gram-altin önceki yorumun devamı...... Bir kimsenin böyle bir işlem yapmasındaki neden, yurt dışına döviz ihraç ederek bir bankaya yatırıp (veya kısa - vadeli menkul değer satın alıp) oradaki yüksek faiz oranlarından yararlanmak, fakat bunu yaparken de dövizin fiyatındaki bir düşmeye (ulusal paranın değer kazanması) karşı kendini korumaktır. Bu olaya Garantili Faiz Arbitrajı da denir. Döviz piyasasındaki swap işlemleri her zaman spot-vadeli işlem şeklinde olmayabilir. Bazan süreler farklı olmak kaydıyla vadeli vadeli şeklinde swap işlemi de yapılabilir. Örneğin, bir kimsenin bir ay vadeli olarak bir dövizi satın alması ve dokuz ay vadeli olarak satması gibi. Aynı cins ve miktardaki bir dövizin, bu şekilde farklı vadelere tabi olarak alınıp satılmasını öngören bu işlem bir vadeli - vadeli swap işlemidir. 

  gram-altin Kelime anlamıyla iki tarafın karşılıklı olarak konusu ve değeri aynı olan iktisadi ve mali değerleri birbiriyle değiş - tokuş etmeleri anlamına gelir. Bu anlamda mübadele, değişim veya takas demektir. Döviz piyasasında swap işlemleri: Belli miktar dövizin aynı anda yapılan tek bir işlemle, farklı vadelere tabi olarak satın alınması ve satılması. Örneğin yurt dışındaki yüksek faiz oranlarından yararlanmak isteyen bir kimseyi ele alalım. Bu kimse döviz piyasasında faaliyet gösteren bir bankadan, önce elindeki ulusal para fonları ile döviz satın alır. Sonra da buna bağlı olarak yapacağı ikinci bir işlemle bu dövizleri, diyelim ki üç ay sonra teslim kaydıyla aynı bankaya geri satar. Böylece bir Spot Piyasa işlemi ile bir Vadeli Döviz İşlemi tek işlem halinde birleştirilmiş, yani farklı vadelere tabi olarak aynı miktar döviz önce satmalınmış sonra satılmış olmaktadır.

   gram-altin Bugün için ABD’de ADP özel sektör istihdam verisi izlenecek. Verinin Dolar üzerinde ciddi bir baskı yaratması beklenmeyebilir. Bugün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yabancı yatırımcılarla telekonferans gerçekleştirecek. Konferans basına kapalı olacak. Sonrasında bir açıklama gelip gelmeyeceğine dair net bir şey söylemek zor. Ancak hem swap görüşmeleri hem Bakan Albayrak’ın yabancı yatırımcılarla görüşmesi gelecek günlerde yabancıdan bir destek gelebilir düşüncesini gündeme getiriyor. O yüzden bu görüşmeler önemli. 

    gram-altin Virüs salgınına ilişkin ekonomik belirsizlikler ve son gelen verilerde daha da fazla hissedilen bozulmalar gelişmekte olan ülke para birimlerinin çoğunda baskı oluşturuyor. Bununla birlikte Dolar’ın da özellikle ABD’den Çin’e virüsün yayılmasına yönelik suçlamalarının daha fazla dillendirilmeye başlanması ve yeni bir ticaret savaşı ile olası yeni tarifeleri gündeme getirmesi de ayrıca bir baskı unsuru oluyor. Yurtiçinde ise beklenen swap anlaşması ile ilgili gelişme olmaması ve dün döviz karşılığı TL swap kotasyon işlemlerinde limitin %30’dan %40’a    çıkarılması sonrası yükseliş devam etti. Özellikle döviz ihtiyacının somut şekilde giderilmesine yönelik somut bir açıklama gelmediği sürece kurda yukarı yönlü baskının sürmesi muhtemel.

     gram-altin Fed gerçekleştirdiği toplantı sonrasında faiz değiştirmezken, ekonomiyi desteklemek adına elindeki imkanları kullanmaya devam edeceği belirtildi. Fed ile birlikte dolar küresel çapta bir miktar değer kayıpları yaşarken; USDTRY paritesi de 6.92 seviyelerini test etti. Yaklaşık olarak son 10 gündür 6.92 – 7.00 bandı arasında fiyatlamalar gerçekleşiyor. Piyasalar gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan Ticaret Açığı ve Para Politikası Toplantı Özeti verilerini takip edecek. Veriler sırasıyla 10:00 ve 14:00’da açıklanacak. Veriler ile birlikte TRY’de volatilite bir miktar artacaktır. Dolar kanadında ise gözler TSİ 15:30’da gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisinde olacak. 

      platin @finanscepte merhabalar sayın admin, gram altın yüzdeliginde bayağı bir değişik rakamlar gösteriyor. normalde günlük yüzdelik oranlara bakarak , değişim seviyelerini takip ediyorum . lakin , bir iki haftadır , düzensiz hareket ediyor. ikincisi ise Albaraka gram altın alış ve satış kurları 351 ile 371 gibi bir seviye gösterimi oluyor. seviyeyi gün içinde takip ettiğim her 15 dk bir karsilasiyorum. rica etsem düzeltebilir misiniz

       gram-altin TCMB nin faiz sonuçları. her üç bandında indirim gerçekleşti. 

        gram-altin Enerji Bakanı Dan Brouillette, koronavirüs nedeniyle ham petrol üretiminin bu yıl günlük ortalama 2-3 milyon varil düşebileceğini belirtti. Bununla birlikte ABD Başkanı Donald Trump, petrol piyasasında küresel bir arz kısıntısı anlaşması için çabasına devam ediyor. Fed Başkan Yardımcısı Randal Quarles, ABD’de orta ölçekli işletmelere merkez bankasının borç verme imkanı ile sağlanacak kredilere iki üç hafta olduğunu söyledi. Cleveland Fed Başkanı Mester ise, ABD’nin koronavirüs kaynaklı kapanmalardan dolayı çok kötü ekonomik veriler beklemesi gerektiğini belirtti. Bunun yanı sıra ABD’de hava yolu şirketlerine aldıkları yardımın %30’unu düşük faizli kredilerle beş yıl içerisinde geri ödemeleri gereken yardım paketleri sunuluyor. Öte yandan Pazar günü BDDK tarafından yapılan açıklamada swap limitlerinin daha da kısılarak %10’dan %1’e indirildiği belirtildi.

         gram-altin Türkiye’de işsizlik Ocak ayında %13.8, genç nüfusta işsizlik ise %24.5 oldu. Bunun yanı sıra ABD’de TÜFE Mart’ta % 0.4 düştü, yıllık bazda ise %1.5 arttı. Kredi derecelendirme kuruluşu JCR, Türkiye’nin kredi notunu BBB-‘den BB+’ya indirdi ve görünümü negatif olarak açıkladı. JCR, Suriye ile olan gerilim ve koronavirüs salgınının devam etmesi halinde TL üzerinde daha fazla aşağı yönlü baskı olacağı, bunun döviz rezervlerinde daha fazla düşüşe neden olacağı belirtildi. Bloomberg’teki bir habere göre, Türkiye ABD’nin bazı gelişen ülkelere sunduğu swap hattının bir benzerinin sağlanması için bazı G20 ülkeleriyle görüştüğü belirtildi. Tüm bu gelişmelerle BIST 100 endeksi %0.66’lık artışla 96,470 puandan kapandı.

          gram-altin Küresel çapta koronavirüs salgının ekonomilere verdiği zarar devam ediyor. Bu tahribatlar ise gelişen ülke para birimleri üzerinde büyük baskı oluştururken, bu baskıdan TL’de etkileniyor. Bu etki ile yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesi 6.71 seviyeleri sonrasında dün bir miktar gevşeme hareketleri gerçekleştirdi. ABD’den gelen ve 6.6 milyon ile rekor kıran işsizlik maaşı başvuruları verisi bu düşüşe bir miktar etki etti. Buna göre TCMB’nin brüt döviz rezervleri geçtiğimiz hafta 1 milyar dolar azalarak 64.1 milyar dolara geriledi. Söz konusu dönemde altın rezervleri 3 milyar 20 milyon dolar arttı ve 31 milyar 325 milyon dolara çıktı. TL’nin dolar karşısındaki ilk çeyrek performansına baktığımızda yaklaşık %12 oranında değer kaybı yaşadığı görülüyor. Piyasalar gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Veri TSİ 10:00’da açıklanacak. Ardından ABD’den gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisini takip edilecek. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak

            

           Pro Üye Olun

           FinansCepte uygulamasını telefonunuza ücretsiz olarak indirin kolayca üye olun Piyasaları çok daha kolay takip edin, üye olmanın avantajlarından faydalanın.DETAYLI BILGI

           Bizi Takip Edin

             Sosyal medya hesaplarımızı takip edin. Güncel finansal gelişmelerden haberdar olun.