ABD-ÇİN TİCARET SAVAŞINDA SON DURUM

ASYA PİYASALARI NE DURUMDA?

Getty Images

Çin Ticaret Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD ve Çin'in liderlerinin ticaret müzakereleri için sabah saatlerinde bir telefon görüşmesi düzenlediğini ve ekim ayının başlarında müzakere için görüşmeyi kabul ettiklerini söyledi.

Pekin, iki tarafın Washington D.C.’de bir sonraki ticari müzakere turu yapmayı kabul ettiklerini ve toplantıya hazırlık için eylül ayı ortasında istişarelerde bulunacağını aktardı.

Bakanlığın açıklamasına göre her iki taraf da birlikte çalışmak ve müzakerelere elverişli koşullar yaratmak için uygun adımlar atmaları gerektiği konusunda anlaşmaya vardı.

Bundan önce de her iki taraf da eylül ayında buluşacaklarını belirtmişti. Fakat son birkaç hafta içinde dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret gerginliği arttı. Her bir ülkeden milyarlarca dolarlık mal satışına ilişkin son gümrük vergisi artışına dair karar pazar günü yürürlüğe girdi.

Çinli yetkililer gelecek ay Washington’da görüşme yapmak üzere ABD ile anlaştıklarını duyurduktan sonra Asya’daki hisse senetlerinde perşembe günü canlılık başladı.

Japonya'da Nikkei (N225) % 2.3, Güney Kore'den Kospi (KOSPI) % 1.1 arttı.
Çin Ticaret Bakanlığı perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Sekreteri Steven Mnuchin ile konuştuğunu ve her iki tarafın da ekim ayında Washington'da buluşmayı kabul ettiğini açıkladı.

Ayrıca Şangay Kompozit Endeksi (SHCOMP)% 2'ye kadar yükseldi ve iki ay içinde ilk kez 3.000 puanın üzerine çıktı.

ABD-Çin ticaret savaşı çarpıcı biçimde arttığından, küresel pazarlar son birkaç haftayı endişe içinde geçirdi. ABD ve Çin’in birbirlerine dayattığı son vergi artışı ise pazar günü yürürlüğe girdi. Daha fazla vergi artışı ise yolda görünüyor. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterseniz buraya tıklayarak önceki yazımıza göz atabilirsiniz.

Kaynak: isis.org.my

Piyasa analisti Jeffrey Halley, yatırımcıların uzun vadede ne olacağı konusunda temkinli olmaları gerektiğini belirtti.

ABD vadeli işlemleri Asya saatlerinde canlandı. Dow (INDU) % 1 veya kabaca 270 puan artarken, S&P 500 (SPX) ve Nasdaq (COMP) yaklaşık % 1 oranında yükseldi.

Hong Kong'un Hang Seng Endeksi (HSI) ise % 0,4 arttı. Endeks, yılın en iyi günü olan çarşamba günü yaklaşık % 4 arttı.

Ekim ayında gerçekleştirilecek görüşmelerin ardından küresel piyasaların durumunun ne olacağı merak konusu. Türkiye'nin bu durumdan etkilenip etkilenmeyeceğini ise ilerleyen zamanlarda daha net olarak görebileceğiz. En güncel haberler ve son dakika gelişmeleri için bizi takip etmeyi unutmayın.

Haber Kaynağı: https://edition.cnn.com/2019/09/04/investing/asian-market-latest-us-china-trade-talks/index.html