ÇOCUKLARA TASARRUFU ÖĞRETMENİN 8 YOLU

Ev, araba, sağlık hizmetleri, eğitim gibi birçok gereksinimimizde aklımıza ilk gelen şey tabii ki para oluyor. Toplumun büyük bir kesimi bu ihtiyaçlarını karşılamak için ya kredi çekiyor ya da paralarını bir kenara koyup biriktiriyor. Buradaki en iyi seçenek ise biriktirmektir. Para biriktirme alışkanlığı zaman gerektiren bir alışkanlıktır ve çocukluktan itibaren bu alışkanlığı edinmek gereksiz harcamaları önleme konusunda gereklidir. Çevremize baktığımızda bazı yetişkinlerin bile bu konuda ustalaşmamış olduğunu görebiliriz. Bu nedenle çocuklarımıza nasıl para biriktirileceğini öğretmeye başlamalı ve basit ekonomi bilgilerini onlara aşılamalıyız. Çocuklarınıza ekonomiyi öğretmenin yollarını arıyorsanız "Çocuklarınıza Ekonomiyi Nasıl Anlatırsınız?" adlı yazımı da okumanızı öneririm.

Para tasarrufu, ebeveynlerin çocuklarına genç yaşta öğretebilecekleri bir alışkanlıktır. İlk adım; tasarruf, bütçe ve hedefler gibi önemli kavramları açıklamaktır. Küçük çocuklar birikimlerini bir kumbarada tutmak isteyebilir, daha büyük olanlar ise hedefleri üzerinde çalışırken paralarını gerçek bir bankada tutmak isteyebilirler. Çocuklar, tasarrufun temel ilkelerinden biri olan hayatın önemini böylelikle öğrenebilirler.

1.İhtiyaçları Tartışın

Çocuklara tasarrufun değerini öğretmenin ilk adımı, istekleri ve ihtiyaçları ayırt etmelerine yardımcı olmaktır. İhtiyaçların yiyecek, barınma ve kıyafet gibi temel unsurları içerdiğini ve isteklerin tüm ekstraları içerdiğini açıklayın. İstekler ihtiyaçlara kıyasla nasıl  bir harcama gerektirdiğini göstermek için kendi bütçenizi kullanabilirsiniz.

2.Kendi Paralarını Kazanmalarını Sağlayın

Çocuklarınızın tutumlu olmalarını istiyorsanız, onların para kazanmalarını sağlamak, parayı nasıl kullanacaklarını öğrenme fırsatı sunacaktır. Örneğin, ev işleri karşılığında onlara para verdiğiniz zaman aynı zamanda sıkı çalışmalarının değerini de bilirler. Çocuğunuza sofrayı toplama, kendi bardağını yıkama, kapıyı kilitleme gibi küçük işler vererek hem sorumluluk bilinci aşılarsınız hem de kazandıkları paranın kıymetini bilmeyi öğreneceklerdir.

3.Tasarruf Hedeflerinizi Belirleyin

Bir çocuğa nedenini açıklamadan tasarruf yapması gerektiğini söylemek anlamsız görünebilir. Çocuklara tasarruf hedefini tanımlamada yardımcı olmak, onları motive etmenin daha iyi bir yolu olabilir. Ne için para biriktirmek istediklerini biliyorlarsa, hedeflerini yönetilebilir parçalara ayırmalarında yardımcı olun. Örneğin, çocuğunuzun 100 liralık bir bilgisayar oyunu satın almak istediğini varsayalım. Her hafta 50 lira kadar bir harçlık alıyorsa, tasarruf oranlarına bağlı olarak bu hedefe ulaşmalarının ne kadar süreceğini bulmalarına yardımcı olabilirsiniz.

4.Parayı Saklamalarında Yardımcı Olun

Çocuğunuzun tasarruf hedefi göz önünde bulundurulduğunda, paralarını saklamak için bir yere ihtiyaçları olacak. Küçük çocuklar için bu bir kumbara olabilir. Ancak çocuğunuz daha büyükse, parasını bir bankada kendi tasarruf hesabıyla tutmak isteyebilir. Bu şekilde, tasarruflarının nasıl arttığını ve hedeflerine yönelik ne kadar ilerleme kaydettiklerini görebilirler.

5.Harcamalarını Takip Edin

Daha iyi tasarruf yapmanın en önemli kısmını paranın nereye gittiğini bilmek oluşturuyor. Çocuğunuz her gün/hafta aldığı parayı not etmeli ve her günün sonunda ne kadar harcadığını da yazmalıdır. Böylece ne kadar tasarruf edebileceklerini daha net görebilecekler. Harcama biçimlerini değiştirmeleri durumunda nasıl harcadıklarını ve tasarruf hedeflerine ne kadar hızlı ulaşabileceklerini düşünmeleri konusunda onları teşvik edebilirsiniz.

6.Hata Yapmalarına İzin Verin

Çocuklara kendi paralarının kontrolünü öğretmenin bir diğer yolu da hatalarından ders çıkarmalarını sağlamaktır. Genelde çocukları potansiyel olarak "pahalı" bir hatadan uzaklaştırmak ebeveynlere cazip gelir. Fakat bu hatayı öğrenme yolunda bir adım olarak kullanmak bazen daha öğretici ve akılda kalıcı olabilir. Bu şekilde gelecekte para ile ne yapılıp yapılmayacağını bileceklerdir.

7.Ödünç Para Verin

Çocuğunuzun satın almak istediği bir şey varsa ve tasarruf yapma konusunda da sabırsızsa, çocuğunuzun alacaklısı olmak tasarrufun değerini öğretmede yardımcı olabilir. Örneğin, çocuğunuz 100 TL tutarında bir şey satın almak istiyorsa, parayı ona “ödünç verebilirsiniz” ve verdiğiniz para için faiz de ödemesini isteyebilirsiniz. Öğretmek istediğiniz ders, tasarrufun uzun vadede istenen şeyi almayı geciktirmek anlamına gelebileceği, ancak beklemek isterseniz satın almak istediğiniz şeyin size daha az paraya mal olacağıdır.

8.İyi Bir Örnek Olun

Çocuklarınızın para biriktirmesini gerçekten istiyorsanız, kendiniz de para tasarrufu yaparak onlara örnek olmalısınız. Acil durumlar için banka hesabınızda para biriktirebilir ve onlara yaptığınız tasarrufu anlatabilirsiniz. Ayrıca bir aile tatili ya da gezi gibi şeyler için de birlikte para biriktirmeye karar verebilirsiniz.

Bir ebeveynseniz, çocuğunuzun para harcama rutinini kaydetmek parlak bir finansal geleceğin temelini oluşturabilir. Burada özetlenen ipuçları sizin ve çocuğunuz için bunu başarmada oldukça faydalı ve yeterlidir.


Kaynak:

moneycrashers.com