XAGUSDGR @mesut-erdogan Öbür açıdan bakın. TL ile gümüş aldınız. Vergi verdiniz. Sonra bu gümüşü dolara geçirdiniz. Dolar olarak vergi verdiniz. Sonra tekrar gümüşe geçtiniz yine gümüş olarak bsmv vergisi verdiniz.

  gram-altin @kutu Yüksek olandan düşük olana geçmek mantıklı. Mesela EUR/USD olarak baktığımızda 1,23’lerdeyiz. Elimizdeki EURO’nun değerli, Dolar’ın değersiz olduğunu biliyoruz. Normalde şuan değerli olandan değersiz olana geçilmesi lazım. Yani Euro’dan dolara. Daha sonra dolar yükseldiğinde de dolardan euro’ya geçerek karı katlamalıyız. Eskiden TL bazlı alım satım yerine, pariteden döviz miktarını artırarak kazanırdık fakat artık iki yönlü vergilendirme mevcut. Aynı zamanda alınan vergi de aldığınız ürün üzerinden hesaplanıyor. Günlük değişimler de çok fazla olmuyor. Doların uzun süredir değer kaybetmesi ve güvensizliği parite geçişlerini de olumsuz etkiliyor..

   ons @Mehmet ağa Şimdilik Ons bazında işlem yapanlar için önemli. TL bazında şimdilik etkisi yok denebilir ama Biden ile Doların gücü artmaya başlayınca işler o zaman değişecek gibi..

    ons 1960 ‘ı kırıp kırmamasına dikkat edilmeli.. Muhtemelen kıracak ve orda kalması önemli.. YTD

     gumus-ons Bugün dolar desteği ile 6,71’i göreceğimizi düşünüyorum. Bu bölge önemli. Daha yukarısı için acele etmeyin çünkü Biden’in 2000 dolarlık teşvik paketi bekleniyor :) YTD

      XAGUSDGR İki taraflı BSMV Vergisi kesilmesi ve verginin de alınan ve satılanla olması, alım satım arasındaki ciddi makas farkı olmasından dolayı Gramdan dolara sonra da dolardan grama geçiş artık pek mantıklı kabul edilmiyor. TL bazında ancak işlem yapmak gerekiyor diyoruz. Yani gümüşten TL’ye, TL’den dolara geçince tek seder bsmv vergisi ödüyoruz.. Aklımızda olsun..

       gumus-ons @krizantem🌸 Teşekkür ederim. Size de sağlıklı, bol kazançlı yıllar dilerim..

        gumus-ons Yükseliş için hedeflenen rakam 26,570 ilk olarak.. YTD

         dolar-endeksi @🔗 BITCOİN & Goldmann @🔗Gold-KAUFMANN Kesinlikle haklısın. Doların bu kadar değer kaybetmesi, basılan dolarlardan, teşvikten kaynaklı. Bizim paramızın değer kaybı da benzer diyebiliriz. Karşılıksız basılan paralar mutlaka değer kaybettirecektir.Üstelik biz faiz de artırdık.. Sorsan ekonomi çok iyi ve büyüme hedefleri ile doluyuz :)

          USD Ben bi düşeyim, sonra sağlam yükseleceğim demek mi bu :) YTD

           Bizi Takip Edin

             Sosyal medya hesaplarımızı takip edin. Güncel finansal gelişmelerden haberdar olun.