bist-100 ABD 10 yıllık devlet tahvil faizindeki artış ve emtia fiyatlarında son 3 ay içinde yüzde 20 varan artışlar, Endüstriye metaller, Hammadde ve Gıda emtia fiyatları çok yükseliyor. Bu durum risk iştahını dünyada zayıflattı ve borsalar gerilerken Türkiye daha kırılgan ekonomiye sahip olduğu için bizde daha fazla düşüşe neden oldu ve ne yazık ki biraz ayrıştık. Dünyadaki dalgalanmalar bizde daha yüksek volatilite olarak gerçekleşiyor. ABD Başkanı Joe Bidenin 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketi ABD Temsilciler Meclisinden geçti. Bundan sonra paket Senato da oylanacak. Mali teşvik ile Dolarda bir zayıflık beklerim ve Dolar endeksinin bu günlerde yükselmemesi borsalar için pozitif. Yurt içinde yabancılar 19 Şubat haftası 123 Mn $ hisse sattı. 5 haftadır yabancılar hisselerden çıkışı devam ediyor. Bu yıl toplam yabancı hisselerden çıkışı 570 mn $. İç siyaset geçen hafta ilk düşüşlerde öncü rol oynadığı kanaatindeyim. Risk primimiz tekrar yukarı hareketlenip 300 e dayandı. Bist 100 Teknik olarak incelersek; Düşüş trendi içerinde devam ediyor. Önemli destek seviyesinden haftayı kapattı. Ekimden bu tarafa en kötü haftayı geride bırakmış olduk. Geçen hafta yukarı gitmekte zorlanana Bist 100 endeksi sonuçta düşmeye mahkum oldu. Haftaya aşağıda 1430 seviyesine sarkması ardından bir tepki yükselişi bekliyorum. Eğer bunun ardından 1430 altına sarkmalar ciddi tehlike çanlarının çalması demektir. Bunu pozisyon kapamaları ardından yeni ay pozisyon açılışları destekleyebilir. Tepki sonrası 1500 seviyelerine kadar yükselirse kar realize edip nakite geçip beklemek daha uygun çünkü büyük düşüş olacaksa bunun arkasından gelme ihtimali var. Yaklaşık çift tepe formasyonu ortaya doğdu. Eğer bu formasyon çalışırsa aşağıda kademeli inişler ardından ulaşabileceği hedefi 1290 olur. Bu ihtimal dahilinde en son satış sinyali; 1410 altına sarkarsa eldekileri satış yapıp çıkmak. Sonuç olarak borsa kritik bir seviyede ve buradan aşağı düşmesi için içeriden bir gelişme çıkacağını beklemem fakat yurt dışında olumsuz gelişmeler düşmesini sağlayabilir. Satış yapmayanlar pazartesi satış yapmayıp yukarıda konu edilen seviyeleri takip etmesi uygun olur.

  USD @sukru-bulut Pazartesi günü geçen haftaki yükselişin bir düzeltmesi yaşanabilir. 7,25 seviyelerini test etmesi mümkün. Fed tarafından önümüzdeki hafta bir müdahale gelebilir ve bu doları zayıflatacaktır.

   USD Dolar temel analiz; ABD 10 yıllık devlet tahvil faizindeki geçen hafta içinde kısa sürede yükseliş yaşanması ile enflasyonun yükseleceğinin işaretini vermiş oldu. Bu tahvil enflasyon oranına bağlı olarak cazip olup olmadığı çok önemli. Enflasyondan hızlı artışı ile tahvil cazibesini yitirecektir ve ABD de öyle oldu. Tahvil yükselişi risk iştahını zayıflatıp ons altının düşmesine yol açtı. TCMB nin net rezervi eksilerde olması kırılganlığını artırmakta ve kısa zamanda bu borçtan kurtulması lazım. Aksi takdirde küresel dünyada ki ekonomik olumsuz dalgalanmalardan en çok etkilenen ülkelerden olmaya devam ederiz demektir. Şubat Enflasyonunu önümüzdeki hafta yüksek gelmesini bekliyorum bu nedenle TCMB Mart ta faiz artırması söz konusu olabilir. Damadın işbaşındayken döviz rezervlerini satarak kurun 7 üzerine çıkmasını acemice davranmamasının faturasını vatandaş ödemekte ve buna hükümet geçen hafta sahiplenerek bilgileri dahilinde olduğunu beyan etmeleri TL yi zayıflatan yurt içi talihsiz bir gelişme oldu. Yurt içinde yabancılar 19 Şubat haftası 123 Mn $ hisse sattı. 195 mn $ tahvil bono aldı. 5 haftadır yabancılar hisselerden çıkışı devam ediyor. Bu yıl toplam yabancı hisselerden çıkışı 570 mn $. Düzeltilmesi gereken önemli başlıklarımız; Mali disiplin, Borcun azaltılması, tek haneli enflasyon, bankacılık sistemin güçlenmesi, yurt dışı siyasette barışçı iyiniyetli yaklaşım ve adalet konularındaki iyileşmeler ekonomide düzelme sağlayacaktır. Turizm sezonu eskisi gibi karlı olmayabilir. Biden s-400 riski tekrarlanmadan çözülmeli. Türkiye gelen sıcak para bir olumsuzlukta geri dönme ihtimali doğal olarak var.- ve bundan dolayı yatırımcıyı suçlayamayız. Petrol fiyatı USDYTL yükselişini destekliyor. Yukarıdaki olumsuzluklar önümüzdeki bir kaç hafta için ciddi sorun oluşturmasını beklemiyorum fakat Mart ın ortasından sonra ciddi problem olarak USDTL i artıracak etmenler olarak bekliyor. UsdTL teknik olarak incelersek; Günlük yükseliş trendine sonunda geçmiş oldu. Dip fiyat 6,90 oldu. Bundan sonra 7,25 destek seviyesine inmesi olası hatta 7 sınırına yaklaşabilir fakat bu hareketlerin ardından Dolar 7,50 direncini hedeflemesi kaçınılmaz görüyorum. Bu sebeple alım yapacaklar için düşüşler fırsat. Not: Borsada büyük düşüş olunca istisna hisse olmaz. Hisse er yada geç diğer hisselerin kaderini paylaşacaktır. Başkalarının düşüncelerini sorgulamadan asla kabul edilmez. Borsayla kavga edilmez, mantığımıza ters düşmüş olsa bile.

    bist-100 Dünyada pandemi sebebiyle büyük düşüş yaşayan borsalar yerini virüsten kurtulma günlerine olan beklentiler ile yükseliş rallileri devam etmekte. Yurt içine dönersek; Fitch Ratings, Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunun "BB-" olarak teyit edildiği, kredi notu görünümünün ise negatiften durağana çevirmesi, TL varlıkları ve borsa açısından kısmi pozitif gelişme. TCMB politika faizi sabit tutularak risk priminin düşmesine ve bazı net sermaye girişlerine yol açmakta. Faizlerin aşırı yükselmesi ile yabancı yatırımcı çoğunlukla tahvillere giriş yaparken hisselere olan ilgisinin az olduğu ve hisselerden çıkış yaptıkları görülüyor. Bist 100 Teknik olarak incelersek; Yükseliş trendi içerisinde, biraz yukarı gitmekte zorlanıyor ve yataya yakın bir yükselişte. 50.günlük ortalama 1483 seviyesinden geçiyor buranın üzerinde kaldıkça yön yukarı. 2 haftadır bir sıkışma içerisinde hafif alıcılı yükseliyor fakat düşmek için bir neden olmadığından düşmüyor. Fakat yükselmek için sebepler var. Çok hızlı yükselmek için yabancı ilgisi az. Bundan sonra 1580 direnç üzerine kendini atarsa güzel bir yükseliş yaşayacaktır ya da 1580 de çift tepe yapıp satış yiyecek. Sanayi endeksi yükselişini sürdürerek borayı sırtlarken Banka endeksi ise aşağı çekmeye devam ediyor. Sonuç olarak; Bist 100 trendinin kısa vadede yükseliş yönünde olmasını beklerim. En iyi yükseliş performansını Bist 100 dışında ki hisseler ( Xtumy endeksi ) yapıyor. Bu sebeple en iyi kar için Bist 100 dışına çıkıp risk almayı sevenler için uygun hisselerle dolu bir bölge. Bist 30 hisseler ise en yavaş performans gösteren büyük hisselere sahip. Yabancıların ağılıkta oldukları hisselerin Bist 30 olduğunu dikkate alırsak yabancı olmadan Bist 30 zayıf kalamaya devam edecek.

     USD @Serkan M. Teşekkürler, aslında düşüşleri kademeli satış yapmak için değerlendirmek lazım, daha sonra yükselişte alım yapılarak değerlendirmek karlı olur. Eğer bu seviyenin altına ineceğini bekleniyorsa satış yapıp zararın neresinden dönülse kardır demek uygun olur.

      USD @gogedikoglu Hangi vadeler olduğunu açık yazmamışım. Kısa vadede Usdtry ve gram düşeceği fakat uzun vadede doların artacağını beklerim. Yukarıda bunların kısa vade için düşüş yönünde yazmıştım. Borsa ve kriptolar için kısa vadede yükseliş yaşayacağı ve ileriki aylar için ( yukarıda belirttiğim) bir düşüş yaşanacağını beklerim.

       USD Aşılar fena gitmiyor, böyle gidişle yılın ortasından sonra ekonomik toparlanma artabilir. Kripto paralarda ki yükseliş balonu, virüs kaynaklı ekonomik olumsuzluk sayesinde artışa geçmiş bulunması çok önemli bir gösterge niteliğinde. Ekonomide toparlanma ile kripto serüveninin zayıflamaya dönmesini beklerim. ABD bütçe ve cari açığının büyümesi doları baskılıyor. Fakat Biden in gelişi ile güven unsurunu tesis ederek ABD 10 yıllıklar yüze 50 yükseliş kaydetmesi ile doları güçlendirme adımları atılması olasılık dahilinde. Dünya da 2021 yılı içerisinde, zarar gören ekonomilerin yeteri kadar toparlanamaması sebeplerinden kaynaklanacak bir dalga ile dolara yönelimin artması ve borsaların buna karşılık düzeltme tepkisine vermesi azımsanamayacak bir ihtimal olarak önümüze çıkabileceğini düşünüyorum. Eğer bu son senaryo gerçekleşirse Bist 100 bu düzeltmeden kurtulamaz yakalanır. Bu yıl yaklaşık 220 milyar dolar borç ödenecek. Yurt içine dönersek; Fitch Ratings, Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunun "BB-" olarak teyit edildiği, kredi notu görünümünün ise negatiften durağana çevirmesi, TL varlıkları açısından kısmi pozitif gelişme. TCMB politika faizi sabit tutularak risk priminin düşmesine ve bazı net sermaye girişlerine yol açmakta ve USDTRY endeksi daha aşağı gitmek için şartların pozitif sürmesine yol açmakta. Bununla beraber gram altın 400 altına yerleşme gücüne sahip. USDTRY teknik olarak incelersek; Düşüş trendi içerisinde aşağı gidiyor ve Dolar endeksi yatay trendi ile buna destek vermeye devam ediyor. Eğer döviz ağırlığını bu süreçte azaltan olmuş ise yine bir miktar daha azaltmakta fayda olacağını düşünüyorum. Not: Döviz konusunda büyük gelişmeler olduktan sonra birkaç gün fiyat pek tepki vermeye bilir. Çünkü yatırımcıların endekse bakışını değiştirmek biraz zaman alabiliyor. Özellikle yurt dışı yatırımcıların işlem saatleri gece- gündüzleri farklı. Bu sebeple bazen önceden hareket etmek karlı.

        bist-100 @murad32 evet kar satışı fakat önemli bir gelişme olsa da satış yapsak diye bekleyen var. Çünkü yükseliş hızı düştü, yavaş yükseliş moduna döndü.

         bist-100 @murad32 Eğer daha önce olduğu gibi ülkeler ile bir sürtüşme yaşanırsa bunu fırsat olarak değerlendirip borsada satış yer. Yada faiz düşerse borsa da düşer. Fakat yakın zamanda böyle bir durum görünmüyor. Belki 1 ay sonra bu gibi olumsuz gelişmeler başlayabilir

          bist-100 @murad32 Rica ederim Murad

           Bizi Takip Edin

             Sosyal medya hesaplarımızı takip edin. Güncel finansal gelişmelerden haberdar olun.