INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 10.12.2019

Cuma günü OPEC kanadından gelen 500 bin varil günlük üretim hedefini azaltma konusunda anlaşmaya varıldığı haber akışları ile yukarı yönlü hareketlenen petrol fiyatları yeni hafta ile birlikte aşağı yönlü gapli başlangıç yaptı.

Dün de bir miktar kademeli aşağı yönlü hareketler sergileyen fiyatlarda Amerika ile Çin arasındaki küresel gelişmeler yakından takip ediliyor. Diğer yandan Amerika’dan yarın TSİ 18:30’da gelecek olan ham petrol stokları merakla bekleniyor.

Son dönemlerde Amerika’da üretim oldukça tatmin edici. Zaman zaman petrol fiyatları yukarı yönlü hareketlendiğinde Amerika’daki üretim fiyatlamaları dengede tutabiliyor. Bu sebeple bölgeden gelecek olan veri fiyatlar üzerinde volatilitenin artmasına neden olacaktır. Dün OPEC’in açıklamasına göre geçtiğimiz hafta OPEC petrol sepetinden düşüş yaşandı. Veriler göre sepet 63.70 dolar seviyesine geriledi. Önceki hafta ise 64.06 dolar seviyesindeydi.

Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 64.83 – 65.29 – 66.05 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 63.64 – 62.81 – 62.08 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.