INFO YATIRIM - BIST 100 TEKNİK ANALİZİ - 09.10.2019

Güne gerilemeyle başlayan BİST-100 endeksi gün sonunda %1,10 düşüşle 101.859'den kapattı.

Piyasalar içerde iki gündür oldukça volatilitesi yüksek bir seyir izliyor. Haftaya Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasında gerçekleşen telefon görüşmesi sonrası Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yapmayı  planladığı operasyonu ABD’nin desteklemeyeceğine yönelik açıklamayla  borsa tarafında 105,000’lere yükselen bir tablo yaşanırken, öğleden sonra Trump'ın Türkiye'ye yönelik tehditkar söylemleri sonrasında bu  sefer borsa’da tüm kazanımlar geri verillirken Dolar/TL tarafında ise  5,85 seviyeleri görülmüştü.

Dün ise BİST-100 endeksi tarafında 100,700  seviyesindeki Gap gün içinde kapanırken, ABD  Başkanı Donald Trump sosyal medya hesabın paylaştığı mesajda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 13 Kasım'da ABD'yi ziyaret  edeceğini bildirdi.

Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Birçokları Türkiye'nin ABD'nin büyük bir ticari ortağı olduğunu  unutuyor. Türkiye, F-35'lerin çelik gövdesini yapıyor açıklaması borsa  üzerinde tepki alımlarını geri getirirken Dolar/TL  5,80’de dengelendi.

Yurtdışı tarafında ise piyasalar bu hafta Perşembe  günü başlayacak ABD-Çin arasındaki ticaret görüşmeleri bekliyor, bu  konuda Çin tarafının konuyu ağırdan alması beklenirken küresel  piyasalarda risk algısında bozulma ön plana çıkmaya başlıyor.

Bu  gelişmeler doğrultusunda BİST-100 endeksi tarafında kısa vadede 103,400  direnç seviyesi kırılmadıkça temkinli duruşun devam etmesini bekliyoruz.