ONS - INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 01.10.2020

Geçtiğimiz haftaya nazaran dolar her ne kadar zayıf bir performans gösterse de güçlü seyir devam ediyor diyebiliriz. Son günlerde altın fiyatlarındaki belirleyici unsurlarında başında dolar geliyor.

Çarşamba günü Trump ile Biden arasında gerçekleşen canlı yayın tartışması fiyatlar üzerinde çok fazla etkili olmadı. Diğer yandan Amerika ve Avrupa kanadından ek teşvik paketleri hakkında beklentiler artıyor. Bunlarla birlikte piyasalar Amerika kanadından gelen ekonomik verileri takip etti. Buna göre ABD’de Eylül ayında ADP özel sektör istihdamı 749,000 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Gelen veri ile birlikte işgücü piyasasındaki kademeli toparlanmanın devam ettiği görüldü. Şimdi gözler yarın ABD’den gelecek olan tarım dışı istihdam verisine çevrildi. Kasım ayında ABD Başkanlık Seçimleri öncesindeki son istihdam verisi merakla bekleniyor. Veri küresel bazda volatiliteyi artırabilir.

XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1901.15 – 1919.39 – 1938.97 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1876.40 – 1865.20 – 1849.52 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USD - INFO YATIRIM - USDTRY TEKNİK ANALİZİ - 01.10.2020

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıklamasına göre Türkiye’nin dış ticaret açığı Ağustos ayında 6.3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Altın hariç dış ticaret açığı ise 675 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Bununla birlikte piyasalar haftanın ortasında TL mevduatta ve döviz alımında yapılan indirimleri takip etti. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; kambiyo işlemlerinde uygulanan BSMV %1’den binde 2 seviyesine indirildi. TL mevduatlarının faiz getirisinde ise 1 yıldan uzun vadeli mevduat hesaplarında oran sıfırlandı.

Bu adımlar ile birlikte TL’ye olan ilginin bir miktar artması hedefleniyor denilebilir. Hafta içerisinde 7.85 seviyelerini test eden USDTRY paritesinde bir miktar kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Piyasalar gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan imalat PMI verisini takip edecek. Veri TSİ 10:00’da açıklanacak. 14:00’da ise TCMB Para Politikası Kurulu Toplantısı’nın özetini yayımlayacak.

USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 7.78119 ve 7.85768 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.64882 – 7.55382 – 7.50178 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USD - INFO YATIRIM - EURUSD TEKNİK ANALİZİ - 01.10.2020

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde dün Frankfurt’ta gerçekleştirilen bir konferansta açıklamalarda bulundu. Bu açıklamasında Lagarde; enflasyonun geçici olarak hedeflenen seviyenin üzerine çıkmasına izin vermeyi hedefleyen Fed tarzında bir stratejinin incelemeye değer olacağını, böyle bir stratejinin para politikasının ekonomiyi dengeleme kapasitesini güçlendirebileceğini belirtti.

Diğer yandan Amerika kanadından gelen büyüme verisi izlendi. Gelen veriye göre ABD ekonomisi ikinci çeyrekte yıllıklandırılmış olarak %31.4 oranında küçülme yaşadı. Veri piyasalardaki beklentilere paralel olarak geldi. Bununla birlikte ABD’de özel sektör istihdamı Eylül ayında 749,000 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Piyasalar bu veri sonrasında Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisini merakla beklemeye başladı. Kasım ayında ABD’de yapılacak Başkanlık Seçimi öncesindeki bu son istihdam verisi yakından incelenecek. Gün içerisinde piyasalar 12:00’da Euro bölgesinden gelecek olan işsizlik oranı verisini izleyecek. 13:00’da ise Avrupa Liderler Zirvesi yakından takip edilecek.

İçerisinde bulunduğumuz hafta da zayıf bir performans sergileyen EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

BORSA - INFO YATIRIM - BİST100 TEKNİK ANALİZİ - 01.10.2020

BİST100 endeksinde pozitif açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Piyasalarda jeopolitik gelişmeler ile yeni tip coronavirüs aşısı ve ABD'deki teşvik paketine ilişkin haber akışı gündemin odağında yerini korurken, ABD seçimleri öncesinde başkan adayları arasında sert geçen münazaranın tedirginliği yatırımcıları temkinli olmaya sevk ediyor. Küresel piyasalarda risk iştahının yükselmeye devam ettiği görülüyor.

Yurtiçinde ise döviz kurlarında yaşanan rekor yükselişler nedeniyle sıkılaşma adımları devam ediyor. Dün Cumhurbaşkanı kararı ile 31 Aralık’ta artırılan vergi kesintilerinde indirime gidildi. Döviz ve altın talebindeki artış ile TL mevduatlardaki azalmayı engellemek için artırılan vergi oranları bugün itibariyle yeniden düşürülürken BSMV kesintisi de eski oran olan %0,20’ye çekildi. Normalleşme olarak ifade edilen TL’yi destekleyen adımlarda faiz artışı, swap limitlerindeki güncelleme ve son olarak da mevduat ve döviz-altın işlemlerindeki güncelleme ile TL’deki kayıp durdurulmaya çalışılıyor.

Açıklanan YEP sonrası 7,86’ya yaklaşarak rekor tazeleyen Dolar/TL kuru, 7,76’ya gerileyerek bir miktar düşüş yaşarken dün ise 7,70‘e kadar geriledi. BİST100 endeksi tarafında günün ilk yarısında yukarı yönlü bir seyir izlenirken öğleden sonrada iyimserliğin devam etmesiyle endeks 1.140 puanı da aşarak 1.150 direnç seviyesine yaklaşıldığını görüyoruz. Endekste kısa vadede 1.130 seviyesinin destek olması beklenirken, yukarı yönde 1.200 seviyesinin hedef olmaya devam etmesini bekliyoruz.

GRAM-ALTIN - INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 30.09.2020

Son günlerde piyasaların gündeminde Amerika ve Avrupa kanadında tekrar gündeme gelen ek teşvik konusu var. Ek teşvik konusundaki umutların artması ile birlikte altın fiyatlarında bir miktar toparlanma eğilimleri yaşanıyor.

Son olarak ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Pelosi; teşvik paketi konusunda hala bir anlaşmaya varılabileceği açıklamasında bulunmuştu. Diğer yandan AMB Başkanı Lagarde; ihtiyaç halinde Avrupa Merkez Bankası’nın daha fazla parasal teşvik vermeye hazır olduğunu hafta içerisinde ki açıklamasında dile getirmişti. Haftaya genel bir bakış açısı ile baktığımızda Cuma günü Amerika kanadından gelecek olan tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verileri dikkat çekiyor. Kasım ayında ABD’de yapılacak olan Başkanlık Seçimleri öncesindeki son istihdam raporu olan bu veriler yakından takip edilecek.

Gün içerisinde ise Amerika’dan gelecek olan önemli ekonomik veri akışları küresel bazda hareketliliği artıracaktır. İlk olarak 15:15’de ADP özel sektör istihdam verisi izlenecek. Ardından 15:30’da Amerika’nın büyüme verisi volatiliteyi artıracaktır.

XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1905.31 – 1939.92 – 1968.68 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1876.40 – 1846.53 – 1818.94 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USD - INFO YATIRIM - USDTRY TEKNİK ANALİZİ - 30.09.2020

Azerbaycan ile Ermenistan arasında artan gerilimler TL varlıkları üzerinde de zaman zaman baskı oluşturuyor. Dün Ermenistan kanadından gelen Türkiye uçağımızı düşürdü iddiası ile birlikte volatilite arttı.

Ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun; Türkiye’nin Ermenistan uçağını vurmadığı açıklamasında bulundu. Sabah saatlerinde ise Resmi Gazete’de yayımlanan TL mevduatta ve döviz alımlarında vergilerin indirildiği açıklaması izlendi. TL mevduat faizlerinden alınan stopaj oranlarının düşürülmesi, TL mevduata yatırımlara ilgiyi artırabilir ve döviz mevduat hesaplardan TL mevduatlara geçişlerin yaşanmasına neden olabilir.

Yaşanan gelişmeler TL varlıkları üzerindeki baskıyı bir miktar azaltabilir. Bunlarla birlikte geçtiğimiz haftalardan itibaren kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşayan paritede tarihi zirveler yenilenmiş ve yeni rekorlar görülmüştü. Piyasalar küresel bazda yaşanabilecek gelişmeleri yakından takip ediyor. Gün içerisinde ise TSİ 10:00’da açıklanacak olan ticaret açığı ekonomik verisi izlenecek.

Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 7.85768 seviyesi direnç noktası olarak izlenebilir. Kırılması ile birlikte 7.90 seviyesi psikolojik direnç noktası olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 7.71533 – 7.64882 – 7.55382 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USD - INFO YATIRIM - EURUSD TEKNİK ANALİZİ - 30.09.2020

Piyasalar dün Euro bölgesinden gelen ekonomik güven endeksi verisini takip etti. Avrupa Komisyonu’nun açıklamasına göre Euro bölgesinde ekonomik güven endeksi Eylül ayında 91.1 seviyesine yükseldi.

Ağustos ayında söz konusu veri 87.5 düzeyindeydi. Beklentilerin üzerinde gelen veri ile birlikte Euro bölgesinde ekonomik toparlanmanın Eylül ayında da devam ettiği görüldü. Her ne kadar veri beklentilerin üzerinde gelmiş olsa da koronavirüs pandemisinin yarattığı ‘kriz’ öncesi seviyelerin %30’dan daha fazla altında kaldı. Diğer yandan Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (İFO) euro bölgesinin ekonomik görünümüne ilişkin rapor yayımladı. Rapora göre; euro bölgesinde son çeyrekte %2.2 oranında büyüme beklendiği görüldü.

Dolar kanadına baktığımıza göre geçtiğimiz haftaya kıyasla bu hafta zayıf bir performans görülüyor. Gün içerisinde piyasalar 12:00’da Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Bilindiği gibi AMB’nın hedefi %2 ve %2’nin bir miktar altı olmaya devam ediyor. 15:30’da ise ABD kanadından gelecek olan büyüme verisi küresel bazda hareketliliği artıracaktır.

EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1.17545 – 1.18716 – 1.20112 sırasıyla seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.16908 – 1.16106 – 1.15562 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

BORSA - INFO YATIRIM - BİST100 TEKNİK ANALİZİ - 30.09.2020

BİST100 endeksinde negatif açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Küresel piyasalarda aşı çalışmalarından gelen olumlu haberler ile pozitif seyir korunuyor. İç piyasanın ise negatif ayrılmasının nedeni ise Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalara Türkiye’nin Azerbeycan'ın yanında Rusya’nın karşısında yer alması olarak görünüyor.

Ermenistan tarafının Türkiye’nin herhangi bir hamlesinin bölgede ve komşular arasında yıkıcı sonuçları olabilir.’’ açıklaması Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerginliğe Türkiye’yi de çekmesi iç piyasayı baskılıyor.

Asya piyasaları ve ABD vadelilerindeki hafif alıcılı seyir ile BİST100 endeksi güne 3,50 puan yükselişle 1.124 seviyesinden başladı.

Açılışın ardından piyasalar Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın YEP açıklamalarına çevrildi. Albayrak Türkiye ekonomisinin 2020 büyüme tahminini, pandeminin de etkisiyle yüzde 5’ten %0,3’e düştüğünü açıkladı. Ayrıca ‘’V’’ tipi toparlanma beklediğinin altını çizdi.

Günün ilk yarısında yükseliş eğiliminde hareket eden BİST100 endeksi, gün sonuna kadar küresel piyasalara paralel olarak hareket etti. BİST100 endeksi hafif alıcılı başladığı işlem gününde pozitif seyrederken, haber merkezlerinde Ermenistan Savunma Bakanlığından yapılan açıklama damga vurdu. Ermenistan Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait F-16 savaş uçağı, ‘’Ermenistan'a ait Su-25 savaş uçağını düşürdü’’. dedi. Haberin ardından BİST100 endeksine sert satışlar gelse de Fahrettin Altun haberin gerçeği yansıtmadığını bildirdi ve endeks günü %0,19 artışla 1.123 seviyesinden tamamladı.

Teknoloji payları %4,58 oranında değer kazanırken, turizm payları %2,11 oranında değer kaybetti.

Haftanın ikinci gününde Dolar/ TL eğilimine baktığımızda küresel piyasalarda dolar talebi devam ederken, içeride geçtiğimiz hafta TCMB’nin politika faizini yükseltti. Ardından kısa süreli değer kazanımı gerçekleşse de oluşan jeopolitik riskler,  Azerbaycan-Ermenistan arasında yaşanan çatışma Dolar/ TL tarafında değer kaybını artırdı. Kur dün tarihi zirve seviyesi olan 7,85’i görürken buraya yakın seviyelerde hareketini sürdürüyor. Dolar/TL’de 7,85 direnç seviyesinin kırılması durumunda 7,90 hedef haline gelirken,  7,77 destek seviyesinin aşağı kırılması 7,70 seviyesini destek haline getirebilir.

ONS - INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 29.09.2020

Geçtiğimiz günlerde doların da küresel bazda güçlü duruşundan etkilenen altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmış ve yaklaşık olarak son iki ayın en düşük seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleşmişti.

Yeni hafta ile birlikte doların küresel bazda performansı bir miktar düşerken, altın fiyatlarında da toparlanma hareketleri yaşandı. Çin kanadından gelen ekonomik verilerin genel anlamda piyasaları tatmin etmesi ile birlikte ABD kanadında yeni teşvik paketi beklentileri doların G10 paralarının çoğunun karşısında zayıf bir seyir izlemesine neden oldu.

Bugün Amerika kanadında Donald Trump ile Joe Biden arasında seçimler öncesi ilk tartışma yaşanacak. Tv üzerinden canlı yayınlanacak olan bu tartışma piyasalar tarafından yakından takip edilecek. Haftaya genel açısı ile baktığımızda ise Cuma günü ABD’den gelecek olan tarım dışı istihdam verisi izlenecek. Son zamanlarda halen koronavirüs pandemisinde yeni vaka sayılarının istenilen kontrolü sağlayamaması ve jeopolitik gelişmeler risk iştahını azaltıyor. Gün içerisinde piyasalar ABD kanadından gelecek olan CB Tüketici Güveni verisini takip edecek.

XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1905.31 – 1939.92 – 1968.68 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1846.53 – 1818.94 – 1791.49 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USD - INFO YATIRIM - USDTRY TEKNİK ANALİZİ - 29.09.2020

Son haftalarda gerçekleştirdiği hareketlenmeler ile dikkatleri üzerine çeken USDTRY paritesinde geçtiğimiz hafta TCMB’nin verdiği faiz artırım kararı ile birlikte aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmıştı.

Fakat bu aşağı yönlü hareketlenmeler uzun vadeye yayılamadı ve yeni hafta ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmeler hız kazandı. Jeopolitik gerginlikler TL kanadı üzerinde baskı unsurları oluşturuyor. Bu baskı unsurları ise USDTRY paritesinde yeni rekor seviyelerinin görülmesine neden oldu. Piyasalar Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan gerginliği yakından takip ediyor. Yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte 7.83 seviyelerini test eden paritede piyasalar gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan ekonomik güven endeksi verisini takip edecek. Veri saat 10:00’da açıklanacak. ABD kanadında ise 17:00’da CB Tüketici Güveni verisi dolarda küresel bazda volatiliteyi artıracaktır. Diğer yandan bugün 11:00’da Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ‘Yeni Ekonomi Programı’nı açıklayacak.

Tüm bunlar ışığında haftanın ikinci işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 7.83619 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Bu seviye geçildiğinde 7.85 ve 7.90 seviyeleri psikolojik direnç noktaları olarak izlenebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.71533 – 7.64882 – 7.5382 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

YENİ ÜYELİK

  PİYASALARI ÇOK DAHA KOLAY TAKİP EDİN, ÜYE OLMANIN AVANTAJLARINDAN FAYDALANIN.

PİYASA ÖZETİ

Bizi Takip Edin

  Sosyal medya hesaplarımızı takip edin. Güncel finansal gelişmelerden haberdar olun.