ABD-ÇİN GERGİNLİĞİ SÜRÜYOR

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki gerginliğin artması, Washington’un perşembe günü yapacağı ticaret görüşmelerini canlandırmak için Başkan Yardımcısı Liu He liderliğindeki bir Çin ticaret delegasyonuna ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Ticaret görüşmelerine çok az bir zaman kalmışken ABD yönetimi Çin'in iç işlerine müdahale ederek bir grup Çinli şirketi kara listeye aldı ve seyahat yasağı getirerek Çin'i "insan hakları ihlalinde bulundukları" gerekçesiyle suçladı.

Çin, ABD’yi yaptırımları kaldırması ve insan hakları ihlaliyle suçlamayı durdurması konusunda şiddetle ısrar ediyor. Çin yetkilileri, ABD’yi, Xinjiang ile ilgili sorumsuzca bir açıklama yapmaktan hemen vazgeçmeye, Çin’in iç işlerine müdahale etmeyi bırakmaya ve ilgili Çin varlıklarını en kısa sürede varlıklar listesinden çıkarmaya davet ettiklerini belirttiler.

ABD-ÇİN GÖRÜŞMELERİNDE SON DURUM


ABD, Çin’in uzak batı bölgesindeki Xinjiang ın Müslüman azınlıklara yönelik insan hakları ihlalleri iddiası nedeniyle bir grup Çinli şirketi kara listeye aldı. Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, insan hakları ihlallerinde suç teşkil ettiklerini iddia ederek hükümet liderleri ve Komünist Parti yetkililerine seyahat yasağı getirdi.


Çin Ticaret Bakanlığı salı günü yaptığı açıklamada, Beyaz Saray'ın Çin'in uzak batı bölgesindeki Xinjiang daki Müslüman azınlıklara yönelik insan hakları ihlalleri iddiası nedeniyle bir grup Çinli şirketi kara listeye çıkarmasından sonra ABD'nin ülkenin iç meselelerinden uzak durmasını şiddetle tavsiye ettiğini belirtti. Ayrıca Çin’in çıkarlarını korumak için gerekli tüm önlemleri alacağı da belirtti.


Pazartesi günü ABD, 28 Çinli şirketin, insan hakları sorunları nedeniyle ABD devlet lisansı verilmeden Amerikan firmaları ile iş yapmalarını yasaklamıştı. Salı günü Trump yönetimi, Xinjiang'daki Müslüman azınlık gruplarının “gözaltına alınmasında ve haklarının kötüye kullanılmasında suçlu olduğuna inanılan Çinli yetkililer” için vize kısıtlamaları koydu.


Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, Çin’in bu durumla mücadele etmesi için “bizi izlemeye devam etsinler” yorumunda bulundu. Çin'den gelen raporlara göre, Çin delegasyonu Washington’daki planlı kalma süresini kısaltabilir ve cuma günü ticaret anlaşması için umutları azaltan bir şekilde yola çıkabilir.


Çin Büyükelçiliği sözcüsü vize sınırlamalarını kınayarak "uluslararası ilişkileri yöneten temel normları ihlal ettiği, Çin’in iç ilişkilerine müdahale ettiği ve Çin’in çıkarlarını baltaladığı" ifadesini kullandı.


IMF Başkanı Kristalina Georgieva salı günü yaptığı açıklamada, ABD’de seçim zamanlarında ve 2020’nin sonuna kadar büyüyecek olan ticaret savaşlarının küresel ekonomik faaliyette 700 milyar dolara mal olabileceğini söyledi.


İyimser olmayan hava, Dow Jones Industrial Average'ın 300 puana kadar piyasalarda satışa geçmesine yol açtı.


Global Times'ın genel yayın yönetmeni Hu Xijin, "Çin halkının yeni ticaret müzakerelerine dair ciddi anlamda beklentilerinin düşük olduğunu hissedebiliyorum. Çoğu insan alternatif ticaret savaşı/ticaret görüşmelerinin Çin ile ABD arasında normal bir şey olacağını düşünüyor. Ayrıca, insanlar yaygın olarak Trump yönetiminin taahhütlerini yerine getiremeyeceğini düşünüyor" dedi.

Her ne kadar son güvenlik hareketleri ticaret savaşını sona erdirmek için genel bir anlaşma ihtimalini azaltsa da, her iki ülkenin güvenlik sorunlarını kendi içlerinde çözme konusunda uzlaşması daha başarılı bir ticari anlaşmaya da vesile olabilir.


Kaynaklar:

cnbc.com
thehill.com
cnn.com