platin Temel kuralımızı hatırlayalım: "Düşerken alınır, yükselirken satılır"

  USD @u000 (devam) Bir diğer husus kripto para itibari paraya yani TLye çevirirken oluşan "kur farkı" bu neye göre hesaplanacak dövizde merkez Bankası kurları esas alınıyor. Bu da önemli çünkü kâr/zarar durumunu etkiliyor. Neyse bu ayrı bir konu kenarda dursun. Binance yurt dışında kurulu bir kripto para borsası, bir de onunla organik bağı olan Türkiye'de kurulu ve Türk yasalarına uygun faaliyet gösteren BinanceTR var ve birbirlerine kripto transferi yapılabiliyor. BinanceTR havale/EFT yöntemi ile yasal transfer yapılıyor. Konu aslında çok kapsamlı ama lafı uzatmadan sadete gelelim. Binance ve BinanceTR yapılan işlemlerden elde edilen kâr Türkiye'de vergiye tabidir ve vergi alınması gerekir. Alınıyor mu? Şimdilik hayır! Ama birgün maliye bakanlığı banka hareketlerinizi görerek sizi "izaha davet" edebilir. Anlayacağınız şimdilik "araftayız"... Tüm bunları alanında uzman, kendi ofisi olan, ruhsatlı "Serbest Muhasebeci Mali Müşavir" olarak yazdım. Yorumum vergi danışmanlığı kapsamında değildir.

   USD @u000 1- Bunu uzunca ve mevzuattaki dayanaklarıyla cevaplamak isterim; ancak sizi kanunlara, yönetmeliklere, tebliğlere ve bunlardaki maddelere boğmak istemem. Yine de söyleyeceklerim mevzuatta ve uygulamada olan şeyler, bu yüzden sorunuzu cevaplarken altını doldurmak zorundayım ki açıklayıcı ve tatmin edici olsun. Vergi yasalarımıza göre yasa dışı olsa bile kazanç sağlanan ve kar edilen işlerde istisna ve muafiyetler dışında vergi alınır. Örnek verilecek olursa, uyuşturucu üretimi ve satışı yasaktır; ama yakalanırsa, vergi hesaplanır ve tahsil yoluna gidilir. Yapılan işin yurt içinde ve dışında yapılması durumunda ikili vergi anlaşmaları dikkate alınır. Buna örnek olarak sosyal medya devlerinin yakın zamandaki durumu verilebilir. Diğer taraftan vergi kanunlarımızda olmayan bir iş ve/veya konusunda, gelirler dikkate alınır, giderler dikkate alınmaz; bunun anlamı şudur, aslında dolaylı olarak gider de gelir gibi kabul edilir ve vergi kârını yukarı yönde etkiler. (devamı var)

    gram-altin Ziraat Bankasına girişi VPN ile denediniz mi?

     IZMDC Bölünme sonrası lot değeri düşüyor. Bu durumda Finanscepte uygulamasındaki takibi/düzeltmeyi nasıl yapabliriz?

      KATMR "Eldeki kuş, daldaki kuştan iyidir" Kimi kişiler için duruma göre; şimdiki kazanç, gelecekteki kazançtan daha uygun olabilir.

       USD @mtnxy Tüzel kişiliğe haiz kamu veya özel kurumsal firmalara var. Örneğin bankalar gibi. Daha spesifik bir örnek olarak BOTAŞ verilebilir. Hattâ sistem şöyle: MB iç ve dış kaynaklardan önemli kısmını borçlanarak döviz toplar. Topladığı dövizi BOTAŞ'a satar. BOTAŞ dışardan aldığı enerjinin(doğalgaz) borcunu döviz($) olarak öder. Yani önemli kısmı dışardan gelen döviz, yine dışarı gider. Aradaki maliyet (borçlanma maliyeti) dolaylı yollardan vatandaşın sırtına yük olarak biner, vatandaşın borcu artar. Sorunuzun özüne dönülecek olursa; bu nedenlerden ötürü sade vatandaşa döviz sat(a)maz.

        TATGD Tat Gıda, bünyesindeki SEK sütü sattı. Ayrıntılar aşağıdaki linktehttps://bundle.app/f8wQlohi

         USD @Ahmed Arif 🌹🌹 ((2÷1.25)-1)×100=%60 Sağlama: 1.25×1.60=2 veya (1.25×0.60)+1.25=2 veya ((1.25×60)÷100)+1.25=2 Hesaplamalar ironi içerir; evirin, çevirin; neresinden bakarsanız bakın: %60 :)

          ARCLK Arçelik tarafından yapılan KAP açıklaması 

           USD TCMB Başkanı Naci AĞBAL: "Dalgalı kur rejimi devam edecek, kurlar serbest piyasa koşullarında arz ve talep dengesine göre oluşacaktır. TCMB'nin nominal ya da reel bir kur hedefi bulunmamaktadır." Açıklamaya göre; dövize, Merkez Bankası tarafından (rezerv yeterli olmadığından) müdahale yapılmayacağını, serbest piyasanın kurları belirleyeceğini anlıyoruz. Açıklama, piyasaya bu anlamda güven vermiş olduğundan, dövizde kısa süreli düşüş olması kuvvetle muhtemeldir. Ancak serbest piyasanın belirleyeceği kurların, birçok sebepten ötürü yukarı yönlü harekete başlayacağı kanısındayım. Haber kaynağı ve ayrıntılar için aşağıdaki linke tıklayınız⬇️https://bundle.app/5wL9foiJ

            Bizi Takip Edin

              Sosyal medya hesaplarımızı takip edin. Güncel finansal gelişmelerden haberdar olun.