BİNANCE BORSASI NEDİR, NASIL KULLANILIR?

Kripto para piyasası son yıllarda çok hareketli. 2017 yılında yaşanan sıçramanın ardından pandemi ile 2021 yılına girerken kripto paralara talep çok yükseldi. Bitcoin'in yanı sıra binlerce altcoin piyasaya çıktı. Tüm bu paraların alım satımı için de kripto para borsaları kendini gösterdi.

Binance borsası, kripto para borsaları arasında en yüksek hacme sahiptir. Birçok para birimini destekleyen borsada TRY paritesiyle işlem de yapılıyor. Borsadaki gelişmeler, Türkiye'deki kullanıcılar için Binance Türkiye aracılığıyla Türkçe olarak aktarılıyor.

Binance Nedir?

Binance, Çin'de kurulan bir kripto para borsasıdır. Birçok altcoini barındıran borsa, dünya çapında rağbet görüyor. Birçok yerde ofisi bulunan Binance, kullanıcılara en iyi hizmeti vermek için sıkı çalışmalar yapıyor.

Binance borsasında zaman zaman aksaklıklar da yaşanabiliyor. İşlemlerin yoğun olduğu dönemlerde, özellikle Bitcoin'in sıçradığı zamanlarda yavaşlık gibi sorunlar ara ara yaşandı. Fakat Binance, kullanıcılarını mağdur etmemeyi başaran bir borsa olmuştur.

Borsanın CEO'su Changpeng Zhao ise borsadaki başarısıyla kripto para camiasının sevilen yüzlerinden birisi oldu. Adının kısaltması olan CZ'yi kullanan CEO Twitter'da 1.4 milyonu aşkın takipçiye sahip.

Binance Nasıl Kullanılır?

Binance borsasını kullanmak için öncelikle kaydolmanız gerekir. Kayıt işlemleri için e-mail, telefon gibi bilgiler gereklidir. Borsada alım satım yapmak ve para çekmek ya da yatırmak için kimliğinizi doğrulamalısınız. Kimlik doğrularken kimlik bilgileriniz, fotoğrafınız vb. istenir.

Her şey tamamlandığında istediğiniz kripto parayı piyasalar bölümünden seçerek işlem yapabilirsiniz. Spot işlemlerin yanında vadeli işlemler de yapılır.

Bitcoin almak için, piyasalar bölümünden veya ana sayfada listelenen kripto paralar arasından Bitcoin'i seçerek alım işlemi yapabilirsiniz.

Binance'e para yatırmak için kredi/banka kartı ile havale yapabilirsiniz veya Papara hesabınız varsa onunla para yatırma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Para aktarımı genelde birkaç dakikada gerçekleşmektedir.

Türk lirası ile işlem yapabildiğiniz borsada dilerseniz dolar gibi diğer para birimleriyle de işlem yapmanız mümkün. TR Binance ile Türkiye'deki kullanıcılara ayrı bir platform oluşturan Binance, TR tarafında birçok altcoin listelemektedir. Ancak Binance'in global versiyonundaki her altcoin TR Binance'te bulunmamaktadır.