KRİZİN İÇİNDEKİ BOEING 737 MAX ve KAZALARIN FATURASI

Boeing, 737 Max uçağı kazalarıyla gündemde. Boeing 737, son dönemlerde yaşanan iki kazanın ardından büyük bir krizin içine girdi.

Geçtiğimiz yıldan bu yana Boeing 737 Max ile ilgili sorunlar ve kazalar rapor ediliyor. Aşağıdaki haberde de bu uçakların neden düştüğü anlatılmış:

Şirket, bugün piyasalar açılmadan üç aylık kazanç raporundaki finansal hasarı detaylı bir şekilde rapor edecek. Rapor, Boeing’in yeni CEO'su Dave Calhoun ve yatırımcıları saat 10: 30 ET'de şirketin yılın ilk kazanımları ve kayıpları konusunda bilgilendirecek.

On yıldır Boeing yönetim kurulu üyesi ve eski General Electric ve Blackstone Grubu yöneticisi olan Calhoun, önceki şef Dennis Muilenburg'un geçen yıl Max krizini ele alması nedeniyle görevden alınmasının ardından bu ayın başlarında koltuğa oturdu.

Boeing 737 Max: Kazanç ve Kayıplar


Boeing’in en çok satan uçağı olan 737 Max, Mart ayından beri büyük sıkıntı içinde. Şirketin 2019 yılındaki raporu; olumsuz siparişler, son on yılın en kötü performansı ve üreticinin gelirini ve kazançlarını düşürdüğünü göstermişti. Refinitv tarafından ankete katılan analistlerin ortalama tahminlerine göre, Boeing muhtemelen dördüncü çeyrekte hisse başına 1.47 dolarlık bir kazanç yayınlayacak. Wall Street analistleri gelirin % 23.5 oranında düşerek 21.67 milyar dolara gerilemesini bekliyor.

Boeing’in yürütme ekibi, Street’i 737 Max'ın üretim yasağı neticesinde artan maliyetler konusunda güncelleyecek. Şirket, havayollarını ve diğer müşterileri uçuş yasağını telafi etmek için Temmuz ayında vergi öncesi 5,6 milyar dolar ücret aldı. Bazı analistler, üretimin durdurulma maliyetinin 20 milyar doların üzerine çıkmasını bekliyor.

Boeing geçtiğimiz günlerde havayolu pilotlarının simülatör eğitimine girip girmeyecekleri hakkında biraz fazla düşünmek zorunda kaldı. Bu durum, şirketin maliyetlerinin artacağını ve uçakların yakın zamandaki uçma ihtimalinin çok düşük olduğunu kanıtlar nitelikte.

Şirket, bu hafta Boeing'in likiditesini artırmak istediği için birçok bankaya iki yıllık kredi için 12 milyar dolardan fazla taahhüt verdi.

Uçakların Güvenliği Sağlanacak Mı?


Boeing bu ay en çok satan uçak olan 737 Max'in üretimini askıya almıştı ve regülatörler, uçakların halk için güvenli olduğunu ne zaman bildireceklerini tam olarak söyleyememişlerdi. Ancak FAA'nın yöneticisi Steve Dickson, geçtiğimiz hafta bazı havayolu yöneticilerine Boeing’in tahminlerden biraz daha önce -yıl ortasından önce- güvenli olduğu duyurusu yapılacağını söyledi.

Boeing’in yeni CEO'su geçtiğimiz hafta şirketin krize rağmen temettüsünü korumak istediğini, ancak yatırımcıların bunu değiştirebilecek senaryoları da bilmek isteyeceklerini söyledi.

Credit Suisse Boeing analisti Robert Springarn, “Temettü ile uğraşmamak için her şeyi yapacaklar. Temettü, bir şirketin kendisine uzun vadeli güvenini ifade etmenin en güçlü yollarından birisidir ve bu durumda zor zamanların geçici olduğu söylenebilir." dedi.


Siz bu kriz hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak:
https://www.cnbc.com/2020/01/28/what-to-expect-from-boeings-earnings-as-737-max-crisis-continues.html