PİYASALARDA TWITTER DEPREMİ

Donald Trump'ın Attığı Tweetler Piyasaları Nasıl Sallıyor?

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı kızıştığında ya da aralarında herhangi bir durgunluk yaşandığında Beyaz Saray’dan piyasaya dair tutarsız söylemler geliyor. Hal buyken Başkan Donald Trump'ın tweetleri ile birlikte piyasaların tahterevalli gibi sallanıyor olması da hiç şaşılacak bir durum değil. Peki neden? Haberimizi okumaya devam edin.

Kaynak: Yahoo Finance


“Bir tweet piyasaları 200 puan hareket ettirebiliyorken nasıl yatırım yapabiliriz ki?” Yahoo Finans'tan Brian Sozzi bir programda şunları söyledi: “Hisse senedi aldığınızda önümüzdeki 25 yıl boyunca elinizde tutabileceğinizi düşünüyor musunuz? Piyasalar bu şekilde dalgalanıp duruyorken ne yapmak lazım sizce?"

Yatırımcılardan Tavsiyeler

ABD/Invesco'da yatırım stratejilerinden sorumlu olan Brian Levitt, Sozzi'nin bu sorusuna cevap verdi: "Bu tamamen yatırımcının zamanına bağlı. Mesela benim öncelikle 2 çocuğumu okutup sonrasında onları evden göndermem gerekiyor. Aksi halde yatırım işine vaktim olmaz çünkü ilgilenmem gereken önemli konular varken piyasaları takip etmek kolay değil".

Bir başka deyişle, uzun vadeli yatırımcılar piyasalarda görülen dalgalanmaların etkisinden kurtulmak için bolca zamana sahip. Bu nedenle yatırımcılar Başkan'ın ya da diğer siyasilerin tweetlerini takip etmek yerine piyasayı yönlendiren asıl unsurların uzun vadeli resmine odaklanmalıdır.


ABD-Çin Ticaret Savaşı

23 Ağustos’ta Trump, ABD’deki işletmelerin Çin’le iş yapmayı bırakmasını aksi halde Çin'e olan gümrük vergilerin artacağını söyledi. Bu sözün ardından piyasalar 600 puan geriledi. Fakat salı günü Başkan Trump'ın bir uzlaşmaya varılabileceği yönündeki yorumlarıyla birlikte piyasa sakinleşti.

Bu olay Donald Trump'ın twitter üzerinden piyasaları salladığı en son olaydı. Ağustos ayının başlarında, Fed faiz oranlarını düşürdükten kısa bir süre sonra Trump Çin'in gümrük vergilerinin artacağını duyurdu. Tweete göre ABD eylülden itibaren 300 milyar dolarlık Çin malına % 10’luk bir gümrük vergisi artışı getirecek. Elbette, Donald Trump'ın tweetlerinden başka bir dizi faktör de piyasaları etkiliyor olabilir.

Levitt, “Hükümet karşıtı olmanın veya belli kesimleri desteklemenin yatırım stratejisi olarak tercih edilmemesi gerektiğine inanıyorum” dedi.

Referans: https://finance.yahoo.com/news/trump-tweet-investments-brian-levitt-170932965.html