ABD Petrol Stokları Geçen Hafta Beklenenden Fazla Bir Şekilde 4,8 Milyon Varil Azaldı

Amerikan Petrol Enstitüsü'nün (APE) 22 Kasım Salı günü bildirdiğine göre, ABD ham petrol stokları geçen hafta beklenenden çok daha fazla düştü, ancak benzin dahil petrol ürünü stokları arttı.

ABD için gösterge niteliğinde olan West Texas Intermediate, varil başına 80,95 dolardan işlem görüyorken raporun ardından %1,14 artışla varil başına 81,12 dolardan işlem gördü.

Öncek hafta APE tarafından bildirilen 5,8 milyon varil düşüşten sonra ABD ham petrol stokları, 18 Kasım'da sona eren haftada 4,8 milyon varil düştü.

Ekonomistler 2,2 milyon varillik bir düşüş bekliyorlardı.

APE verileri ayrıca benzin stoklarının geçen hafta yaklaşık 400.000 varil azaldığını ve destile yakıt stoklarının 1,1 milyon varil arttığını gösterdi.

Petrol fiyatlarına ilişkin duyarlılık, Pekin de dahil olmak üzere büyük şehirlerde yenilenen Covid kısıtlamalarının ardından dünyanın en büyük enerji ithalatçısı olan Çin'den gelen talebin yavaşlamasına ilişkin endişeler ile büyük petrol üreticilerinin üretim kesintileriyle petrol fiyatlarını artırma planlarına devam edeceğine dair iyimserlik arasındaki çekişmenin ortasında.

Suudi Arabistan, bu hafta başlarında Wall Street Journal'ın OPEC ve OPEC+ olarak bilinen müttefiklerinin 4 Aralık'ta yapılacak toplantıda üretimi artırma kararı üzerinde düşündüklerine dair bir haberini yalanladı.