup merakla beklediği kritik açıklama geldi. Fed faizleri sabit tuttu, dolar ilk tepki olarak 3 TL'nin altına indi. ABD Merkez Bankası (Fed) faiz oranlarını uluslararası gelişmeleri gerekçe göstererek mevcut seviyesinde tutma kararı aldı. Fed'in politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 2 günlük kritik eylül toplantısı sona erdi. FOMC üyeleri, küresel piyasalarda nefeslerin tutulmasına neden olan toplantıda faiz oranlarının yüzde 0 ila 0,25 aralığında sabit tutulması kararını oy çokluğuyla alırken, Fed Başkanı Jeffrey Lacker'ın karşı oy kullandığı belirtildi. Toplantının karar metninde faiz artışının ertelenmesine gerekçe olarak uluslararası gelişmeler gösterilirken, şu ifadelere yer verildi: "Son dönemdeki küresel ekonomik ve finansal aktiviteler, ekonomik aktiviteyi görece sınırlayabilir ve kısa dönemde enflasyon üzerinde daha fazla aşağı yönlü baskı yaratabilir. Komite, ekonomik aktiviye yönelik risklerin ve işgücü piyasasının neredeyse dengelendiğini düşünüyor, ancak uluslararası gelişmeleri de izlemeye devam ediyor". Fed, ekonomik tahminlerini revize etti ABD ekonomisine ilişkin beklentilerini de güncelleyen Fed, bu yılki büyüme tahminini yüzde 1,8 ila 2 aralığından yüzde 2,1'e yükseltti. Fed'in gelecek yıla ilişkin büyüme tahmini ise yüzde 2,4 ila 2,7 aralığından, yüzde 2,3'e revize edildi. Fed, bununla birlikte bu yıla ilişkin enflasyon beklentisini yüzde 0,6 ila 0,8 aralığından yüzde 0,4'e düşürürken, gelecek yıla ilişkin beklentisini yüzde 1,7 olarak belirledi. Öte yandan, işsizlik oranı beklentisi bu yıl için yüzde 5,2 ila 5,3 aralığından yüzde 5'e düşürülürken, gelecek iki yıla yönelik tahminler sırasıyla yüzde 5 ve yüzde 5,1'den yüzde 4,8'e çekildi. Projeksiyonlarda en çok dikkat çeken nokta, FOMC üyelerinin gösterge faiz oranına yönelik beklentilerinde yapılan aşağı yönlü revizyondu. Buna göre, üyeler faiz oranlarının, yıl sonu itibariyle yüzde 0,675 yerine yüzde 0,375'e yükselmesini bekliyor. Diğer taraftan, faizlerin bu yıl artırılmaya başlanmasını destekleyen üye sayısının 15'ten 13'e düştüğü görüldü. Piyasalar, Yellen'ın açıklamalarına kilitlendi Fed'in faizleri sabit tutma kararı öncesi alış ağırlıklı seyreden New York borsasında endeksler, değer kazanmaya devam ederken, dolar uluslararası piyasalarda değer kaybetti. Karar öncesi 1,1318 seviyesindeki avro/dolar paritesi, şu sıralar 1,1418'den işlem görüyor. Dolar/TL ise 3,0037'den gerileyerek, 2,9870'de dengelendi. Piyasalar, şimdi Fed Başkanı Janet Yellen'ın basın konferansına odaklandı. Konferansta FOMC kararlarını değerlendirecek Yellen'ın faiz artış zamanlaması ve hızına ilişkin ipuçları vermesi bekleniyor.

0 0 0
T - USD 2 yıl önce

Fed Başkanı Yellen, ekonomideki iyileşme ile birlikte bu yıl faiz artırımının uygun olduğunu söyledi Fed Başkanı Janet Yellen, bu yılın ilerleyen dönemlerinde faiz artırımının muhtemelen uygun olduğunu söyledi. Yellen, ekonomik "sürprizlerin" bu planın değişmesine yol açabilecek olmasına rağmen, ABD merkez bankasının bu yıl faiz artırımı yolunda olduğunu söyledi. Yellen, "FOMC katılımcılarının büyük bölümü, ben dahil, şu anda bu koşullara ulaşmanın muhtemelen bu yılın ilerleyen dönemlerinde ilk faiz artırımını ve ardından kademeli bir sıkılaştırma hızını getirmesini bekliyoruz" dedi ve "Ancak eğer ekonomi bizi şaşırtırsa, uygun para politikası konusundaki değerlendirmelerimiz değişecek" şeklinde konuştu. Yellen, Perşembe günü Amherst, Massachusetts'te yaptığı konuşmada, "İşgücü piyasasının daha da iyileşmesi ve enflasyonun yüzde 2 olan hedefimize tekrar yükselmesi ile birlikte, federal fonları faizi (Fed'in gösterge faizi) için hedef aralığını bu yılın ilerleyen bir döneminde artırmanın ve ardından kısa vadeli faizleri kademeli olarak yükseltmenin muhtemelen uygun olacağını düşünüyorum" dedi. Yellen'ın yorumları, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) gösterge federal fonları faizi hedefini, "son küresel ekonomik ve finansal gelişmelerin" ABD'de büyüme ve enflasyonu bastırabileceğini işaret ederek sabit tutmasının bir hafta sonrasında geldi. Çin'in 11 Ağustos'taki devalüasyonunun ardından bu ülkenin ekonomisinde yavaşlamanın derinleşebileceği endişeleri, finans piyasalarında kargaşayı tetikledi ve küresel ekomomi görünümüne ilişkin soruları ortaya çıkardı. Büyümenin bu yıl yüzde 7'nin altına düşmesinin beklendiği Çin'de talebin yavaşlaması, emtia fiyatlarının düşmesine neden oldu ve zaten düşük seviyede olan enflasyonun Fed'in tercih ettiği ölçüm ile Temmuz ayında yıllık yüzde 0.3 artışla yüzde 2 olan hedefin altında kalmasını sağladı.

1 0 0
A - USD 2 yıl önce

tabi ki de 2 kasım da zirve olan dolar ....secim de istikrar olursa fed'e kadar düşer... ama secim sonucları belirgin istikrarı vermezse fed'e kadar kar satışları ile talep alışları na gore dolar kendini fiyatlar..cin den gelen bir veri ihtimalinde dolar ülkesi olan turkiye de kafasına gore ... merkez müdahalesi hikaye yani

0 0 0
istanbul - USD 6 ay önce

japonya merkez bankası faizi sabit tuttuğu için dolar egzotik pariteler karşısında değer kazandı.

18 5 0
G - USD 1 yıl önce

merkez bankasının $ dolar rezervleri hızla eriyor,ekonomi dünyası belirsizlikten çok şikayetçi,yarın FED faizleri arttırdığı zaman,agustos böcegi gibi kışın ortasında kalacagız,günlük alım-satımlar çok tehlikeli.birikim yapılması her fırsatta €,$ ve gram külçe altın alınması daha uygun görünüyor.

1 0 0
2 - USD 1 yıl önce

Bu gün takip edeceğimiz veriler; Avustralya Faiz oranı kararı ve Merkez Bankası kur açıklaması, Avrupa Maliye Bakanları Toplantısı, Kanada lvey PMI, Avrupa Merkez Banksı Başkanı Draghi'nin konuşmasını takip edeceğiz. Bu veriler doğrultusunda teknik analizlerim şu yöndedir. EURUSD : 1.11643 – 1.11439 – 1.11235 seviyelerine düşebilecek parite yükselişe geçerek 1.12007 – 1.12410 – 1.12593 seviyelerine yükselebilir. (ALINTIDIR.)

0 0 0
O - USD 1 yıl önce

sınırımızda yaşanan savaş yönlü gelişmeleri ve içeride yaşanan bir generalin de kabul ettiği çatışma ve savaş ortamı takip edilmeli...düşüşe bişi demicem ama yükseliş başladımı merkez faizde arttırsa frenleyemeyecek doları...rusya abd ye rest çekti rusya yemesi..mahalle büyüklerinin kavgası gibi düşünün kaybeden abd olursa $ çakılır...

0 0 0
T - USD 1 yıl önce

Societe Generale analistleri Phoenix Kalen ve Roxana Hulea, Türk Lirası'nın dolar karşısında yüzde 8 daha değer kaybederek 3.2088 seviyesine kadar düşebileceğini öngörerek, dolar/TL'de "long" gidilmesi (alım yapılması) tavsiyesinde bulundu. Societe Generale analistleri, 2.7712'ye zarar kes (stop loss) koyduklarını ve kurdaki hareketin 2 ila 4 aylık bir sürede gerçekleşebileceğini kaydediyorlar. Analistler, "Türk Lirası'ndaki değer kaybının, süregelen olumsuz siyasi gelişmeler ve Merkez Bankası'ndan kur için yeterli destek sağlayamaması ışığında, önümüzdeki aylarda devam edeceğini düşünüyoruz" dedi. Koalisyon görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanması ve yılın ilerleyen dönemlerinde tekrar seçime gidilecek olmasının ardından, AKP'nin parlamento çoğunluğuna ulaşıp ulaşamayacağı konusunda yüksek bir belirsizlik olduğuna dikkat çeken analistler, "Öte yandan, Merkez Bankası'nın para politikası karar alma sürecine siyasi müdahale, çeşitli Türk politikacıların ve Cumhurbaşkanı danışmanlarının Merkez Bankası'nın sıkı para politikasına ve mevcut çerçevenin değiştirilmesine karşı uyarması ile birlikte yeniden başladı" dedi. Societe Generale analistleri, "Merkez Bankası'nın dünkü tepkisi ile birlikte, finansal istikrara yönelik riskler hafife alınıyor gibi görünüyor ve muhtemelen likidite tedbirleri dışında, kötüleşmekte olan Türk varlıklarına yönelik tepki eksikliğini gösteriyor" dedi. Societe Generale analistleri, "Türkiye, özellikle işlevsel ve sorumlu hükümet eksikliğinde, terör örgütlerinin artan saldırılarına daha duyarlı hale geliyor" dedi ve "Türkiye beş ay üst üste yabancıların lokal tahvil piyasasından çıkışlarının sıkıntısını çekti. Bu çıkışların süreceğine inanıyoruz" değerlendirmesinde bulundu. Analistler, işlem tavsiyesine yönelik risklerin ise, içerideki siyasi gerilimin azalması, ABD'de faiz artışının ertelenmesi, zayıf dolar ya da acil faiz artışına neden olacak kontrolsüz satışlar satış dalgasını gösterdi.

0 0 0
G - USD 1 yıl önce

bu gece saat 21:00 de yayınlanacak önemli veri şudur..:)..FED bütün amerika cografyasını 12 parçaya bölmüştür.yani 12 bölge ve 12 adet FED TEMSİLCİSİ VARDIR.bu elemanlar her yıl 8 defa,kendi sorumluluk alanındaki cografya ile ilgili bir rapor hazırlarlar.kaç tane gariban var.işssiz güçsüz var.evsiz var.aylık gelirler ne kadar .v.s.v.s..ayrıca o bölgedeki kalantor iş adamlarının düşünceleri falan filan hepsi bir araya toplanır.ve FED GENEL MERKEZİ yani ton ton ninemiz YELLEN 'e okunur..ton ninemiz yellen'de FAİZ ARTTIRIMI YAPIP YAPMAYACAGINI BU RAPORA GÖRE KARAR VERİR.

0 0 0
G - USD 1 yıl önce

Türkiye Cumhuriyeti ,Merkez Bankası verilerine bir göz atarsanız,ülkemize ocak-agustos ayları içinde yani 8 ayda 10,9 milyar dolar kaynagı belirsiz para girişi oldugunu görürsünüz..dolar neden düşük sorusuna belki yardımcı olur bu bilgi...Haa..!sabah sabah unutmadan,KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ 90 gün geçerli olmak üzere DÖVİZ KURLARINI sabitleme kararı almıştı,bu süre eki sonu bitiyor galiba,yani kıbrıs'ta döviz ne kadar.? ne yapabilirim?diye merak edenler için araştırınız bakalım.herkese bol kazançlar...

2 0 0
E - gumus 6 ay önce

Japon ve amerikan merkez bankalarının vereceği olası kararların emtialara etkisi nasıl olur? fedin faiz artirmaması ve emtiaların değerlenmesini bekliyoruz anladığım kadarıyla. Peki bojun hangi kararı nasıl bir etki yaratır bilen biri yorum yapabilir mi?

0 0 0
A - USD 6 ay önce

carsamba aksami fed faiz kararini aciklayacak...persembe TCBM faiz indirimi yapacak...sizce merkez bankasinin fed den 12 saat sonra faiz indirimine gitmesi madidar degilmi???....sizde olayin farkina vardinizmi arkadaşlar.....☝😉

14 2 1
F - USD 1 yıl önce

20.10.2015 Erken seçim yaklaşırken yatırımcı ne yapmalı? Vatan Gazetesi yazarı Ali Ağaoğlu piyasaları değerlendirdi. İŞTE AĞAOĞLU'NUN YAZISI: Fed’in faiz artışını 2016’ya erteleyecek olmasının güçlü sinyalleri piyasaları rahatlattı. Dolarda 2.8790 seviyesi önemli. Bunun altına inilirse 2.8245-2.8375 bandı yeni hedef. BIST 100 endeksi için 79.450 puan direnç olacak. Merkez Bankası ise faize dokunmaz. 1 Kasım’daki seçimlere kadar 9 iş günü kaldı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle tatil. Küresel piyasalarda Fed’in faiz artışına başlamasının 2016’ya kalacağı beklentisiyle yaşanan “rahatlama” bizim de içinde bulunduğumuz gelişen ülke piyasalarını olumlu etkiledi, etkilemeye de devam ediyor. CANLI BORSA İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN... ABD tarafında üç hafta önce beklentilerin oldukça altında açıklanan Tarım Dışı İstihdam verisinden bu yana gelen veriler ABD ekonomisindeki toparlanmanın kalıcılığı konusunda endişeleri artırıyor. Bu durum finansal piyasalarda aslına bakarsanız olumlu karşılanıyor. Fed’in faiz artış endişesi yerini “bu yılı da kurtardık” beklentisine bırakıyor. Nitekim önümüzdeki hafta 27-28 Ekim’de yapılacak olan Fed toplantısından kimse bir faiz artışı kararı beklemiyor. BONUS HESAPLARI BAŞLADI “Bu yıl içinde bir faiz artışı gelebilir” önermesinin hayata geçebileceği tek tarih olarak geriye 15-16 Aralık’ta yapılacak toplantı kalıyor ki, piyasa katılımcılarının birçoğu için yılın sonu anlamına geliyor bu tarih. Eh, performanslar ortaya konmuş; yıl sonu bonus hesapları yapılırken, Noel ve yılbaşına bu kadar yaklaşılmışken; Fed’den gelebilecek bir faz artışı bu yılı değilse de daha çok önümüzdeki yılı ilgilendirecek. Yurt dışındaki olumlu hava tarafından bakıldığından dolayı içeride de kurlar geriledi. Aslına bakarsanız dolar/TL kurunda 3.0753’ün görüldüğü 24 Eylül’den bu yana ne “geçici hükümet” ne de TCMB her hangi bir karar almadı, adım atmadı. Buna karşın dolar/TL kuru geçtiğimiz hafta 2.90’nın altına geriledi. Kurlardaki gerilemede içeriden kaynaklanan en ufak bir katkı yoktu. Denebilir ki yükselişte de içeriden kaynaklananlardan çok dışarından kaynaklanan sebepler etkili oldu. Bu önermenin önemli bir kısmına katılmamak mümkün değil. Ancak Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafya, seçime gidiyor olması, iç ve dış politikasından kaynaklanan sorunlar, dışarından gelen dalganın etkisini güçlendirdi, kritik seviyelerin hızlı aşılmasını beraberinde getirdi. Hem yükseliş sert oldu hem de uzun sürdü. Kurlardaki gerileme özellikle döviz borçlusu şirketleri bir parça da olsa rahatlattı. Bunun kalıcı olup olmayacağı nihayetinde seçim sonuçlarına bağlı olacak. DOLARDA KRİTİK SEVİYE NE? Tüm bu olanlara rağmen finansal piyasalar olabildiğince “yurt dışına paralel” hareket etmeye, yurt içindeki ve sınırdaki olaylara olabildiğince “sınırlı” tepki vermeye devam ediyor. Daha ne kadar devam edeceklerini kestirmek zor. Ancak son iki haftaya bakıldığında, seçimlere kadar olan dönemde dolar/TL kurunun 2.90’nın altında kalmasının tüm “tarafları” memnun edeceğe benziyor. Ha keza BIST tarafından da onca olumsuz habere ve bir “düzeltme ihtiyacına” rağmen 79 binlerde “tutunma” çabası öne çıkıyor. 2011 seçimleri ve 7 Haziran 2015 seçimlerinden önceki 3-4 aylık dönemlerde de benzer bir “çabaya” şahit olmuştuk. Bu kez zaman az ancak benzer çabaların izleri farkedilebiliyor. Bu çabalara önümüzdeki iki hafta boyunca şahit olmaya devam edeceğiz. Dolar/TL kurunda bu haftanın başlarında 2.8790 seviyesi önemli bir “destek” seviyesi olacak. Bu seviyenin altına inilecek olur 2.8245-2.8375 bandı yeni “hedef” olacaktır. Ancak bu seviyenin seçimlerden önce görülebilmesi olasılığının da hayli düşük olduğunu hatırlatmakta fayda var. BIST İÇİN 79.450 ÖNEMLİ OLACAK Seçimden önce karar vermek için son haftadayız. Evet, halen daha 9 iş günü olmasına rağmen, önümüzdeki hafta son hafta olacak ve ihtimaldir ki oynaklık artacaktır. Bunun sebebi herhangi bir terör olayı olabileceği gibi, sadece ve sadece seçimlerden önceki pozisyon ayarlamaları nedeniyle de olabilecek. Seçim riskini almak istemeyen bireysel yatırımcıların seçimlerden sonraki olası beklentilerine göre “akşam rahat uyuyacakları” finansal kararları bu hafta içinde almalarında fayda var. BIST 100 endeksi için 79.450 seviyesi son iki hafta için önemli bir “direnç” seviyesi oldu, aşılamıyor. Geçtiğimiz hafta bir yandan düzeltme hamlelerine bir yandan da yüksek seviyelerin korunma “çabalarına” şahit olduk. Aşağıda ilk aşamada 77.600 ve ardından da 76.450 seviyesi önemli olacak. İkinci seviye daha da önemli. Eğer bu seviye aşağı yönde; üstelik günlük kapanış bazında da; kırılacak olursa BISt 100 tarafından 74.396-75.312 arasında geride bıraktığımız boşluğun dahi kapanabileceği bir harekete şahit olabiliriz. FAİZLER DEĞİŞMEZ 21 Ekim Çarşamba günü Merkez bankası nezdindeki Para Politikası Kurulu’nun toplantısı var. Herhangi bir faiz değişikliği gelmeyecektir. Hatta seçime 7 işgünü kalmışken PPK üyelerinin herhangi bir karar dahi alacaklarını sanmıyorum. Olsa olsa MB nezdinde tutulan zorunlu karşılıklara ödenen faizlerle ilgili bazı adımlar gelebilir. Fed; Haziran’da faiz artırmayarak önemli bir şansı kaçırdı ve sonrasında piyasanın şantajlarına boyun eğecek hale geldi. Bizim PPK’mız da daha önceki toplantılarda kararlı adımlar atmadığı, atılması gereken adımları politik baskılar (veya kaygılarla) nedeniyle ertelediği için bu haftaki ve hatta önümüzdeki aydaki toplantısında da herhangi bir karar alamayacaktır. Gelecek ayki toplantısı da büyük olasılıkla hükümet kurma çalışmalarının olduğu dönemlere denk geleceğinden, “politikasızlık” nedeniyle iki ayı daha kaybedecek gibi görünüyoruz.

0 0 0
K - USD 1 yıl önce

Kardeşim önüne gelen fed diyor. Ya dolar sadece fed'e bağlı değil ki. Devlet piyasaya müdahale edebilir. Merkez bankası para politikasi ile hükümet maliye politikasi ile. Dolar kurunun çok net bir şekilde düşürebilir.Ama bunu devlet şu an icin uygun görmüyor.çünkü doların düşeceğini çok rahat biliyorlar ve dolar gün gittikcede 1 artar 2 düşer bu bir politikadir ve öyle de oluyor.

0 0 0
O - USD 1 yıl önce

€ yatırımcılarına tavsiyem Aralık ayı Avrupa Merkez Bankası açıklamasından önce çıkış yapmalarıdır.Çıkışın zamanını siz belirleyin ama Aralık toplantısından önce yapın ha bugün ha toplantıdan 1 gün önce...Eğer Draghi dediğini yapar ve Genişlemeye giderse gerçekten artık €/$ paritesinden değil $/€ paritesindwn bahaederiz...

0 0 0
K - USD 1 yıl önce

AB merkez bankası faiz oranlarini düşürme kararı aldı. Fed'in de perşembe günü toplantısı var. Onlarda bu durum karsisinda faiz oranlarini düşüreceklerdir. Bu da Euro ile Dolarin düşeceğini gösterir. perşembe günü tatilden dolayı sistem kapalı oldugu için. Elinizdeki dövizleri çıkarın. Seçimden sonra zarariniz kat ve kat artabilir.

0 0 0
M - gumus 6 ay önce

💰💲.....FED yarın ne yapabilir?, bence asıl sorun BOJ yani JAPONYA MERKEZ BANKASI NE YAPACAK.?, Ne yapabilir, bu konu hakkında ğörüşü olan varmı.?💲💰🏄🌊..NAZO GELİNNN🎵🍻🎶

3 2 2
D - EUR 1 yıl önce

FED ve AVRUPA MERKEZ BANKASI faiz arttırır sa dolar ve euro akp bile tutamaz..Bu sadece tek parti işi değil dış etkenlerde önemli. ..1 .5 ay daha bekliycem anlasilan😡

0 0 0
S - USD 1 yıl önce

Arkadaşlar Türkiye ekonomisi ihracat yapan bir ekonomi değildir, bı zihniyetle asla da olamayacaktır. Bunu mesleği olmayan sadece vasıfsız işçi gibi iş yapan bir kişiye benzetebilirsiniz. İş varsa para kazanır yoksa kazanamaz. Dikkatinizi çekerim piyasaların her kapanışında doların yükselmesinin sebebi ;piyasa açıkken sürekli piyasaya pompalanan doların piyasa kapanmasıyla sürekli olarak yükselişe geçmesidir. Bkz: bayram tatili ve seçim öncesi dönem. Piyasalar açıkken doların alevini alan yandaş artık piyasadan parasını çekecek ve doların yavaş ama istikrarlı yükselişi başlayacaktır. Ama 2 ayda ama 3 ayda. Zamanla olacak birşeydir bu. Suni işlerin merkezidir Türkiye. Ekonomisi olan bir ülke değildir, olamayacaktır da.

0 0 0
S - USD 1 yıl önce

yorumları okudum da dolardan altına geçmek isteyenler var =) şu bir gerçek ki ortada savaş olmadığı sürece altın sert çıkışlar olmaz dolara gelince dolar 7 haziran seçimleri öncesi hızla zaten çıkıyordu faiz arttırımı konusunda onun için dolar aşırı bir düşme olmaz panik yapıp satmayın derim bende zarardayım şuan ama bekleyeceğim 2,3 gün kendinizi döviz sitelerinden uzak tutun bakıp bakıp moralinizi bozmayın dostlar yoksa panik yapar satarsınız 😆 bir iki güne düzeltir kendini global dır dolar yıl sonu özel sektörün döviz ödemeleri var onlar alış yapacaktır hem merkezin rezevleri azaldı onarda alacağı için dolar yine yukarı gider

0 0 0
S - USD 1 yıl önce

Kaldı ki kendi merkez bankamız bile 3 ün altını öngörmüyor...

1 0 0
I - USD 6 ay önce

Moody’s kararı, ekonomideki zayıflama, jeopolitik riskler, OHAL süresinin uzatılması yönünde hükümete öneride bulunulması gibi etkenler Türk varlıkları üzerinde baskı oluşturmaya devam edebilir. Bu hafta açıklanacak enflasyon oranı önemli olacak. Merkez Bankası PPK toplantısında, Eylül ayı enflasyonunda düşüş beklediğini belirtmişti. Ayrıca Cuma günü ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam rakamı Aralık ayı kararı için önemli veri olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz hafta 3 TL’nin üzerine oturmaya çalışan kurda 3’ün üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda önce 3.02-3.05 bölgesi sonrasında ise 3.07-3.09 bölgesi görülebilir.

0 11 2
D - GBP 1 yıl önce

GBP merkez bankasi bir dahaki sefere faiz artirir ayrica Abd de!!!

0 0 0
E - EUR 1 yıl önce

kurlar merkez bankası kur değilki

0 0 0
A - USD 1 yıl önce

FED faiz artırırsa TL, Altın ve Borsa ne olur? FED’in faiz artırımıyla en büyük kaybeden gelişen piyasalar olacak. Ekim ayı tarım dışı istihdam verilerinin açıklanması sonrası FED’in faiz artırabileceği tahminleriyle ilk tepkide 2.86 düzeyinde olan dolar 2.91 düzeyine yükseldi. BIST 100 (Borsa İstanbul 100) endeksinde düşüş yaşanırken, endeks günü 1,24 düşüşle 81.930,21 puandan tamamladı. Açıklanan verilerin ardından ABD doları diğer ülke para birimleri ve emtialar karşısında değer kazandı. FED faiz artırımı yaparsa ABD doları değer kazanmaya devam edecek. İstihdam verilerinin açıklanmasının ardından altın 1.100 doların altına indi. FED faiz artırırsa altın fiyatlarının 1.100 doların altında yeniden 1.080 sonrasında da 1.060 dolar düzeylerine gerileyeceği tahmin ediliyor. Dolar ne olur, ne kadar daha yükselir? FED faiz artırırsa kazanan dolar olacak. Yatırımcılar ABD doları cinsinden varlıklara yönelecekler ve adeta para, sermaye ABD’ye akacak. Diğer merkez bankaları faiz oranlarını düşürürerek para arzını genişletmeye devam ederse para birimleri aşağı yöne dönecek. FED faiz artırırsa ABD doları yükselecek. FED faiz artırırsa Euro ne olur? İstihdam raporunun açıklanmasının ardından etkilenen Euro, 2015 Nisan ayından bu zamana kadar ki en büyük düşüşü yaşadı. Euro/Dolar paritesi 1,0709 seviyesine kadar geriledi. FED faiz artırırsa Euro da değer kaybedecek, fakat eski FED ekonomisti Joseph Lupo, bu değer kaybının Avrupa ekonomisini olumlu yönde etkileyeceğini belirterek, Euro’nun değer kaybetmesiyle birlikte Avrupa ekonomisinin canlanacağını belirtiyor. Bu görüşü aynı zamanda Japonya için de geçerli. ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen, kesin olmamakla birlikte Aralık ayında faiz artırımına gidilebileceği yönünde açıklama yapmıştı. FED’in faiz artırım kararında belirleyici olacak tarım dışı istihdam verilerinin beklenenin üzerinde açıklanması sonrasında tahminler faizlerin yükseleceğini işaret ediyor.

0 0 0
isa25 - USD 6 ay önce

Kısacası enflasyon Eylül ayında piyasaların beklediği kadar yüksek değil ve Merkez Bankası’nın para politikasında yeni sadeleşme (gecelik borç verme faizinde indirim) adımlarının önünü açıyor. Rapora kalem kalem baktığımızda yıllık bazda en büyük artışın %22.61 ile alkollü içecekler ve tütün kaleminde yaşandığını görüyoruz. Bu kalemi %10.37 artan eğitim kalemi takip ediyor. Diğer yandan haberleşme kalemi %3.12 artışla en düşük artışın yaşandığı kalem olmuş. Aylık bazda ise %2.70 artan ulaştırma fiyatları başı çekerken giyim ve ayakkabı kalemi %3.49 gerileme ile en düşük artışın (gerileme) yaşandığı kalem olarak ön plana çıkıyor. İyi enflasyon raporu sonrası dolar 3.00 altına geriledi fakat alıcıların tekrar devreye girmesiyle 3.0070’lere kadar yükseldi. Şu anda ise 3.00 seviyesinin hemen üzerine işlem görüyor. 3.00 – 2.99 bölgesi en yakın destek. Hemen altında ise 2.9730 – 2.97 bölgesi var. Diğer yandan 3.01 ilk önemli direnç, sonrasında ise 3.0250 direnci ön plana çıkıyor.

0 0 0
F - USD 6 ay önce

dahada bu doları yaramazlar 3.1 de merkezin müdahalesi gelir

0 0 0
E - USD 6 ay önce

Bir sorum var, 10 bin kadar dolar çekmem lazım. Enpara dan. Mevcut Hesaptaki dolarlardan direk cekim yapabiliyor muyum ? Bilgisi olan var mı ? Cozum Merkezini mi arasam ?

1 3 1
A - USD 1 yıl önce

fed faiz artıracak olursa merkez bankası da artırma ihtimali yüksek bu nedenle ocak ayına kadar 3.1 üzerini zor görür. sonrasında ise asgari ücrete yapılacak zam sonrası artış enflasyona bağlı olarak artış olacak diye düşünüyorum

0 2 1
S - USD 1 yıl önce

bi an gelir zarar edersiniz.zarari karsilamaya bile razi olursunuz.bekleme surecine girersiniz.bankalar sizin paralari degerlendirir.siz gireni ciksrmaya ugrasirken.zararina parayi bozdurursunuz.vadeliden gelecek parayida kazanamazsiniz hem zarar edersiniz hem stress cekersiniz.birakin para babalari , merkez bankasinda adami olanlar , karanlik sahsiyetler para kazansmaya devam etsin bu tezgahta.harcarlar sizi.ben bi kere tutuldum tobe ettim.benden size kardes tavsiyesi

0 11 1
E - USD 1 yıl önce

Hayırlısı arkadaşlar. Fazla üzülmeye değmez. Sağlıktan önemli birşey yok. Ticaret yaptını ve zarar ettiniz farzedin arkadaşlar. Seçimin hemen ardından 276 olduğunda herkes 250 olacak diyordu. Ne oldu, 286 da sabitlendi. Hangi bakan gelirse gelsin, kim merkez bank başına geçerse geçsin dolarda her zaman yükselme olmuştur. Hatırlarsanız hep yıl sonu tahminleri yapılıyordu düşük kurla ama hiç tutmadı. Hayırlısı. Bekleyelim ve sabırlı olalım.

0 3 1
D - USD 1 yıl önce

ne oldu ya la! Fed bizim merkez bankasindan daha betermis dimi. bizim faizi 0,50 indiriyor. fed faizi 0,25 arttiriyor. gelismis ulke olunca boyle oluyor.

0 3 0
Z - gram-altin 6 ay önce

merkezbankası keşke altına müdahale etse altındakiler iflas edecek.. fedden çıkmış yangın sahip çıkalım altına

0 3 1
C - USD 1 yıl önce

dolar kötü durumda.Fed in açıklamaları bile yükseltmiyor.Ancak merkez bankasının döviz rezervler hızla azaldı.Haftaya 290 ı görür.Fed fazla etkilemiyecek kademeli artış yapıcak çünkü faizlerde.

0 5 0
A - gram-altin 1 yıl önce

BMI Research, altının altı yıllık aradan sonra yeniden üç basamaklı fiyata sahip bir meta olabileceğini kaydetti Altın, altı yıl 1,000 doların üzerinde tutunduktan sonra, yeniden üç basamaklı fiyata sahip bir meta haline gelebilir. Altın ne kadar? TIKLAYIN! Fitch Group'un bir birimi olan BMI Research'e göre, altın, Fed'in faiz artırımına gitmesi ve doların değer kazanması ile birlikte, 2016 yılının ilk yarısında 1,000 doların altına inebileceği tahmininde bulundu. BMI'nın emtia araştırma küresel başkanı John Davies, kademeli sıkılaştırma beklentilerinin, fiyatların 1,000 dolar civarına ve üzerine geri dönmesi ile birlikte, düşüşü yavaşlatacağını. Altın Singapur saati ile 13:47'de ons başına 1,077.10 dolar seviyesinde işlem görüyordu. Altın 2015 yılında, Fed politika yapıcılarının 2006'dan bu yana ilk faiz artırımı için hazırlanmaları ile birlikte, yaklaşık yüzde 9 değer kaybetti ve beş yılın en düşük seviyesine indi. yüksek faizler, yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altının cazibesini azaltıyor. Yatırımcıların büyük bölümü, dün Fed'in Ekim ayı toplantı tutanaklarının yayınlanmasının ardından, Aralık ayında faiz artırımına gidilmesini bekliyor. Goldman Sachs Group Inc., geçen ayki değerlendirmesinde, Aralık ayındaki olası faiz artırırımının altına zarar evreceğini kaydetti. Davies, Singapur'da dün verdiği mülakatta, "Açık bir şekilde, 1,000 dolar test edilecek, ancak bu seviyenin çökeceğini ille de çökeceğini düşünmüyoruz," dedi ve "Gelecekteki faiz artırımlarının çoğu fiyatlara yansıdı, bu nedenle, faiz artırımını gördüğümüzde, ani bir reaksiyon olacağını sanmıyorum" şeklinde görüş bildirdi. Yıllık Düşüş Spot altın Çarşamba günü ons başına 1,064.55 dolar ile Şubat 2010'dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Yatırımcıların ellerindeki altın varlıklarını azaltması ve dolardaki yükselişin etkisiyle üst üste üçüncü yılı da düşüşle geçmeye yönelen altın, bu yıl şimdiye kadar ortalama 1,172 dolar civarında seyretti. Fed'in Aralık toplantısınıda 25 baz puan faiz artıracağı ve bunu 2016 yılında 75 baz puanlık artışın izleyeceği tahmininde bulunan Davies, "Ortalama fiyatlar 2016 ve 2017'de düşecek ve BMI gelecek yıl için fiyat tahmini olan 1,150 doları düşürebilir" dedi. Davies'in faiz artırımı tahmini, Morgan Stanley'in Piyasa İmalı Faiz Artırım Hızı Endeksi ile de uyumu. Bu endekse göre, Fed gelecek yıl 3 kez 25 baz puanlık faiz artırımı yapacak. Davies, "Eğer faiz artırımı bundan daha hızlı ya da daha agresif olursa, altında daha da büyük bir düşüş meydana gelebilir," dedi ve "Altın fiyatlarına ilişkin bizim görüşümüz, gelecek yıl kademeli faiz artırılacağı beklentisini baz alıyor" şeklinde görüş bildirdi. Goldman'ın 21 Ekim'deki raporunda yer verdiği tahminlere göre, altın, faiz artışı ile birlikte, altı ayda 1,050 dolara ve bir yıl içinde 1,000 dolara inebilir. New York merkezli hedge fonu Galtere Ltd.'nin kurucusu Renee Haugerud, Bloomberg'e yaptığı değerlendirmede, "Bu hafta, altın, yükselen dolarla birlikte, 900 dolar ila 1,000 dolar bölgesine düşebilir" dedi. Oversea-Chinese Banking Corp., bugünkü bilgilendirme notunda, "Fed'in Ekim toplantısının tutanakları muhtemelen gelecek ay faiz artırımına gidileceği beklentilerini güçlendirecek ve altın fiyatlarını aşağı çekecek," dedi. Singapur merkezli bankanın uzmanları arasında, Bloomberg'in sıralamasına göre, üçüncü çeyrekte en doğru altın fiyat tahminini yapan Barnabas Gan da yer alıyor.

1 2 1
G - USD 1 yıl önce

merkez bankası yılsonu dolar tahmini 2,92 ulan erdem başçı bugüne kadar söylediginin hep tersi çıktı. umarım bu sefer tutturursun. yoksa kalk git o koltuktan...

0 0 0
S - USD 1 yıl önce

adam gibi yorum budur iste TCMB Anketi: Yıl sonu dolar beklentisi 2.9256 20.11.2015 16:35:52Yorumlar 0Haberler TCMB beklenti anketine göre yıl sonu dolar kuru tahmini 2.9253 seviyesinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Kasım 2015 Beklenti Anketi'nde, cari yıl sonu TÜFE beklentisi yüzde 8,25'ten, yüzde 8,36'ya yükseldi. TCMB'nin finansal ve reel sektörde karar alıcı, uzman kişiler, profesyoneller ile yabancı finansal kuruluşların uzmanları arasından seçilen 79 katılımcıyla gerçekleştirilen 2015 yılı Kasım Ayı Beklenti Anketi yayımlandı. Buna göre, kasım ayı için tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 0,48 iken, bu anket döneminde yüzde 0,43'e geriledi. TÜFE beklentisi aralık ayı için bir önceki anket döneminde yüzde 0,28 iken, bu anket döneminde yüzde 0,22'ye indi. 2016 yılı ocak ayına yönelik TÜFE beklentisi ise yüzde 0,89 düzeyinde gerçekleşti. Cari yıl sonu TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 8,25 iken, bu anket döneminde yüzde 8,36'ya çıktı. TÜFE beklentisi, 12 ay sonrası için yüzde 7,34'ten yüzde 7,42'ye yükseldi, 24 ay sonrası için ise yüzde 6,88'den yüzde 6,84'e geriledi. Yıl sonu döviz kuru (dolar/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 2,9943 iken, bu anket döneminde 2,9256'ya indi. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise önceki anket döneminde 3,1200 iken, bu dönemde 3,0741'e düştü. Bir önceki anket döneminde 38,1 milyar dolar olan yıl sonu cari işlemler açığı beklentisi bu anket döneminde 37,4 milyar dolara indi.  Gelecek yıla ilişkin cari işlemler açığı beklentisi ise 41,1 milyar dolar oldu. Söz konusu beklenti, geçen anket döneminde 41,2 milyar dolar seviyesindeydi.  - Yıl sonu büyüme beklentisi arttı Bir önceki anket döneminde yüzde 2,9 düzeyinde gerçekleşen cari yıl sonu gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) beklentisi, bu anket döneminde yüzde 3'e yükseldi. Gelecek yıl için büyüme beklentisi ise yüzde 3,2'den yüzde 3,3'e çıktı. BIST Repo ve Ters-Repo Pazarı'nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 10,35 iken, bu anket döneminde yüzde 10,28 oldu. TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti beklentisi de bir önceki anket dönemine göre azalarak yüzde 8,77'ye geriledi. Vadesine üç ay ya da üç aya yakın süre kalan Devlet İç Borçlanma Senetleri'nin (DİBS) yıllık bileşik faiz oranı beklentileri, cari ay için yüzde 10,35, bir, üç, altı on iki ve yirmi dört ay sonrası için ise sırasıyla yüzde 10,44, 10,56, 10,52, 10,36 ve 1007 olarak kayıtlara geçti. Vadesine 5 yıl ya da 5 yıla yakın süre kalan DİBS'lerin 12 ay sonrası ikincil piyasa yıllık bileşik faiz oranı beklentisi, bir önceki anket döneminde yüzde 10,42 iken, bu anket döneminde yüzde 10,26'ya geriledi. Vadesine on yıl ya da on yıla yakın süre kalan DİBS'lerin 12 ay sonrası ikincil piyasa yıllık bileşik faiz oranı beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 10,30 ve yüzde 10,10 olarak gerçekleşti. TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı; cari ay için yüzde 7,50, üç, altı, oniki ve yirmidört ay sonrası beklentileri sırasıyla yüzde 8,10, 8,36, 8,59 ve 8,51 oldu. AA Yorum yaz Gönder

1 0 0
Sonraki Yorumlar

Konu Başlıkları

Alarmlarım

İstediğiniz kura ALARM KURUN, Alarm kurduğunuz değere ulaştığında bildirim alın. Alarm kurmak , alarmlarınızı düzenleyebilmek ve tüm cihazlarınızdan bu özelliği kullanmak için üye olun.