INFO YATIRIM - BIST 100 TEKNİK ANALİZİ - 19.09.2019

Güne  yatay seyirde başlayan BİST-100 endeksi gün sonunda %0,48 yükselişle 101.930'dan kapattı.

Dün gün içinde piyasalar FED’in faiz indirimi  yapacağına yönelik beklentileri fiyatlarken, bu hafta başında yaklaşık  %15 artış yaşayan petrol fiyatları, Suudi Arabistan enerji bakanının  önemli tesislerine yapılan saldırılar öncesinde müşterilerin tedarik  seviyelerini telafi ettiklerini ve ülkenin kayıp üretimini ay sonundan  itibaren eski haline getireceğini söylemesinin ardından geri çekildi.  

Diğer taraftan Pazartesi gününden  bu yana para piyasalarındaki karmaşa, Fed politika yapıcılarının ABD-Çin  ticaret gerilimi riskleri, zayıflayan küresel ekonomi ve zayıf  enflasyon gibi risklerden kaynaklanan endişelerini artırmış görünüyor.

Fed politika faizini 25 baz puan düşürdü. Powell, Fed risklere karşı  sigorta sağlamak için faiz indirdi dedi. ABD ekonomisini güçlü tutmak  için faiz indirimi kararı aldıklarını belirten Fed Başkanı, ticari  belirsizliklerin büyümedeki yavaşlamaya neden olduğunu belirtti.

Yurtiçi  piyasalar tarafında ise Dolar/TL’nin 5,68’lere gerilemesi piyasalardaki  tansiyonu bir miktar düşürmüş görünüyor.

İki yıllık gösterge tahvili 35  baz puanlık gerilemeyle %15,04’ü gürdü.  BİST-100 endeksi tarafında ise  Suriye ile ilgili jeopolitik riskler korunurken BDDK’nın bankalarla  ilgili açıklaması ile endeks gün içinde 100,600 gördükten sonra gelen tepki alımlarıyla tekrar 102,000 seviyesine yaklaştı.

Bugün, İngiltere Merkez Bankaları da faiz kararları bekleniyor.