Merkez Bankası Yorumları

eferversan1 - USD 9 ay önce

@istanbul Fitch inde not indirme olasılığından dolayı Borsa'dan kaçan yabancı yatırımcıya yüksek fiyattan dolar satmak için söylenmiş bir sözdür bu... Bakın kaç gün geçti geçen hafta perşembeden beri soluksuz çıkıyor dolar merkez hala müdahil değil yani bu istenilen bir şey ... Ayrıca bu makro ekonomik göstergelerle onlarda biliyor %4.5 büyüneyeceğimizi

16 1 1
T - USD 9 ay önce

@🇺🇸Donald J Trump🇺🇸 aynen 2 yi gorup 1.92 ye gerilemisti aguatos 2013 doneminde sonra 2.35 gordu ardindan merkez bankasi faizleri yukseltip zamanla 2.07 ye geri dondu sonra yavas yavas 3 lerdeyiz.ne olacagi belli degil ama yon yukari usd yi asagiya itecek hic haber yok.

0 2 0
N - gram-altin 9 ay önce

@alphacino Yok fikir sordum sadece. Tesekkurler. Yani teorik olarak,yarin biraz duserse bugun satmak icin uygun sanki. Her yerde fed faiz arttirmayacak yaziyor. Ilave olarak,Merkez de belki mudahale eder. 2.96 lara dusebilir cumaya. Bilemedim. Uzun zamandir ilk defa guzel kur su an (sanki)

34 0 0
O - USD 2 yıl önce

merkez bankası müdahale etmeyeceğini ve şeffaflık uygulayacağını açıklamıştı.onlar Fed açıklamasını bekleyecekler..

2 0 0
F - EUR 2 yıl önce

bence bugun aba altindan sopayi gosterir merkez bankasi dustumu alirsiniz

1 0 0
H - USD 2 yıl önce

Açıklamalara göre şimdi gitmicek, gideceğine dair sinyal verecek.herkes yine faizler artacak ilerde düşüncesiyle hareket etcek.merkez bankası müdahele etçek mi o da önemli.

1 0 0
H - EUR 2 yıl önce

Ekonomi bakanıda : "Merkez Bankası’nın kura müdahalesi kesinlikle gerekli değil. Faiz tartışması yukarı yönlü değil aşağı yönlü olmalı" dedi. Düşcek müdahele olursa diyoruz ama ettirmiyecekler mi? Ben beklicem napcaklar bakalım.

0 0 0
O - USD 2 yıl önce

perşembe fed açıklaması var...yükselecektir...cuma da muhtemelen merkez bankası müdahelesi gelir saat 14 gibi ve nispi düşüş yaşanır cuma en geç öğle vakti bozdurun varsa...akşam saat 17 gibi de tekrar alın derim...

1 0 0
B - USDTRY 2 yıl önce

haber cok 6 dk sonra cikicak cok cikicak diye merkez bankasi basti ondan dustu suan alabilirsiniz

1 0 0
G - USD 2 yıl önce

Bazi Cevrelerin Merkez Bankaciligi Yaparak Piyasayi Rahatlatmak Adina Dolar Pompalamasi Akilli Yatirimciyi Asla Panikletmemeli Dolar Kurunu 2.9? Bandina Kadar Dusurmeyi Basarsalarda Bunu Surduremezler Dolar Yatirimcisina Tavsiyem Asla Panik Yapmayin SU AKAR YATAĞINI BULUR Saygiyla..

2 0 0
A - USD 2 yıl önce

ABD Merkez Bankası Fed merakla beklenen kararı açıkladı. Fed, beklenenin aksine faizi değiştirmedi. Fed üyelerinden faiz kararının değiştirilmemesi konusunda 9 üyenin evet, bir üyenin hayır olduğu verildiği görüldü. Karar sonrasında gün içinde 3 lirayı yeniden aşan dolar/TL, 3 liranın altına indi. Dolar, 21.03 itibariyle 2,9856 seviyesine geriledi.

15 0 0
A - USD 2 yıl önce

Fed faiz kararını açıkladı 17 Eylül 2015 21:06 Dünyanın nefesini tutup merakla beklediği kritik açıklama geldi. Fed faizleri sabit tuttu, dolar ilk tepki olarak 3 TL'nin altına indi. ABD Merkez Bankası (Fed) faiz oranlarını uluslararası gelişmeleri gerekçe göstererek mevcut seviyesinde tutma kararı aldı. Fed'in politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 2 günlük kritik eylül toplantısı sona erdi. FOMC üyeleri, küresel piyasalarda nefeslerin tutulmasına neden olan toplantıda faiz oranlarının yüzde 0 ila 0,25 aralığında sabit tutulması kararını oy çokluğuyla alırken, Fed Başkanı Jeffrey Lacker'ın karşı oy kullandığı belirtildi. Toplantının karar metninde faiz artışının ertelenmesine gerekçe olarak uluslararası gelişmeler gösterilirken, şu ifadelere yer verildi: "Son dönemdeki küresel ekonomik ve finansal aktiviteler, ekonomik aktiviteyi görece sınırlayabilir ve kısa dönemde enflasyon üzerinde daha fazla aşağı yönlü baskı yaratabilir. Komite, ekonomik aktiviye yönelik risklerin ve işgücü piyasasının neredeyse dengelendiğini düşünüyor, ancak uluslararası gelişmeleri de izlemeye devam ediyor". Fed, ekonomik tahminlerini revize etti ABD ekonomisine ilişkin beklentilerini de güncelleyen Fed, bu yılki büyüme tahminini yüzde 1,8 ila 2 aralığından yüzde 2,1'e yükseltti. Fed'in gelecek yıla ilişkin büyüme tahmini ise yüzde 2,4 ila 2,7 aralığından, yüzde 2,3'e revize edildi. Fed, bununla birlikte bu yıla ilişkin enflasyon beklentisini yüzde 0,6 ila 0,8 aralığından yüzde 0,4'e düşürürken, gelecek yıla ilişkin beklentisini yüzde 1,7 olarak belirledi. Öte yandan, işsizlik oranı beklentisi bu yıl için yüzde 5,2 ila 5,3 aralığından yüzde 5'e düşürülürken, gelecek iki yıla yönelik tahminler sırasıyla yüzde 5 ve yüzde 5,1'den yüzde 4,8'e çekildi. Projeksiyonlarda en çok dikkat çeken nokta, FOMC üyelerinin gösterge faiz oranına yönelik beklentilerinde yapılan aşağı yönlü revizyondu. Buna göre, üyeler faiz oranlarının, yıl sonu itibariyle yüzde 0,675 yerine yüzde 0,375'e yükselmesini bekliyor. Diğer taraftan, faizlerin bu yıl artırılmaya başlanmasını destekleyen üye sayısının 15'ten 13'e düştüğü görüldü. Piyasalar, Yellen'ın açıklamalarına kilitlendi Fed'in faizleri sabit tutma kararı öncesi alış ağırlıklı seyreden New York borsasında endeksler, değer kazanmaya devam ederken, dolar uluslararası piyasalarda değer kaybetti. Karar öncesi 1,1318 seviyesindeki avro/dolar paritesi, şu sıralar 1,1418'den işlem görüyor. Dolar/TL ise 3,0037'den gerileyerek, 2,9870'de dengelendi. Piyasalar, şimdi Fed Başkanı Janet Yellen'ın basın konferansına odaklandı. Konferansta FOMC kararlarını değerlendirecek Yellen'ın faiz artış zamanlaması ve hızına ilişkin ipuçları vermesi bekleniyor.

0 0 0
T - USD 2 yıl önce

Fed Başkanı Yellen, ekonomideki iyileşme ile birlikte bu yıl faiz artırımının uygun olduğunu söyledi Fed Başkanı Janet Yellen, bu yılın ilerleyen dönemlerinde faiz artırımının muhtemelen uygun olduğunu söyledi. Yellen, ekonomik "sürprizlerin" bu planın değişmesine yol açabilecek olmasına rağmen, ABD merkez bankasının bu yıl faiz artırımı yolunda olduğunu söyledi. Yellen, "FOMC katılımcılarının büyük bölümü, ben dahil, şu anda bu koşullara ulaşmanın muhtemelen bu yılın ilerleyen dönemlerinde ilk faiz artırımını ve ardından kademeli bir sıkılaştırma hızını getirmesini bekliyoruz" dedi ve "Ancak eğer ekonomi bizi şaşırtırsa, uygun para politikası konusundaki değerlendirmelerimiz değişecek" şeklinde konuştu. Yellen, Perşembe günü Amherst, Massachusetts'te yaptığı konuşmada, "İşgücü piyasasının daha da iyileşmesi ve enflasyonun yüzde 2 olan hedefimize tekrar yükselmesi ile birlikte, federal fonları faizi (Fed'in gösterge faizi) için hedef aralığını bu yılın ilerleyen bir döneminde artırmanın ve ardından kısa vadeli faizleri kademeli olarak yükseltmenin muhtemelen uygun olacağını düşünüyorum" dedi. Yellen'ın yorumları, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) gösterge federal fonları faizi hedefini, "son küresel ekonomik ve finansal gelişmelerin" ABD'de büyüme ve enflasyonu bastırabileceğini işaret ederek sabit tutmasının bir hafta sonrasında geldi. Çin'in 11 Ağustos'taki devalüasyonunun ardından bu ülkenin ekonomisinde yavaşlamanın derinleşebileceği endişeleri, finans piyasalarında kargaşayı tetikledi ve küresel ekomomi görünümüne ilişkin soruları ortaya çıkardı. Büyümenin bu yıl yüzde 7'nin altına düşmesinin beklendiği Çin'de talebin yavaşlaması, emtia fiyatlarının düşmesine neden oldu ve zaten düşük seviyede olan enflasyonun Fed'in tercih ettiği ölçüm ile Temmuz ayında yıllık yüzde 0.3 artışla yüzde 2 olan hedefin altında kalmasını sağladı.

1 0 0
A - USD 2 yıl önce

tabi ki de 2 kasım da zirve olan dolar ....secim de istikrar olursa fed'e kadar düşer... ama secim sonucları belirgin istikrarı vermezse fed'e kadar kar satışları ile talep alışları na gore dolar kendini fiyatlar..cin den gelen bir veri ihtimalinde dolar ülkesi olan turkiye de kafasına gore ... merkez müdahalesi hikaye yani

0 0 0
istanbul - USD 9 ay önce

japonya merkez bankası faizi sabit tuttuğu için dolar egzotik pariteler karşısında değer kazandı.

18 5 0
G - USD 2 yıl önce

merkez bankasının $ dolar rezervleri hızla eriyor,ekonomi dünyası belirsizlikten çok şikayetçi,yarın FED faizleri arttırdığı zaman,agustos böcegi gibi kışın ortasında kalacagız,günlük alım-satımlar çok tehlikeli.birikim yapılması her fırsatta €,$ ve gram külçe altın alınması daha uygun görünüyor.

1 0 0
2 - USD 2 yıl önce

Bu gün takip edeceğimiz veriler; Avustralya Faiz oranı kararı ve Merkez Bankası kur açıklaması, Avrupa Maliye Bakanları Toplantısı, Kanada lvey PMI, Avrupa Merkez Banksı Başkanı Draghi'nin konuşmasını takip edeceğiz. Bu veriler doğrultusunda teknik analizlerim şu yöndedir. EURUSD : 1.11643 – 1.11439 – 1.11235 seviyelerine düşebilecek parite yükselişe geçerek 1.12007 – 1.12410 – 1.12593 seviyelerine yükselebilir. (ALINTIDIR.)

0 0 0
O - USD 2 yıl önce

sınırımızda yaşanan savaş yönlü gelişmeleri ve içeride yaşanan bir generalin de kabul ettiği çatışma ve savaş ortamı takip edilmeli...düşüşe bişi demicem ama yükseliş başladımı merkez faizde arttırsa frenleyemeyecek doları...rusya abd ye rest çekti rusya yemesi..mahalle büyüklerinin kavgası gibi düşünün kaybeden abd olursa $ çakılır...

0 0 0
T - USD 2 yıl önce

Societe Generale analistleri Phoenix Kalen ve Roxana Hulea, Türk Lirası'nın dolar karşısında yüzde 8 daha değer kaybederek 3.2088 seviyesine kadar düşebileceğini öngörerek, dolar/TL'de "long" gidilmesi (alım yapılması) tavsiyesinde bulundu. Societe Generale analistleri, 2.7712'ye zarar kes (stop loss) koyduklarını ve kurdaki hareketin 2 ila 4 aylık bir sürede gerçekleşebileceğini kaydediyorlar. Analistler, "Türk Lirası'ndaki değer kaybının, süregelen olumsuz siyasi gelişmeler ve Merkez Bankası'ndan kur için yeterli destek sağlayamaması ışığında, önümüzdeki aylarda devam edeceğini düşünüyoruz" dedi. Koalisyon görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanması ve yılın ilerleyen dönemlerinde tekrar seçime gidilecek olmasının ardından, AKP'nin parlamento çoğunluğuna ulaşıp ulaşamayacağı konusunda yüksek bir belirsizlik olduğuna dikkat çeken analistler, "Öte yandan, Merkez Bankası'nın para politikası karar alma sürecine siyasi müdahale, çeşitli Türk politikacıların ve Cumhurbaşkanı danışmanlarının Merkez Bankası'nın sıkı para politikasına ve mevcut çerçevenin değiştirilmesine karşı uyarması ile birlikte yeniden başladı" dedi. Societe Generale analistleri, "Merkez Bankası'nın dünkü tepkisi ile birlikte, finansal istikrara yönelik riskler hafife alınıyor gibi görünüyor ve muhtemelen likidite tedbirleri dışında, kötüleşmekte olan Türk varlıklarına yönelik tepki eksikliğini gösteriyor" dedi. Societe Generale analistleri, "Türkiye, özellikle işlevsel ve sorumlu hükümet eksikliğinde, terör örgütlerinin artan saldırılarına daha duyarlı hale geliyor" dedi ve "Türkiye beş ay üst üste yabancıların lokal tahvil piyasasından çıkışlarının sıkıntısını çekti. Bu çıkışların süreceğine inanıyoruz" değerlendirmesinde bulundu. Analistler, işlem tavsiyesine yönelik risklerin ise, içerideki siyasi gerilimin azalması, ABD'de faiz artışının ertelenmesi, zayıf dolar ya da acil faiz artışına neden olacak kontrolsüz satışlar satış dalgasını gösterdi.

0 0 0
F - USD 1 yıl önce

@bunyaminfuatyildiz Merkez bankası be serbest piyasa fiyatlarını yakından takip dersen piyasanın kim olduğunu öğrenirsin kardeş... 😜

0 0 0
P - USD 9 ay önce

@Turkiyem merkezden bi müdahale yok.

0 4 1
G - USD 2 yıl önce

bu gece saat 21:00 de yayınlanacak önemli veri şudur..:)..FED bütün amerika cografyasını 12 parçaya bölmüştür.yani 12 bölge ve 12 adet FED TEMSİLCİSİ VARDIR.bu elemanlar her yıl 8 defa,kendi sorumluluk alanındaki cografya ile ilgili bir rapor hazırlarlar.kaç tane gariban var.işssiz güçsüz var.evsiz var.aylık gelirler ne kadar .v.s.v.s..ayrıca o bölgedeki kalantor iş adamlarının düşünceleri falan filan hepsi bir araya toplanır.ve FED GENEL MERKEZİ yani ton ton ninemiz YELLEN 'e okunur..ton ninemiz yellen'de FAİZ ARTTIRIMI YAPIP YAPMAYACAGINI BU RAPORA GÖRE KARAR VERİR.

0 0 0
G - USD 2 yıl önce

Türkiye Cumhuriyeti ,Merkez Bankası verilerine bir göz atarsanız,ülkemize ocak-agustos ayları içinde yani 8 ayda 10,9 milyar dolar kaynagı belirsiz para girişi oldugunu görürsünüz..dolar neden düşük sorusuna belki yardımcı olur bu bilgi...Haa..!sabah sabah unutmadan,KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ 90 gün geçerli olmak üzere DÖVİZ KURLARINI sabitleme kararı almıştı,bu süre eki sonu bitiyor galiba,yani kıbrıs'ta döviz ne kadar.? ne yapabilirim?diye merak edenler için araştırınız bakalım.herkese bol kazançlar...

2 0 0
F - USD 2 yıl önce

@Ahmet bak kardesim detaya girme sen sohyke soyleyim butce acik verirse kapatmak icin illaki para lazim para merkez bankasindan cikar merkez bankasi devkete ayit deyil a.ş kurulusudur ve bir ortagida sahistir ama kar gütmez para basarsaki pasacak eflasyon artacak zaten yuzde 10 arti enfilasyon artmasi tlnin diger para birimlerine gore deger kaybetmesine yol acar buda bizde tl tek baz oldugu icin diger para birimleri talep cokluna gore artar secimde masraf olacani ve butce zaten acik verdi dahada fazla para harcanacagi icin butcedeki acik buyuyecek buda tl deger kaybina yol acacak kisaca soyke soleyim 10 once ekmek 25 kurusken simdi 60 kurus ozamanki degerlerle butceyle simdikini kiyasla

1 0 0
B - USD 2 yıl önce

@mavi Bir ulkenin en büyük doviz yatırımlarını yapan herzaman o ülkenin merkez bankalaridir. En büyük kârı da onlar elde ederler. Merkez önce dolar rezervini genisletir, o arada dolar yukselir herkez biraz kazanir. Sonra yüksekten müdahale adı altında dolar satar. Aslında bu mb nin kar satışıdır. Doları bu satışlarla dibe cekmeye calisir ki bir daha alsin. İste MBnin dolar 3.07lere kadar cikarken mudahale etmemisinin ve simdilerde hergün 60milyon d müdahale etmesinin sebebi budur. MBnin yilsonu tutari diye bildirdigi rakam tavan degil, yilsonunda mudahalelerle asagi cektigi rakam olacaktir bence.

2 0 0
E - gumus 9 ay önce

Japon ve amerikan merkez bankalarının vereceği olası kararların emtialara etkisi nasıl olur? fedin faiz artirmaması ve emtiaların değerlenmesini bekliyoruz anladığım kadarıyla. Peki bojun hangi kararı nasıl bir etki yaratır bilen biri yorum yapabilir mi?

0 0 0
A - USD 9 ay önce

carsamba aksami fed faiz kararini aciklayacak...persembe TCBM faiz indirimi yapacak...sizce merkez bankasinin fed den 12 saat sonra faiz indirimine gitmesi madidar degilmi???....sizde olayin farkina vardinizmi arkadaşlar.....☝😉

14 2 1
F - USD 2 yıl önce

20.10.2015 Erken seçim yaklaşırken yatırımcı ne yapmalı? Vatan Gazetesi yazarı Ali Ağaoğlu piyasaları değerlendirdi. İŞTE AĞAOĞLU'NUN YAZISI: Fed’in faiz artışını 2016’ya erteleyecek olmasının güçlü sinyalleri piyasaları rahatlattı. Dolarda 2.8790 seviyesi önemli. Bunun altına inilirse 2.8245-2.8375 bandı yeni hedef. BIST 100 endeksi için 79.450 puan direnç olacak. Merkez Bankası ise faize dokunmaz. 1 Kasım’daki seçimlere kadar 9 iş günü kaldı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle tatil. Küresel piyasalarda Fed’in faiz artışına başlamasının 2016’ya kalacağı beklentisiyle yaşanan “rahatlama” bizim de içinde bulunduğumuz gelişen ülke piyasalarını olumlu etkiledi, etkilemeye de devam ediyor. CANLI BORSA İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN... ABD tarafında üç hafta önce beklentilerin oldukça altında açıklanan Tarım Dışı İstihdam verisinden bu yana gelen veriler ABD ekonomisindeki toparlanmanın kalıcılığı konusunda endişeleri artırıyor. Bu durum finansal piyasalarda aslına bakarsanız olumlu karşılanıyor. Fed’in faiz artış endişesi yerini “bu yılı da kurtardık” beklentisine bırakıyor. Nitekim önümüzdeki hafta 27-28 Ekim’de yapılacak olan Fed toplantısından kimse bir faiz artışı kararı beklemiyor. BONUS HESAPLARI BAŞLADI “Bu yıl içinde bir faiz artışı gelebilir” önermesinin hayata geçebileceği tek tarih olarak geriye 15-16 Aralık’ta yapılacak toplantı kalıyor ki, piyasa katılımcılarının birçoğu için yılın sonu anlamına geliyor bu tarih. Eh, performanslar ortaya konmuş; yıl sonu bonus hesapları yapılırken, Noel ve yılbaşına bu kadar yaklaşılmışken; Fed’den gelebilecek bir faz artışı bu yılı değilse de daha çok önümüzdeki yılı ilgilendirecek. Yurt dışındaki olumlu hava tarafından bakıldığından dolayı içeride de kurlar geriledi. Aslına bakarsanız dolar/TL kurunda 3.0753’ün görüldüğü 24 Eylül’den bu yana ne “geçici hükümet” ne de TCMB her hangi bir karar almadı, adım atmadı. Buna karşın dolar/TL kuru geçtiğimiz hafta 2.90’nın altına geriledi. Kurlardaki gerilemede içeriden kaynaklanan en ufak bir katkı yoktu. Denebilir ki yükselişte de içeriden kaynaklananlardan çok dışarından kaynaklanan sebepler etkili oldu. Bu önermenin önemli bir kısmına katılmamak mümkün değil. Ancak Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafya, seçime gidiyor olması, iç ve dış politikasından kaynaklanan sorunlar, dışarından gelen dalganın etkisini güçlendirdi, kritik seviyelerin hızlı aşılmasını beraberinde getirdi. Hem yükseliş sert oldu hem de uzun sürdü. Kurlardaki gerileme özellikle döviz borçlusu şirketleri bir parça da olsa rahatlattı. Bunun kalıcı olup olmayacağı nihayetinde seçim sonuçlarına bağlı olacak. DOLARDA KRİTİK SEVİYE NE? Tüm bu olanlara rağmen finansal piyasalar olabildiğince “yurt dışına paralel” hareket etmeye, yurt içindeki ve sınırdaki olaylara olabildiğince “sınırlı” tepki vermeye devam ediyor. Daha ne kadar devam edeceklerini kestirmek zor. Ancak son iki haftaya bakıldığında, seçimlere kadar olan dönemde dolar/TL kurunun 2.90’nın altında kalmasının tüm “tarafları” memnun edeceğe benziyor. Ha keza BIST tarafından da onca olumsuz habere ve bir “düzeltme ihtiyacına” rağmen 79 binlerde “tutunma” çabası öne çıkıyor. 2011 seçimleri ve 7 Haziran 2015 seçimlerinden önceki 3-4 aylık dönemlerde de benzer bir “çabaya” şahit olmuştuk. Bu kez zaman az ancak benzer çabaların izleri farkedilebiliyor. Bu çabalara önümüzdeki iki hafta boyunca şahit olmaya devam edeceğiz. Dolar/TL kurunda bu haftanın başlarında 2.8790 seviyesi önemli bir “destek” seviyesi olacak. Bu seviyenin altına inilecek olur 2.8245-2.8375 bandı yeni “hedef” olacaktır. Ancak bu seviyenin seçimlerden önce görülebilmesi olasılığının da hayli düşük olduğunu hatırlatmakta fayda var. BIST İÇİN 79.450 ÖNEMLİ OLACAK Seçimden önce karar vermek için son haftadayız. Evet, halen daha 9 iş günü olmasına rağmen, önümüzdeki hafta son hafta olacak ve ihtimaldir ki oynaklık artacaktır. Bunun sebebi herhangi bir terör olayı olabileceği gibi, sadece ve sadece seçimlerden önceki pozisyon ayarlamaları nedeniyle de olabilecek. Seçim riskini almak istemeyen bireysel yatırımcıların seçimlerden sonraki olası beklentilerine göre “akşam rahat uyuyacakları” finansal kararları bu hafta içinde almalarında fayda var. BIST 100 endeksi için 79.450 seviyesi son iki hafta için önemli bir “direnç” seviyesi oldu, aşılamıyor. Geçtiğimiz hafta bir yandan düzeltme hamlelerine bir yandan da yüksek seviyelerin korunma “çabalarına” şahit olduk. Aşağıda ilk aşamada 77.600 ve ardından da 76.450 seviyesi önemli olacak. İkinci seviye daha da önemli. Eğer bu seviye aşağı yönde; üstelik günlük kapanış bazında da; kırılacak olursa BISt 100 tarafından 74.396-75.312 arasında geride bıraktığımız boşluğun dahi kapanabileceği bir harekete şahit olabiliriz. FAİZLER DEĞİŞMEZ 21 Ekim Çarşamba günü Merkez bankası nezdindeki Para Politikası Kurulu’nun toplantısı var. Herhangi bir faiz değişikliği gelmeyecektir. Hatta seçime 7 işgünü kalmışken PPK üyelerinin herhangi bir karar dahi alacaklarını sanmıyorum. Olsa olsa MB nezdinde tutulan zorunlu karşılıklara ödenen faizlerle ilgili bazı adımlar gelebilir. Fed; Haziran’da faiz artırmayarak önemli bir şansı kaçırdı ve sonrasında piyasanın şantajlarına boyun eğecek hale geldi. Bizim PPK’mız da daha önceki toplantılarda kararlı adımlar atmadığı, atılması gereken adımları politik baskılar (veya kaygılarla) nedeniyle ertelediği için bu haftaki ve hatta önümüzdeki aydaki toplantısında da herhangi bir karar alamayacaktır. Gelecek ayki toplantısı da büyük olasılıkla hükümet kurma çalışmalarının olduğu dönemlere denk geleceğinden, “politikasızlık” nedeniyle iki ayı daha kaybedecek gibi görünüyoruz.

0 0 0
Der'un Beg - USD 9 ay önce

@alphacino Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası her ayın 21'i olağan toplantısını yapar. Bu ay Fed'in ardından toplantı yapacak olması tamamen tesadüf.

0 0 0
A - USD 9 ay önce

@BARON merkez bankasida fed in faiz arttırımıyacagini biliyor. neden hemen sorasina indirme karari aldi? dolarin dusecegini bildigi icin yoksa merkez bankasinin indirime gitmesi turk lirasinin dolara karsi düşüşüdür...ama onlar bunu lehine cevirip fed faiz karari sonrasina biraktilar

0 3 1
A - USD 2 yıl önce

@Erkan dolardaki düşüşün nedeni birçok kişi tarafından garipseniyor ve açıklanmıyor herkesin kendine göre yorumu var benim düşüncem merkez bankasının ve kaynağı belirsiz para girişinin baskıları

2 0 0
T - USD 2 yıl önce

@taxi bu ulkeye yabanci sermayede girse degisen bi sey olmaz.merkez bankasi faiz arttirimina gidince ne oldu dolari durdurabildimi hayir ulkeye zarari oldu bedavadan faizler artti parasi olanlar kazandi yine.bizler burada ne yazarsak yazalim onemi yok pozisyonumuzu saglam alsak yeterli cunki satrancda bizler sadece piiyonuz daha dogrusu kendi adima soliyim piyonum.cunki para bi gun altina bi gun dolara bi gun borsaya kayiyor.1 ay once borsada zararim 10000 lira oldu sebebi ni belirteyim 7.13 den garanti aldim yorumlari okudukca felaket seneryolari benligime girdi gitti 6.98 den sattim sonuc ne oldu garanti 7.60 lari gordu ben zararim ile kaldim.bu yuzden kardesim.yok su olacak yok bu olacak hepsi fasa fiso.yazik bu kucuk yatirimcilara yazik olan hep bizlere oluyor bi haber okuyoruz bi yorum okuyoruz eyvah diyoz satalim zararin neresinden donersek diyoruz.gudik daha sonra sattigimiz fiyatin daha yukseginden tekrar aliyoruz.yaziktir

1 0 0
K - USD 2 yıl önce

Kardeşim önüne gelen fed diyor. Ya dolar sadece fed'e bağlı değil ki. Devlet piyasaya müdahale edebilir. Merkez bankası para politikasi ile hükümet maliye politikasi ile. Dolar kurunun çok net bir şekilde düşürebilir.Ama bunu devlet şu an icin uygun görmüyor.çünkü doların düşeceğini çok rahat biliyorlar ve dolar gün gittikcede 1 artar 2 düşer bu bir politikadir ve öyle de oluyor.

0 0 0
O - USD 2 yıl önce

€ yatırımcılarına tavsiyem Aralık ayı Avrupa Merkez Bankası açıklamasından önce çıkış yapmalarıdır.Çıkışın zamanını siz belirleyin ama Aralık toplantısından önce yapın ha bugün ha toplantıdan 1 gün önce...Eğer Draghi dediğini yapar ve Genişlemeye giderse gerçekten artık €/$ paritesinden değil $/€ paritesindwn bahaederiz...

0 0 0
O - USD 2 yıl önce

@kehribar € düşer yada çıkar demek şu an için aptalca bir yorum olur..ancak kısa vadede $ karşısında ciddi zayıflayacağı kesin..Ab merkez bankası başkanı M.Draghi geçen hafta içi yaptığı açıklamada faizi düşürme kararı aldıklarını söyledi ve € bi anda çakıldı...aslında yaptığı daha önemli bir açıklama daha var "Aralıkta parasal genişlemeyi düşüneceğiz" dedi şayet bunu yaparlarsa € bırakın 3.15-20 seviyesini 2.80 leri rahat görür...Parasal genişleme için bahsi geçen paranın bolca basılıp piyasaya sürülmesi denir..ve bu durum piyasada bolca € demektir..hal böyle olunca € ciddi değer kaybeder işsizlik azalır enflasyon uçar...yani Ab nin istediği olur....yani dostum € dan şimdi çıkmasanız bile ilk satış verişinde kaçın..

1 0 0
K - USD 2 yıl önce

AB merkez bankası faiz oranlarini düşürme kararı aldı. Fed'in de perşembe günü toplantısı var. Onlarda bu durum karsisinda faiz oranlarini düşüreceklerdir. Bu da Euro ile Dolarin düşeceğini gösterir. perşembe günü tatilden dolayı sistem kapalı oldugu için. Elinizdeki dövizleri çıkarın. Seçimden sonra zarariniz kat ve kat artabilir.

0 0 0
M - gumus 9 ay önce

💰💲.....FED yarın ne yapabilir?, bence asıl sorun BOJ yani JAPONYA MERKEZ BANKASI NE YAPACAK.?, Ne yapabilir, bu konu hakkında ğörüşü olan varmı.?💲💰🏄🌊..NAZO GELİNNN🎵🍻🎶

3 2 2
A - USD 9 ay önce

@Mgr007x dostum guzel yorum olmuş ...katiliyorum görüslerine...ons yukari yönlü seyredecek...1350 ilk direc ve sonraki 1370...21 eylüle kalmadanda merkez bankasi fiyatlamaya baslar

0 2 2
O - USD 2 yıl önce

@ahmet Doğal olarak artar ancak olamaması durumunda nasıl olamadığı daha etken bir faktör olur...Ciddi bir vekil farkı ile olamamış ise Dolarda ivme yukarı yönlü olur be ilk etapta sert olur , az bi vekil farkıyla olamamışsa gene ivme yukarı yönlü olur ama yükseliş yavaş olur....Ancak her halde tek iktidar dışında Doların yükseleceği söz konusu olsada uzun soluklu bir yükseliş oşmayacaktır diye düşünüyorum...Ancak tüm bu ihtimaller dışında Akepe tek iktidar olur ancak seçim sonucunun manipüle edildiği iddiaları yayılır ise ve ispatı yapılırsa ciddi bir kargaşa ortamı başlar sokaklar protesto yeri halini alır ve bu protesto durumu daha da büyürse ki bence büyür işte o zaman ne dolar nede diğer dövizler TL ye karşı çok ciddi değer kazanırlar öyle bir durumda 3.50 bile telafuz edilir...senaryo çok fazla aslında ama bu işin neresinde kimler olacak belli değil...Tabii seçimin tek başına iktidar çıkarmasıda TL ye geçici nir değer kazandıracaktır çünkü Türkiye de halledilmesi gereken Komşu sorunları hala devam ediyor Rusya tehdidi hala var...Fed Aralıkta ne yapar endişesi var, AB merkez bankasının € için para genişletme açıklaması var , yani $ her şekilde yükselecek ama bu kısa vade de değil orta vadede olacaktır...2016 en geç Mart gibi 3.20 rahatlıkla aşılmış olur..bu aşım çok daha fazla olabilir bahsetttiğim olasılıklar durumuna göre...

0 0 0
D - EUR 2 yıl önce

FED ve AVRUPA MERKEZ BANKASI faiz arttırır sa dolar ve euro akp bile tutamaz..Bu sadece tek parti işi değil dış etkenlerde önemli. ..1 .5 ay daha bekliycem anlasilan😡

0 0 0
Sonraki Yorumlar

Konu Başlıkları

Alarmlarım

İstediğiniz kura ALARM KURUN, Alarm kurduğunuz değere ulaştığında bildirim alın. Alarm kurmak , alarmlarınızı düzenleyebilmek ve tüm cihazlarınızdan bu özelliği kullanmak için üye olun.