GBP @umut_dunyası USDJPY çok tehlikeli ve zor bir paritedir. Çok yakın takip etmiyorum ama çok önce çizdiğim bir grafik var, ana kanallar içinde devam ediyor. Önemli hareketlere gebe onu söyleyebilirim. yukarı ve aşağıda çok iddialı hedefleri var. Ne yapar ne yöne gider yakından takip etmediğim için konuşmak istemem ama 106.70 i aşağı geçip teyit verirse çok sert düşebilir. Yatay bir kanalı var 104.66 larda dibi orayı da geçerse yağ gibi akar aşağı. Yukardan gelen bir düşen trend kanalı var, bu onu sürekli aşağı itecek ta ki üzerine oturana kadar ama bu konjoktürde üzerine oturması kolay olmayabilir. Yine de daha yakından takip eden birinden de analiz isteyin çünkü USDJPY gibi zor pariteleri iyi takip etmek lazım.

  GBP @vltjkntrl Baya boş adamsın farkındasın değil mi? 😂 Bu işin bilimi olan teknik analiz züğürt tesellisi ise nasıl yapacağız bu işi? Rüyaya mı yatalım?

   GBP GBPUSD ye kısa resimde bakanlar için hayal kırıklığı oldu Cuma kapanışı. Yukarı geçtiği takoz formasyonunun üzerinde tutunamadı (grafik paylaşmıştım geçen hafta, twitter profilimden görebilirsiniz ve izleyebilirsiniz) tekrar aşağıya dönerek zayıf görüntü çizdi. Peki nereye çarpıyor? Günlük grafikteki ortalaması onu aşağı itiyor, gidişe izin vermiyor. Ancak büyük resme bakarsanız farklı bir tablo var. Haftalık grafikte 2.kez çok önemli bir mum formasyonu çizerek kapattı. Bu mumlar bize dönmek istediğini bağırıyor. Ancak dönüşe teyit yok, çünkü aylık grafik henüz ralliye izin vermez. Mecbur öbür ayı bekleyeceğiz. Burada GBP için artık önemli olan şudur. Bu aylık mumunu da dönüş için çok güçlü bir sinyale çevirmeli, dolayısıyla ayı olabildiğince yüksek kapatmalı. Bunu yasıl yapar? FED bu ayki toplantısında güvercin devam eder ve faiz indirimini yapar ise en çok nemalanacak GBP olacak göreceksiniz. Gümüş zaten başladı kopmaya. AUD iyi gidiyor, GBP henüz arkada kaldığı için o güzel mini ralli yapar ama mini ralli diyorum asıl ralliyi bu ay yapamaz. GBP artık Ağustos'a iyi girmeye bakacak ve Ağustos ayında bulduğu ilk fırsatta yapıştıracak ralliyi. Benim beklentim de bu senaryo. Peki diğer senaryo ne? FED eğer şahin olur, hele ki faiz falan indirmezse o zaman GBP için elbette ralli ertelenir. GBP bu durumda kendisi güçlenemezse aşağı devam ederiz. Fakat GBP'nin aşağıda çok yoluda yok. Rakam vermeden genel yön analizi böyle, rakamları daha önce çok paylaştım profilden bakabilirsiniz. Görüyorsunuz EUR, GBP ve onslarda da asıl hikaye FED ile bu ay sonu kopacak. Bu ay sonu da o kadar önemli ki, TCMB TL varlıklarında, FED ise majör para birimlerinde finali yapmaya geliyor. Heyecanla bekliyoruz. Tahminimi tekrar edeyim, FED faizi indirecek (25 bp), güvercin konuşacak, GBP EUR onslar AUD JPY hepsi yukarı gidecek. TCMB de faiz indirecek ve güvercin konuşacak, hatta TCMB sürpriz derecede yüksek indirebilir. TL varlıkları kan kaybedecek dövizler prim yapacak. Bunlar temenni değil grafiklerden hissettiğim beklentiler, şimdi troller gelip vatan haini falan demeden peşinen söyleyeyim de sonra uğraştımayın beni 😜

    ons Onslarda ortalığı karıştırmışlar Cuma akşamı. Altın ons 1438 deki direncini Cuma gece 21 gibi aşmış, milletin buy stoplarını tetiklemişler sonra çok sert aşağı dönmüş. İşte buna stop avlama diyoruz. 1438 direncini aşmış mı? Evet kısa grafiklere bakarsan aşmış ama üzerinde günlük kapanış yapmış mı? Hayır. 4 saatlik grafiklerde de düzeltme işareti var. Haftaya altın onsu 1408'e kadar çekerler aşağı. Eğer 1400 altında kalırsa yalnız hiç hoş olmaz. Bunun anlamı FED'in bu ay beklenenin aksine faizi indirmeyeceği ya da 25 bp indirip çok şahin konuşacağı olabilir. FED bu ay 50bp faiz indirir ya da buna benzer beklenenden bile daha güvercin tonda işler yaparsa onslar tekrar çıldırır. Şimdilik görüntü onsları FED'e hazırlıyorlar ve kritik desteklerine çekip orada park edecekler şeklinde. Gümüş ons farklı yalnız. Benim bir kaç günde düzeltmesini şuraya doğru yapar dediğim Cuma günkü mesajımı hatırlıyosanız eğer, ben o mesajı yazdım sonra dışarı çıktım ailemle birlikte, gece eve bir döndüm bizim gümüş zamanda yolculuk yapmış :) O kadar sert hareketler yapıyor ki düzeltmeyi ışık hızıyla bitirmiş ve bir şey fısıldamış grafiğe. Demiş ki ben son tepemi test ettim ve üzerinde kapattım haftayı, düzeltmelik alanımı da büyük ölçüde yedim. Böyle yaptım ki güçlü görüntüm devam etsin. Günlük mumu da ters çekiç şeklinde bırakmadım, piyasa kapanırken biraz alım geldi bana ve resmi iyice gıcık hale getirdim. Hadi bakalım şimdi sıkıysa sat beni ya da al beni, öyle ikilemde bırakırım seni :) Şiir yazmış gümüş resmen. Gümüşün hikayesinin özeti şöyle. Basit bakarsak daha iyi anlarız. Gümüş haftalık grafikte 200 haftalık ortalamaya çarpıp satış yedi. Burası bir çok formasyonun da hedefiydi ben de söylemiştim, o yüzden satış yemesi normal ama sonraki hareketini tahmin etmek için daha da büyük grafiğe, aylığa bakmak lazım. Aylık grafik diyor ki kısa vadeciler bunu istediği kadar satıp aşağı itsin, ben bunu sürekli yukarı iteceğim. Kral ben olduğuma göre benim dediğim olur. Aylık grafik dışında haftalık da çok bariz yukarı itecek. Artık dünya yıkılsa gümüş aşağı dönmez. Evet çok sert düzeltme yapabilir çünkü tıpkı BTC'nin parabolik rallisi gibi ralli yaptı. Ancak kritik desteklere geldiği an çok sert de yükselir. Neden? Çünkü 1) ana grafikler yukarı itiyor 2) çok güçlü bir düşüş trendinden yukarı çıktı intikam alıyor. BTC ile birebir aynı durumu ancak sırf bu yüzden iki yöne çok volatil olacak ve acemi yatırımcı için hala çok tehlikeli bir enstrüman. Gümüş ons benim tahminim önümüzdeki hafta 15.71 altına inmemeye dikkat ederek dinlenmeye geçip kısa grafiklerinde alan açacak ve sonra tekrar roketleyecek. Ancak 15.71 altına inmediği sürece gümüşte güçlü durumda trend.

     USD @gonul-diler Arbitrajı TFX'den yapıyorum. Borsa işlemlerimi ING üzerinden yani ING'nin ING Trader ya da internet bankacılığı üzerinden yapıyorum. Coin işlemlerimi şöyle yapıyorum. TL sokacak isem eğer coin portföyüme önce TL ile bitcoin mi alacağım ne alacaksam artık BTCTurk'den TL ile alıyorum. Sonra coini Binance veya Bittrex'e atıyorum. Bu iki borsada da aktifim.

      USD GBPTRY 7.06 daki artık kutsal hale gelen rakamın üzerinde kapatmış haftayı. EURTRY 6.29 altı kalmamalı o da tutuyor şimdilik kritik desteğini. Ancak tek tek bakmaya gerek yok, büyük hafta geldi çattı. Grafikler diyor ki bu hafta tüm TL çaprazları bir karar verip sert kırılım yaşayacak. Aşağı da olabilir yukarı da ama benim oyum yukarı yönlü biliyorsunuz. Aşağı kırarsa dolar 5.45-55 hattına gider haftalardır söylüyorum bunu ve bu hafta artık oraya mı gidiyoruz yoksa o işi şimdilik rafa mı kaldırıyoruz göreceğiz. GBP'de 6.77 civarına kadar inebilir bu durumda. EUR'u ölçmedim ama 6.20 falan olabilir. Gözümüz kulağımız 25 Temmuz Perşembe TCMB toplantısında. TCMB kaderini belirleyecek kurların. Bakın daha ay başında kırılımın ay sonu olacağını grafikler söylüyor dedik. Neden diye bakarken fark ettim ki TCMB toplantısı var. Teknik analiz böyledir, sebebini bilmesen de neyin ne zaman olabileceğini sana söyler. Temel analiz sebepleri sonra ortaya çıkartır. Teknik öyle güçlü ki arada ne s400 ne TCMB başkanının kovulması ne başka bir şey kurun kırılım yapmasına yetmedi. Fiyat tekniğin çizdiği rotaya sadık kaldı ve kanal içinde oynasa da kırılım yapmadı, çünkü teknik izin vermiyordu. Bu hafta ise kırılım olursa ki olacak çünkü alan kalmadı, o zaman teknik de izin vereceği için kur kırdığı yöne doğru akıp gider. Dikkat edilmeli. Teknik izin vermiyor ne demek diyeceksiniz. Şöyle, aşağıdaki majör destek ile yukardan düşerek gelen direnç çizgisi artık çok yaklaştılar. Bu hafta iyice çakışacaklar ve alan kalmayacak. Fiyat da bu alandan bir yöne doğru çıkacak mecbur, ya yukarı ya aşağı. Bir mucize olur da yatay bir şekilde devam ederse yeniden analiz eder ne bekliyor bu deriz. Sanmıyorum böyle sıkışmalardan yatay çıkış olmaz, genelde patlama olur yukarı ya da aşağı. Patlama derken yanlış anlamayın 10 Ağustos 2018 gibi bir şey değil, yani öyle bir anda 6.80 veya 4.90 falan demiyoruz sadece şiddetli bir hareket olacak. Gramlar da bu hareketten elbette etkilenecek. Onslar güçlü durmaya devam edeceğine göre ve dövizler düşse bile alım fırsatı olarak gördüğümüze göre, olur da aşağı patlama olur dolarda mesela 5.45-55 bölgesine yaklaşırsak gramlarda daha önce alım fırsatı kaçıranlar bunu değerlendirmeyi düşünebilir. Bol şans.

       USD İyi pazarlar. Piyasa kontrollerimize güzel bir söz ile başlayalım: "Bugün akıllı telefonlarımız, Apollo 11'i yıllar önce yönlendiren bilgisayarlardan 120 milyon kat daha güçlü. Bu teknolojik ilerleme bize aya insan çıkartma misyonundan şirin kedi videolarına doğru ilerletmeye yaradı..." William Easterly Türkçe'ye ben çevirdim ama anlamı korudum. Doğru söze ne denir? Gün içinde fırsat buldukça paritelerle ilgili analiz paylaşacağım. Bakmamı istediklerinizi yazın, zaten bakacaklarım arasında yoksa fırsat bulursam bakmaya çalışırım.  

        ons @serko21 Gbp icin profilde bir analiz var rakamlar vesaire orda o rakamlari takip ederek alim deneyebilirsin 👌

         ons @PROF.DR.ALTIN YATIRIMCI Olabilir 2.91 e çekilmesini olağan karşılarım ama önce 3.05 civarına bir çıkmalı gibi düşünüyorum. Gümüş tekrar alıcı bulur veya dolar-tl hareketlenirse 2.91 öncesi 3.05 gelebilir. Ama fark etmez sonuçta gümüşe güvenen 2.91 e yakın rakam gördü mü almalı. Güvenmeyen zaten hiç bulaşmasın gümüşün şakası olmaz tersi pistir.

          ons @USD-ALTIN-EURO Ons bir ölçü birimi, 31.1 gram civarı ediyor. Ons dediğiniz altın ons ise tek sebebi bu değil, altının kuvvetlenmesi faydalı oldu ama gümüşün uçması tamamen teknik. Çok baskı altındaydı, çok enerji biriktirmişti, altın sayesinde çok kritik bir dirence yaklaştı ve en sonunda geçince de tabiri caizse volkan gibi patladı. Orada büyük miktarda buy stop yani yukarı yönlü stop emirleri vardı tabii, onlar tetiklenince uçtu. Özetle teknik zaten olacaktı er geç bahane buldu gitti. Darısı GBP'nin başına, o da bahanesini bulunca volkan olacak.