ons Almanya’da corona aşısı sonrası can kaybı… BioNTech ve Pfizer’ın corona virüsüne karşı geliştirdiği mRNA aşısını yaptıranlardan ölüm haberleri geliyor. Norveç’te 23 kişinin ölümünün ardından, Almanya’da da can kaybı yaşandı. Ülkede salgına ilişkin durumu takip eden Paul Ehrlich Enstitüsü gerçek sayıyı açıklamadı. Dünyada yaklaşık 30 yıldır çeşitli hastalıklara karşı uygulanan ve pek de başarılı sonuçlar vermeyen mRNA aşısının corona virüsüne uygulanmasının ardından başlayan ölümler, Avrupa ülkelerinde tartışma yarattı. Norveç'te 23 kişi ölürken, Almanya'da da hayatını kaybedenlerin olduğu bildirildi. Corona aşısı sonrası 23 kişinin öldüğü Norveç, Almanya gibi önce yaşlıları aşılamaya başlamıştı. Norveç, Belçika, ABD ve Portekiz ile birlikte Almanya'da da ölümler yaşandı. Norveç Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 23 ölümden 13’ünün “aşılamanın yan etkilerinden kaynaklandığı“ belirtilmiş, risk grubunda bulunan kişilerin aşılandığını vurgulayan Pfizer/BioNTech ise ölümlerden haberdar olduklarını ve Norveç ile ortaklaşa çalıştıklarını duyurmuştu. ALMANYA’DAN DA ÖLÜM HABERLERİ GELDİ Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi, Almanya'da aşı olduktan sonra ölenlerin olduğunu yazdı. Benzer açıklama Paul Ehrlich Enstitüsü'nden yapıldı. Can kaybı sayısının belirtilmediği açıklamada, ölümlerin aşının yapılmasından sonraya denk gelmesinin nedenleri araştırıldığı ve ölümlerin yaşlılıktan mı yoksa aşıdan mı kaynaklandığının henüz bilinmediği aktarıldı. Söz konusu ölümlerin, aşılanan kişi sayısına göre risk oluşturmadığı ifade edildi. İKİ mRNA AŞISIYLA 961 BİN KİŞİ Almanya'da şu ana kadar 961 bin kişi aşılandı. Aşılananların 468 binini sağlık ya da yaşlı bakım personeli oluşturuyor. Almanya başta olmak üzere AB ülkelerinde şu anda Pfizer/BioNTech ile Moderna aşıları yapılıyor. İkisi de sonuçları tam belli olmayan mRNA aşıları. Yıllardır kullanılan zayıflatılmış virüsten üretilen aşılardan ilki olan AstraZeneca’nın corona virüsü aşısı ise, bu ayın sonunda AB'den onay alacak. AstraZeneca’nın aşısı şu an sadece İngiltere'de uygulanıyor. Borsa ve bütün ülkelerde piyasaları kapanış'te, düşmesi bu haber olabilir.

  ons ABD ve AB birleşik krallık ve Türkiye de dahil olmak üzere. bütün ülkelerin borsaları ve piyasaları bu akşam kapanış'ta düşüş yaşandı, buna rağmen Ons altın, vadeli fiyatları yükselmesi gerekirken, yaklaşık olarak %1.5 oranlarından değer kayıp ediyor, inanılacak gibi değil. herkese hayırlı geceler dilerim.

   ons ABD piyasaları kapanış' te düştü. Bu akşam Ki ons altın nin, düşmesi nin sebebi buradaki düşüş oldu. Şubat vadeli Altın Vadeli İşlemleri 1,35% veya 25,05 değer kaybederek onsu $1.826,35 seviyesinden işlem görüyor. Diğer yandan emtialarda Şubat vadeli Ham Petrol WTI Vadeli İşlemleri 2,50% veya 1,34 oranında düşüşle varili $52,23 seviyesinden işlem görüyor. Bu sırada Mart vadeli Brent Petrol Vadeli İşlemleri 2,61% veya 1,47 düşüşle varili $54,95 seviyesinden işlem görüyor. EUR/USD 0,63% düşüşle 1,2080 seviyesinden işlem görürken USD/JPY 0,06% artışla 103,86 seviyesinden işlem görüyor. Dolar Endeksi Vadeli Islemleri 0,59% artışla 90,743 seviyesinden işlem görüyor. Yorum haber analiz bilgilendirme maksatlı yatırım tavsiyesi değildir. Herkese hayırlı kazançlar dilerim.

    ons @yvz34 Klavye hatası canım, otomatik gözden kaçıyor.

     ons Merhaba arkadaşlar beni takip eden arkadaşlar için yazıyorum. Benim günlük geçerli yazdığım, destek ve direnç seviyeleri, bir bir her gün, üç aşağı üç yukarı yanılma payı ile, hergün gerçekleşıyor. Gün sonu akşam saat 20 itibariyle beyeniyorsaniz, benim like me beyeni attın, benim için beyeni önemli değildir. Sadece benim çalışmam bir şey yarıyor mu? birilerine yarıyor mu yaramıyor mu? benim için o önemli. Yararlı değilse gün aşırı çalışma yapmama gerek yok. boşu boşuna günlük çalışma yapmama gerekmiyor O zaman, herkese sağlıklı sıhhatli mutlu huzurlu akşamlar dilerim, benim günlük paylaşımlar profilde beyeni atmayı unutmayın.

      gram-altin Son dakika: Merkez Bankası 2021 sonu enflasyon ve dolar tahminini açıkladı.Merkez Bankası 2021 sonu dolar tahminini 8,09 TL, enflasyon tahminini ise yüzde 11,15 olarak açıkladı. Merkez Bankası, reel sektör, finansal sektör temsilcileri ve profesyonellerden oluşan 63 katılımcıyla gerçekleştirdiği "2021 yılı Ocak ayı Beklenti Anketi"ni yayımladı. Ankette yüksek dolar tahmini dikkat çekti. Yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bu anket döneminde yüzde 11,15 oldu. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 10,84 iken, bu anket döneminde yüzde 10,53 oldu. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 9,24 ve yüzde 9,14 olarak gerçekleşti. Yıl sonu dolar beklentisi 8,09 TL olarak açıklandı. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 8,37 TL iken, bu anket döneminde 8,16 TL olarak gerçekleşti. GSYH 2021 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 3,8 iken bu anket döneminde yüzde 3,9 olarak revize edildi. GSYH 2022 yılı büyüme beklentisi ise bu anket döneminde yüzde 4,3 olarak gerçekleşti.

       ons FED Başkanı powell'den dijital para açıklaması. Ciddiye almıyoruz ama acelemiz yok dedi. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD’nin bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarma ihtimaline yönelik bir dizi açıklamada bulundu. Princeton Üniversitesi tarafından düzenlenen çevrim içi bir etkinlikte konuşan Powell, ABD dolarının halihazırda rezerv para birimi olduğunu hatırlatarak CBDC piyasaya sürmek konusunda acele etmeyeceklerini belirtti. Bazı ekonomistler CBDC’nin bir an önce piyasaya sürülmesinin pek çok önemli avantaj getireceğini söyleseler de Powell, doların küresel rezerv statüsü sebebiyle sabırlı davranabileceklerini öne sürdü. “CBDC’yi hızlı yapmak yerine doğru yapmak konusunda kararlıyız. Ancak bu biraz zaman alacak, aylar yerine yıllar sürebilir.” ABD kulislerinde bir süredir Çin’in dijital yuan konusunda kaydettiği gelişimden ötürü kaygılı sesler yükseldiği biliniyor. DCEP adı verilen dijital para ile ilgili pilot programlar yürüten ve günlük kullanım durumlarını test eden Çin, bu alanda çoğu ülkenin oldukça ilerisinde. Konuyla ilgili Powell şunu söyledi: “CBDC başlatmak mümkün olduğu için ve özel sektör halihazırda CBDC başlatabildiğinden bu çok ama çok ciddiye almamız gereken bir alan.” CBDC'ler ile ilgili faydalar kadar cevaplanmamış sorular ve potansiyel maliyetleri de dikkate almaları gerektiğini söyleyen Powell, paydaşların CBDC’ye gerçekten ihtiyaç duyup duymadıklarını anlamak adına bi erişim programı başlatmayı planladıklarını söyledi. Fed bu yolla dijital doların finansal alanlara nasıl bir etkisi olacağını değerlendirmek istiyor. Powell'a göre Fed, teknolojiye yoğun bir şekilde yatırım yapıyor ve CBDC'ler ile ilgili politika sorularını da yakından inceliyor.

        ons USD/TRY Güne 7,3614 seviyesinden başlayan USD/TRY kuru şu saatlerde 7,3883 seviyelerinde fiyatlanıyor. Kurun güne alıcılı başladığını izliyoruz. Kur için ilk direnç 7,4200 seviyesi olarak takip edilebilir. Destek: 7,3500 - 7,3200 Direnç: 7,4200 - 7,4600 EUR/TRY Güne 8,9687 seviyesinden başlayan EUR/TRY kuru şu saatlerde 8,9671 seviyelerinde fiyatlanıyor. Kurun güne satıcılı başladığını izliyoruz. Kur için ilk destek 8,9300 seviyesi olarak takip edilebilir. Destek: 8,9300 - 8,9000 Direnç: 9,0000 - 9,0400 EUR/USD Güne 1,2165 seviyesinden başlayan EUR/USD paritesi şu saatlerde 1,2138 seviyelerinde fiyatlanıyor. Paritenin güne satıcılı başladığını izliyoruz. Kur için ilk destek 1,2100 seviyesi olarak takip edilebilir. Destek: 1,2100 - 1,2100 Direnç: 1,2200 - 1,2200 XAU/USD Güne 1848 seviyesinden başlayan değerli metal şu saatlerde 1854 seviyelerinde fiyatlanıyor. Ons Altının güne alıcılı başladığını izliyoruz. Altın için ilk direnç 1857 seviyesi olarak takip edilebilir. Destek: 1.847 – 1.841 Direnç: 1.857 – 1.862 BRENT Güne 56,48 seviyesinden başlayan Brent petrol şu saatlerde 55,62 seviyelerinde fiyatlanıyor. Emtianın güne satıcılı başladığını izliyoruz. Yorum haber analiz bilgilendirme maksatlı. yatırım tavsiyesi değildir. Herkese hayırlı kazançlar dilerim.

         ons ABD de Perşembe günü kapanış, Altın Vadeli İşlemleri Perşembe günü ABD oturumu boyunca yükselişte. Altın Vadeli İşlemleri yazı yazılırken, New York Ticaret Borsası'nın Comex bölümünde, Şubat ayı için %0,49 yükselerek onsu USD1.845,90 'den işlem gördü. Onsu seansın en yükseği olan USD seviyesinden işlem gördü. Altın USD1.817,10 seviyesinde destek bulurken, USD1.918,40 seviyesinde dirençle karşılaştı. Kapanış vadeli dirençinde iki öncesine salı gün nüne göre 44 dolar düşüş var. Dolar Endeksi Vadeli Islemleri'i, diğer altı majör para birimi karşısındaki performansına göz attığımızda; %0,12 düştü ve USD90,222 seviyesinden işlem gördü. Salı gün nüne göre biraz yükseliş görünüyor. Diğer yandan Comex'te, Gümüş Mart ayı için %0,36 arttı ve onsu USD25,665 'dan işlem gördü. Herkese hayırlı geceler dilerim.

          ons TCMB’nin bugün açıkladığı rakamlara göre yurt içi yerleşikler 8 Ocak ile biten işlem haftasında 196 milyon dolar arttı ve 235,857 milyar dolar ile rekor tazelemeye devam etti. Önceki hafta 235,661 milyar dolar ile rekor kıran hesaplar içinde gerçek kişiler 1 milyar 865 milyon dolar alım yaparken tüzel kişiler ise 1 milyar dolar satış yapmıştı. Son haftada gerçek kişilerin hesapları 595 milyon artarken tüzel kişilerin hesapları ise 398 milyon dolar azaldı. Hane halkı aralıksız döviz almaya devam ederken şirketler ise son iki haftada 1,5 milyar dolara yakın döviz sattı. Ağustos ayındaki hızlı yükseliş sonrası Eylül ayını düşük oranlı artışla geçiren döviz mevduat hesapları Ekim ayında hızla arttı ve Kasım ayında yaşanan değişime karşın hesaplarda düşüş olmadı. TCMB Başkanı Ağbal, faizin cazip hale geleceğini ve TL’ye dönüşler oluşacağını belirtmişti, ancak kurda rekor sonrası düşüşlere rağmen döviz hesaplarında henüz azalma olmamakla beraber mevcut seviyeler özellikle hane halkı için alım fırsatı olarak görülüyor.

           Bizi Takip Edin

             Sosyal medya hesaplarımızı takip edin. Güncel finansal gelişmelerden haberdar olun.