gram-altin @altın_sever eğer yeni gelişme olmazsa yukarı kurmasını beklerim

  gram-altin @samsunlu5535 beklenmedik bir olay gerçekleşmez ise Altın yıl sonu tahminim 330 ve üzeri

   gram-altin @altın_sever Ons Altın kaynaklı, Ons 1591- 1592 sevilerinde bir direnç hattı var, orada bekleyen satıcılar fiyat gelince sattılar ve gram altınında bunun etkisi ile aşağı gevşemesine neden oldu.

    gram-altin @GOLD6606 :) Şuan dünyadan gelen haberler, fiyatlar üzerinde asıl etkiyi oluşturuyor. Özellikle en çok etkileyenlerden biri teknoloji devi Apple oldu.

     gram-altin @muhammet-erdem faiz 50 -75 civarında indirim yapabilir ve ardından kamu döviz satışı ile kuru aşağı gevşemesini sağlar ama sonraki günlerde kur eski seviyesinin de üzerine çıkarak ralli yapabilir.

      gram-altin @altın_sever Önemli bir gelişme ortaya çıkmaz ise şimdilik altında kalmak en uygunu. Virüs etkisinin ekonomiye ne derece etkisinin olacağı tam bilinemiyordu. Son günlerde virüsün ekonomiye etkisinin tahmin edilenden daha çok zararı olacağının işaretleri ortaya çıkmaya başlaması ile Altın hızla yükselişe geçti. Ayrıca Ons 1591 direnci kırmaya çalışıyor eğer kırarsa gram daha da yükselişine devam eder.

       gram-altin Geçtiğimiz gün ABD piyasalarının tatil olması nedeniyle Ons ve Dolar sakindi. Risk iştahındaki yükselmeye karşın Altın sağlam duruyor. koronavirüsün ABD ekonomisinin bu çeyrekte büyümeyi yavaşlatabileceğine ilişkin görüşler ortaya çıkmaya başladı. Çin'e yakın olan Asya piyasalarında işlem gören hisse senetleri, koronavirüsün şirketler üzerindeki olumsuz etkileri sonucu düşüş yaşıyor. Zamanla diğer ülke ekonomilerine olumsuz etkisini hissettireceğini bekliyorum. Libya Ulusal Ordusu, Trablus limanında demirli bulunan, silah ve mühimmat taşıyan bir Türk gemisini vurduklarını açıkladı. Olayla ilgili henüz Türk yetkililerden resmi bir açıklama gelmedi Teknik olarak Günlük ve Orta vadeli yükseliş trendi içinde. Doların, Türk Lirası karşısında orta ve kısa vadeli yükseliş trendi içinde olması Altına pozitif yansıyor. Ons Altın daralan üçgen formasyonundan yukarı kırdı (ekteki resimde görüldüğü gibi) ve Gram altının hızlı yükseliş yapmasını sağladı. Ons 1591 seviyesini yukarı kırarsa ardından gramda 2.dalga bir yukarı atak yapmasına (yüzde 1) sebep olur. Kasım ortasında beklediğimiz 2. Altın rallisi bugün itibariyle gerçekleşmiş oldu. Şimdi 3. ralli; Mart ortasına kadar virüs etkisinin devam edeceğini bekliyorum, bu sebeple güvenli liman altın yukarıda kalmaya devam edecek. Ardından 2020 yılı içinde virüs zararının etkileri ortaya çıkmaya başlayacak ve yıl sonuna kadar Altın ve Dolar yüksek seviyelerde seyrini devam ettireceğini bekliyorum. 

        gram-altin @onscuadam Şimdilik düzeltme için erken, önemli bir gelişme olursa çıkılabilir. Eğer çıkacak olursan kademeli yapmak en güzeli.

         USD Fed /Mester, Çin'de yüzlerce kişinin ölümüne yol açan koronavirüsün ABD ekonomisinin bu çeyrekte büyümeyi yavaşlatabileceğini söyledi. Teknoloji devi Apple ve Alman Merkez Bankası Bundesbank virüsten olumsuz etkileneceklerini açıklamıştı. Çin'e yakın olan Asya piyasalarında işlem gören hisse senetleri, koronavirüsün şirketler üzerindeki olumsuz etkileri sonucu düşüş yaşıyor. Japonya son 6 yılın en kötü büyümesinde olmasında virüsünde payı var. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Çin'in büyümesini virüs nedeniyle düşür dü. Yukarıdaki gelişmeler USD için pozitif. TL için negatifler; TSK’nın Suriye ile çatışma riski, enflasyon, TCMB faiz inidirimi, Avrupada zayıf ekonomi. Yarın saat 14:00’da açıklanacak TCMB faiz kararı öncesi kurda oynaklık bir miktar artabilir. Faiz indirimi ardından düşüş yaşanırsa alım fırsatı olabilir. Teknik olarak Dolar, Türk Lirası karşısında orta ve kısa vadeli yükseliş trendi devam ediyor. Çukur formasyon hedefi 6,09. 20 günlük hareketli ortala üzerinde seyrediyor. Destek 6,10 -6,15 seviyelerini test etmeden durmayacak gibi. Göstergeler aşırı satış seviyesinde olduğundan TL için pozitif gelişmede yüzde 1 üzerinde düzeltme yapacağını beklerim. 

          gram-altin Çin’de bazı sanayi bölgelerindeki üretimi durma noktasına getirilen yeni koronavirüsün korkusu devam ediyor. (Altının düşmesinde virüs direnç oluşturuyor.) korona virüsünün yayılma risklerinde iyimserlik, sınırlı geri çekilmenin yaşanmasına neden olabilir. Korku katsayısı dünyada azalıyor, sürekli virüs fiyatlayamaz bir süre sonra fiyatlama biter. Bugün, ABD piyasaları kapalı ve hacimler düşük seyrediyor. ABD Çinli Huawei şirketi ve iki ABD'li iştiraki hakkında ticari sırları çalmaya yönelik iki yeni suçlamada bulundu. (Altın için pozitif) Avrupa, ingiltere ve Çin ekonomilerinde zayıflama işaretleri, doları güçlendiriyor ve bu durum Gram altına pozitif yansıyor. Teknik olarak, günlük yükseliş trendinde ama detaya inersek 4 saatlikte düşüş sinyali var. Ons altın daralan bir üçgen formasyonda yukarı kırmaya çalışıyor eğer kırarsa yüzde 0,8 civarında yukarı gidebilir. Fakat zorlandığını görüyorum ve kıramaz ise üçgen içinde kalıp yüzde 0,6 aşağı gevşebilir. Ons olayları paralel olarak Gram altını etkileyecektir. 308,6 dan güne başlayan Gram altın 306,7 seviyesine kadar düşmesi ardından öğlen tepki alışı ile dengeledi. 307,7 üzerine geçemez ise tekrar aşağı sarkabilir. 

           Bizi Takip Edin

             Sosyal medya hesaplarımızı takip edin. Güncel finansal gelişmelerden haberdar olun.