USD Suan Türkiye de 30.000 uzeri gayrimenkul ve bir o kadar araç haciz kararlı veya ipotekli ... banklar düsuk faizli ve uzun vadeli krediler vermekte ve gercek enflasyon 11 in üzerinde son olarak devlet sık sık bazı bankalara el konulmasi gerektigini dillendiriyor .

  USD 2008 yılı ilerledikçe subprime mortgage krizinin sadece küçük bir kesimi değil, bütün ABD mali sistemini etkilediği anlaşıldı. Düşük gelirli ailelere yüksek riskli kredi açan bu kurumlar kredi akitlerini birleştirip paketleyerek borsalarda alınıp satılabilen tahviller haline getirmişler, yatırım bankaları ve ticaret bankalarına satmışlardı. Elinde çok miktarda yüksek riskli konut kredisi tutan yatırım bankalarından Bear Stearns Mart ayında iflas ederek ABD hükümeti tarafından diğer bir yatırım bankası olan JPMorgan Chase'e satıldı. Bu iflası diğer bir yatırım bankası olan Lehman Brothers ve Merrill Lynch ve sigorta firması American International Group izledi. Washington Mutual ve Wachovia gibi bankalar iflas ederek diğer bankalara satıldılar. Bu krizi durdurmak için Eylül ayı sonlarında ABD Kongresi 700 milyar dolarlık bir kurtarma paketini onayladı. ABD'deki kriz kısa zamanda Avrupa'ya da sıçradı. İzlanda'nın 3 büyük bankası iflas etti. 2008 yılında İzlanda Kronası Euroya karşı % 40 değer kaybetti ve İzlanda'daki enflasyon oranı % 15'e ulaştı. Birleşik Krallık'taki taşınmaz mal piyasası da aynen ABD gibi büyük bir düşüşe geçti.

   USD 2000'li yıllar boyunca başta petrol olmak üzere bütün emtia ve tarım ürünleri fiyatlarında büyük bir yükseliş gözlendi. Çin ve Hindistan gibi yüksek nüfuslu ülkelerde gözlenen ekonomik büyüme bu ürünlere olan talebi arttırdı ve fiyatların yükselmesine neden oldu. 2008 yılında gıda fiyatları tarihin en yüksek düzeylerine ulaştı. Altın ve petrol gibi değerli maddeler de tarihinin en yüksek değerini kazanırken ABD dolarının değeri hemen hemen bütün diğer para birimleri karşısında önemli ölçüde düşmüştür. Buna paralel olarak 2008 yılında Amerika Birleşik Devletlerindeki taşınmaz mal piyasasında (özellikle konut fiyatlarında) büyük bir düşüş yaşandı. ABD'deki konut fiyatları 2000'li yıllar boyunca büyük bir yükselme göstermişti. Bu yükselmenin bir nedeni de kolaylıkla elde edilebilen tutulu satışlar (mortgage) idi. Sürekli olarak yükselen konut fiyatları piyasalarda aşırı derecede iyimser bir hava yaratmış, bankaların düşük gelirli ailelere konut almak için kolayca kredi sağlamalarına yol açmıştı. Konut fiyatları inişe geçince birden bire subprime mortgage (yüksek risk ve yüksek faizli kredi) denilen bu kredi piyasası çökmüş, kredi faizlerini ödeyemeyen düşük gelirli ailelerinin iflas etmelerine ve konutlarına el konmasına neden olmuştur.

    USD Abd 'deki 2008 mortgage krizini irdelemek icin arastırma yapmak istedim ilginnç benzerliklere sahip olan bir ülke anımsattı bana bir bakın bakalım sizede ayni düsünce olusacak mı ?

     USD @tercanlı24 @küçük agali 24 merhaba ... Hesap islem aralıgım sık oldugu icin ve ticari hesap oldugundan dolayı boyle bir kolaylık sagladılar ...

      USD @Larud @Erhan.D Ziraat makas aralikları biraz yüksek ben suan denizbanktayım özel bir anlaşmalı hesap sahibiyim 67 pip makas farkı var alim satımlarda sabit olarak normal bir hesapta bu 70-75 pips civarıdır .

       USD uzun bir süre sonra merhaba nacizane bir hesap onerisi yapayım sizlere ; Son 1,5 aylık rakamlarda dip seviye : 3.55 tavan seviye :3.95 diye varsayarsak suan 2 seviyenin toplamı 7.50 yapar 7.50 yi 2 ile böldugünüzde 3.75 çikar yani taban ve tavan fitayın tam orta rakami 3.75 olur bu seviyenin altı düsük , üstü yüksek kalır suan icin seviye düsük bana göre 2-3 kuruş daha düsse bile yakin zamanda gelecektir yukarılara

        ons @Hasan1010 @FCKL75 devalüasyon tezi dogru cıkarsa (Allah korusun) 5ıin üstüne bile atar.

         ons @Hasan1010 @FCKL75 Yerel para biriminin Döviz karşısında çok buyük deger kaybetmesi gibi örnegin yüzde 30 - 40 hatta 60 .

          ons 8 ay önceki devalüasyon yorumum ... suan ufak çaplı gizli bir devalüasyon söz konusu

           Bizi Takip Edin

             Sosyal medya hesaplarımızı takip edin. Güncel finansal gelişmelerden haberdar olun.