Uluslararası Finans Enstitüsü'nün (IIF) haftalık raporunu göre Kovid-19 salgını küresel pay piyasalarında tarihi fiyatlamalara neden oluyor.
Buna göre Kovid-19, 2020'nin ilk çeyreğinde küresel pay piyasalarında yüzde 20'lik değer kaybına yol açarken, işlem gören şirketlerin piyasa değeri 18 trilyondan fazla değer kaybederek 70 trilyon doların altına geldi.
Özellikle son iki hafta

Devamı Haber Kaynak: uzmanparam.milliyet.com.tr

AA muhabirinin Otomotiv Distribütörleri Derneği'nden (ODD) derlediği verilere göre, Türkiye'de otomobil ve hafif ticari araç satışları, bu yılın  ocak-mart döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 40,62 artarak 124 bin  403 adet oldu. 2019 yılının üç aylık döneminde toplam pazar  88 bin 469 adet olmuştu.
Yalnızca otomobil satışlarına bakıldığında 2020'nin ilk üç aylık

Devamı Haber Kaynak: uzmanparam.milliyet.com.tr

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Twitter hesabından Kovid-19 ile mücadele kapsamında hayata geçirdikleri sisteme ilişkin paylaşımda bulundu.
Paylaşımında uygulamaya ilişkin görüntülere de yer veren Pekcan, "Hiçbir zorluk bizi durdurmamalı, her şeye rağmen üretim ve ihracat devam etmeli dedik, insan teması olmayan 'Temassız Ticaret'i hayata geçirdik. Bu örnek uygulamamızla ticaretin etkin ve güvenli bir şekilde devam

Devamı Haber Kaynak: uzmanparam.milliyet.com.tr

Kovid-19 salgınının yayılma hızının üretimin merkezi olarak görülen  Çin'de hız kesip, dünyanın geri kalanında hız kazanmasıyla, arz şoku endişelerine  talep kaynaklı endişeler de eklendi.
Dünyada bazı ülkeler salgının yayılma hızının önüne geçmek için  seyahate ve ekonomik aktiviteye kısıtlamalar getirirken, güvenli gıda gibi temel  ihtiyaç sektörlerine talepte artış kaydedildiği

Devamı Haber Kaynak: uzmanparam.milliyet.com.tr

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, kentten mart ayında 609 milyon 795 bin dolar dış satım gerçekleştirildi.
Geçen yılın aynı döneminde 641 milyon 250 bin dolarlık ihracat yapan  iş dünyasının ihracat rakamları, bu yılın aynı döneminde dünya genelindeki yeni  tip corona virüs salgınının etkisiyle yüzde 4,9 geriledi.
Salgının etkisine rağmen yılın ilk çeyreğinde elde edilen veriler ise  Gaziant

Devamı Haber Kaynak: uzmanparam.milliyet.com.tr

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in verilerine göre, ekonomileri yüksek ölçüde petrol üretimi ve ihracatına bağlı ülkelerden  birçoğu Orta Doğu'da bulunuyor ve bu ülkeler bütçelerini dengeleyebilmek için  yüksek petrol fiyatlarına ihtiyaç duyuyor.
Verilere göre, bu yıl Nijerya'nın bütçesini dengelemesi için Brent  türü

Devamı Haber Kaynak: uzmanparam.milliyet.com.tr

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) konuya ilişkin kurul kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.
Buna göre, dünyayı etkileyen Kovid-19 salgını sebebiyle, ön lisans ve üretim lisansı sahibi tüzel kişilerin süreli yükümlülükleri, 10 Mart 2020  tarihinde veya sonrasında sona erecek aşağıda bahsi geçen faaliyetlerin, sona erme tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bir defaya mahsus, söz ko

Devamı Haber Kaynak: uzmanparam.milliyet.com.tr

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yurt dışı teşkilatının kuruluşuna ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Buna göre, yurt dışı teşkilatı, Bakanlığın görev ve yetki alanına giren konulardaki gelişmeleri takip edecek, resmi veya özel kurumlarla temas, müzakere edecek ve sonuçları bakanlığa raporlayacak. İkili veya çok taraflı anlaşmalarla ilgili ön hazırlıkları yapacak, akit, kefalet ve

Devamı Haber Kaynak: uzmanparam.milliyet.com.tr

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın "Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Buna göre, daha önce 1 Mart 2020 olarak duyurulan tebliğin geçici 1'inci, 2'nci ve 4'üncü maddeleri dışındaki maddelerinin yürürlüğe girişi 1 Temmuz 2020 olarak değiştirildi.

Devamı Haber Kaynak: uzmanparam.milliyet.com.tr

AA muhabirinin Merkez Bankası kaynaklarından edindiği bilgiye göre TCMB, bankalara swap ihaleleri limitlerine ilişkin talimat gönderdi.
Döviz Karşılığı Türk Lirası Swap Piyasası'nda bankaların kotasyon swap işlemleri ile geleneksel yöntemle gerçekleştirilen swap ihalelerinin limitleri toplamda Döviz ve Efektif Piyasası işlem limitlerinin yaklaşık yüzde 40'ı (yaklaşık 20 milyar dolar) olarak belirlenmişti. Bankalar, geleneksel swap&

Devamı Haber Kaynak: uzmanparam.milliyet.com.tr

YENİ ÜYELİK

  PİYASALARI ÇOK DAHA KOLAY TAKİP EDİN, ÜYE OLMANIN AVANTAJLARINDAN FAYDALANIN.

PİYASA ÖZETİ

Bizi Takip Edin

  Sosyal medya hesaplarımızı takip edin. Güncel finansal gelişmelerden haberdar olun.