USD @fatih geçer Çünkü ülkesi tüketimle büyüyen ve parası değer kaybeden bir ülkeyiz.faizle mücadele deyip ucuza kredi dağıtılınca vatandaş tl krediyi çekip TL harici birşeye endeks(ev araba vs) ne varsa hem tüketmeye çalışıyor hem kullanırım hem yarın için yatırımdır diyor özellikle araç alanlar Türkiye’de.

  USD @fatih geçer Pandemiye rağmen değil pandemi sayesinde... toplu taşımadan kaçan araba alıyor.

   USD @jumanji Elbette katma değeri yüksek işi yapabilmek önemli. Ama katmadeğeri yüksek iş alanlarında rekabet de yatırım ister, tecrübe ister. Bir birikim sonucudur. Rekabet etmesi daha zordur. Eğer mevzu Cari açığın kapatılması ise bende diyorum ki populasyonun çok tükettiği cari açık yaratan kalemlerinde üretim yaparak bu cari açık kapatılabilir. Daha gerçekçi olmaya çalışıyorum. Uçalım kaçalım demeden önce bi emekleyebilmek gerek diyorum. Malesef son on beş senede tüketim odaklı büyüme ile elimizdeki üretim kalemlerindeki birikimimizi yokettik üreticiyi zarar ettirdik anlık karar ihraç ürünleri ile. En basitinden gıda anlamında bir üretim zinciri vardır(ekin artıkları yem olur, hayvancılıkta kullanılır ve hayvancılık artığı da tarıma gübre olur vs) o zinciri kırdık. Şuan en temel yiyecek üretimimizde dahi verimsiz yetersiz bir ülkeyiz. Yurtdışı takviyesi almak zorundayız. Çünkü üreticiyi öldürdüler ucuz ihraç mal getirip günü kurtarırken.

    USD @jumanji :) sana bir isim vereyim kariyerini incele. İkbal şencan. İhl mezunu ile de uzaya araç gönderirsin. İhl mezunu öcü gelmesin gözünüze. Çoğu mahalle liselerinden daha verimli disiplinli eğitim verebiliyorlar. Gerçi konu bu değil. Cari açık yaratan Temel tüketim ihtiyaçlarını üretsen yeter.

     USD MB usd rezervini eritiyor düşük kurdan satış yaparak kur yükselişine engel oluyor. Peki soru şu; rezervden çıkan usd ülke sınırları içinde kalıyor mu dışarı çıkıyor mu? Ülke sınırları içerisinde kalıyorsa varsın yastıkaltında yatsın pek büyük bir sıkıntı değil diye düşünebiliriz. Ama bu döviz bir şekilde dolaylı veya direkt şekilde yurtdışına çıkıyorsa durum çok vahim. Cari açık durumu gösteriyor ki dolaylı yoldan döviz yurtdışına gitmekte. Cari açık kapatılırsa şayet; MB rezervi ne kadar erirse erisin, satılan kaynak yurt içinde stok olarak kalmaya devam edecektir yani sağ cepten sol cebe usd gidecektir ki bu büyük sıkıntı değil düşüncesindeyim. Tek çare kendi ihtiyacını kendisi üretebilen bir ülke olmak.

      USD Yıl 2007 stajyerim maaş 1700tl=1200usd. Yıl 2010 ilk yurt içi projem maaş 2000 TL=1300 usd. Yıl 2011 yedeksubayım maaş 2700tl=1600usd. Yıl 2012 ilk yurtdışı projem maaş2000usd=3000tl öğrenim kredimi kapatmışım. Yıl2013 evlenmişim şantiyeye tövbe demiş yazılımcı olmuşum maaş 2000tl=1100usd. 2015 ev almam gerek demiş tekrar yurt içi şantiyecilik demişim maaş 6000tl=2000usd. 2018 yurtdışı projesi demişim 4500usd=20000tl. 2019 işsiz yatmışım ülkemde. 2020 şantiye şefisin demişler sorumluluğu yığmışlar üstüme maaş 7500tl=1100usd. 10 senede ülkemde stajer alım gücümü koruyabilmişim sadece. Kimse bana Türkiye’yi kıskanıyorlar, büyüyoruz, gelişiyoruz hikayesi anlatmasın... 10 sene tecrübeyle şunu derim rahatlıkla usd almayanın aklına şaşarım.

       USD Yükselen ben değilim alçalan duvarlar demiş ceza...

        USD @SON_DOLAR_BÜKÜCÜ @RÜZGARIN_OĞLU Satacak armut ağaçta kalmayınca evet armut toplamıyor toplayamıyor.

         USD Bak şimdi bişey diyeceğim: dolar şok şeklinde yükselecek. Dolara koşanları durdurmak için faiz artıracaklar. Dolarda voleyi vuran gidip bir de faizde voleyi vuracak... ekonomi düzeni resmî sistematik gaspçılıktır. Alın terinin sömürü yöntemidir... köylü milletin efendisidir zihniyeti dünya genelinde para her şeyin sahibidir haline geldiyse bu dünyaya kıtlık müstahak, salgın, dünya savaşı vb müstahaktır.

          USD Alarm kuruyorum çan çan çalıyor peş peşe... artış beş kuruş beş kuruş... 🤬 türklirası maaşlarımız bu kadar hızlı erirken birileri zengin oluyor... emek hırsızlığının sistematik hali...

           Bizi Takip Edin

             Sosyal medya hesaplarımızı takip edin. Güncel finansal gelişmelerden haberdar olun.