INFO YATIRIM - BIST 100 TEKNİK ANALİZİ - 17.10.2019

Güne  satış ağırlıklı başlayan BİST-100 endeksi gün sonunda %1,18 düşüşle  94.137'den kapattı.

Yurtdışı piyasalarda, İngiltere'nin AB’den anlaşmalı  olarak çıkabileceğine dair gelen haberler ve ABD'de bilanço  haberleriyle artan küresel risk iştahı piyasaları dinamik tutarken, İç  piyasalar dün Jeopolitik riskler ve ABD'den beklenen yaptırım  tedirginliğiyle banka hisselerinde hafta başındaki sert düşüş ve ABD'nin  dün Halkbank'ı yaptırımları delmekle suçlamasının ardından gelen SPK  kararıyla, yedi banka hissesine açığa satış yasağı getirilirken, başta  Halkbank olmak üzere banka hisselerinde ilk aşamada sert satışlar  gelirken SPK kararının uygulamaya alınmasıyla satışlar sınırlı kalmıştı.  

Dün ayrıca Swap piyasasında bir hafta vadeli TL faizi, piyasadaki  volatiliteyi engellemek için %20.25'e yükseldi. Dolar/TL işlemleri bu  gelişmelerin etkisiyle 5,90’ın hemen altında gerçekleşti.  BIST-100  endeksi ise yüzde 2'ye yakın düşüşle açılışın ardından yüzde 1.50’un  altında ekside hareket etti.

Bugün Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin  haber akışı gündemin odağında yer alırken, Pence ve Pompeo'nun Suriye  konusunu görüşmek üzere Türkiye'ye geleceğinin açıklanmasının ardından ABD'li heyetin yapacağı görüşmelerden gelecek haberlerin piyasaların  yönü üzerinde belirleyici olacağını düşünüyoruz.

En son ABD Hazine  Bakanının Türkiye’ye yeni yaptırımlar getireceğiz şeklindeki tehditkar  açıklamaları piyasalarda görüşmeler öncesi baskı oluşturabilir.