BİR YATIRIM ARACI OLARAK GAYRİMENKUL

Yatırımlar doğası gereği risklidir - özellikle de emlak yatırımı. Şu da bilinen bir gerçektir: gayrimenkul yatırımı herkes için uygun değil. Riskleri ve gayrimenkul piyasasını çok iyi bilmeniz gerekir. Herhangi bir potansiyel yatırımda olduğu gibi, kapsamlı bir araştırma yapmak ve tüm seçeneklerinizi incelemek çok önemlidir. Ayrıca potansiyel riskleri anlamak ve şüpheli uygulamalar kullanan kişi ve şirketlerle çalışmaktan kaçınmak gerekir.

Gayrimenkul günümüzde iyi bir yatırım aracı mı? Gayrimenkul satın almak sizin için çok pahalıysa, yatırım portföyünüze gayrimenkul eklemenin tek yolu bu değildir. Gayrimenkul piyasasında pay sahibi olmanın pek çok yolu var. Bunların hepsini yazımızda sizlere aktaracağız, okumaya devam edin.

EMLAK YATIRIMI NEDİR, NASIL YAPILIR?

Zenginlikle ilgileniyorsanız, muhtemelen emlak yatırımını merak etmişsinizdir. Gayrimenkul satın almak ve sahip olmak, hem tatmin edici hem de kazançlı olabilen heyecan verici bir yatırım stratejisidir. Bir yandan da, özellikle gelişen bir emlak piyasası olan bir bölgede yaşıyorsanız, bu size harika bir fikir gibi görünecektir.

Dürüst olalım. Gayrimenkule yatırım yapmak büyük bir sorumluluktur ve bu işe girişmeden önce gayrimenkul yatırımını iyice anlamak önemlidir. Asla anlamadığınız bir şeye yatırım yapmamalısınız- özellikle bu emlaksa.

Gayrimenkul yatırımının akıllıca bir fikir olup olmadığı tamamen size, finansal durumunuza ve gelecekteki hedeflerinize bağlıdır. Herkes için uygun değil, fakat doğru şekilde yapıldığında büyük bir varlık kazanma aracı olabilir.

GAYRİMENKUL YATIRIMI İÇİN NE KADAR PARAYA İHTİYACINIZ VAR?

Bu sorunun cevabı ne tür bir yatırım yapmayı planladığınıza bağlı. Muhtemelen size bir ev satın alırsanız bunun için çok paraya ihtiyacınız olacağını söylememize gerek yok.

Yatırımınız için ne kadar harcanabilir gelir varsa, sahip olduğunuz seçenekler de o kadar artar. Mülk satın almak, mülkünüzün satılabilmesi veya kiraya verilmesi durumunda, mülk üzerinde yapacağınız iş gibi, oldukça maliyetlidir. Sadece içinde yaşamayı ve konut kredinizi ödemeyi planlıyor olsanız bile bu, yatırımın ödenmesi için uzun vadeli bir plandır. Bunlardan herhangi biri için en azından yüz binlerce liraya ihtiyacınız olacaktır. Konut kredisiyle ilgili güncel haberlerden birisi:

GAYRİMENKUL İYİ BİR YATIRIM ARACI MI?


Piyasada ve yatırım yapmak istediğiniz belirli yöntemlerle ilgili uygun bir araştırma yaptıysanız, gayrimenkulün sağlam bir yatırım olma potansiyeli vardır. Sonuç olarak, bunun iyi bir yatırım olup olmadığını belirlemenin en büyük yolu, mevcut mali durumunuza nasıl uyduğudur. Herhangi bir yatırım gibi, göze alamayacağınız bir yatırım yaparsanız, gayrimenkul iyi sonuç vermeyecektir. Araştırma yapın ve finansal durumunuzun üstesinden gelebilecek sınırları öğrenin.

GAYRİMENKUL YATIRIM TÜRLERİ


Yatırımcıların emlaklarından para kazanmanın iki ana yolu vardır: gayrimenkulün zaman içindeki değeri ve kira geliri. Emlak yatırımında konut, arsa, tarla, ticari alan (iş yeri) yatırımı tercih edilebilir. Bu yatırım türleri en çok tercih edilen gayrimenkul yatırım türleridir fakat farklı seçenekler de vardır.

Peki farklı türde emlak yatırımları nelerdir? Bu tür bir yatırım emeklilik planınızın bir parçası olacak kadar güvenilir midir?

Gelin bu soruların yanıtına birlikte göz atalım:

  1. EV SAHİBİ OLMAK

Basitçe bir ev satın almak, bir açıdan emlak yatırımı yapmak demektir. Ancak kendi evinize sahip olmakla diğer gayrimenkullere yatırım yapmak arasında bir fark var. Kendi evinize sahip olduğunuzda, aktif olarak para kazanmazsınız ve konuttan size aylık bir nakit akışı gerçekleşmez.

Gerçek şu ki, kendi evinizi ödemek, yapabileceğiniz en iyi uzun vadeli yatırımlardan biridir. Kendi evinize sahip olmak, maddi anlamda sağlam adım atmanızda size yardımcı olur. Mülkünüzdeki vergi ve sigortaları ödemeye devam ettiğiniz sürece evinizi kaybetme konusunda da endişelenmenize gerek kalmaz. Bu riski ortadan kaldırmak, emlak piyasasının iniş ve çıkışlarına bakılmaksızın size huzur verecektir. Aynı zamanda diğer yatırım türlerinden tasarruf etmeye başlamak için çok daha fazla finansal seçeneğiniz oluşmasına katkı sağlar.

2. GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI'NA (GYO) YATIRIM  

GYO veya gayrimenkul yatırım ortaklığı, gelir üreten gayrimenkulün sahibi veya finansmanı olan bir şirkettir. GYO'lar paralarının çoğunu gayrimenkullere yatırır ve gelirlerinin çoğunu bu şekilde kazanırlar.

Hem konut hem de ticari mülke odaklanan GYO'lar vardır. GYO'ların çoğu özkaynak GYO'larıdır, ancak bazı gayrimenkuller yerine ipotek ticareti yapmaktadır. Sizin için belki de en önemlisi, yatırımcı, ödediği vergilendirilebilir gelirin en az % 90'ının hissedarlara temettü yoluyla verilmesidir. Dolayısıyla gelişen GYO'ları araştırmak ve bunlarda hisse satın almak, karlı bir yatırım potansiyeli taşır.

3. GAYRİMENKUL YATIRIM FONLARINA YATIRIM YAPMAK

Gayrimenkul yatırım fonları GYO'lardan biraz farklıdır. GYO gerçek bir şirket iken, yatırım fonları bir araya gelerek bir yatırım yöneticisi tarafından denetlenen yatırımlardır.

Bir yatırım fonu, yatırımcıların hem yatırım fonu hem de gayrimenkul sahibi olma konusunda portföylerini çeşitlendirmelerini sağlar. Diğer yatırım fonlarında olduğu gibi, büyüme odaklı ya da gelir odaklı olanları seçebilirsiniz. Çeşitlendirilmiş bir varlık olarak, riski hafifletmek amacıyla tasarlanırlar. Ancak yine de gayrimenkulün doğasında var olan risklere karşı savunmasızdırlar. Gayrimenkulle ilgili bir risk, fondaki yatırımlardan birini olumsuz yönde etkiliyorsa, birçoğunu da etkilemesi muhtemeldir.

4. GAYRİMENKUL ETF'LERİNE YATIRIM YAPMAK

GYO'lara ek olarak, GYO ETF'leri veya borsa yatırım fonları da bulunmaktadır. GYO'lar gayrimenkul yatırım yapar; GYO ETF'leri GYO'lara yatırım yapar.

Doğrudan bir GYO'ya yatırım yapmaktan ve mülk satın almaktan kesinlikle daha az riskli olabilir. Fakat aynı zamanda geri dönüş olarak daha az pay alırsınız. Yine de, bir gayrimenkul yatırımını değerlendirirken risk en büyük endişelerinizden biriyse, GYO ETF dikkate alınması gereken bir seçenektir.

5. GAYRİMENKUL TOPTANCILIĞI

Gayrimenkul toptancılığında evin sahibi olmazsınız ve herhangi bir bakım masrafı ödemek zorunda kalmazsınız. Toptan gayrimenkul satmak, evini satmak isteyen kişilerle sözleşme yapmak ve kar elde edilecek şekilde bir alıcıya satmak anlamına gelir. Operasyona kendi paranızı koymayacağınız için daha az risk var. Bunu yapmanın en zor kısmı aslında pazarda kâr etmek için satabileceğiniz, değer biçilmeyen bir konut bulmaktır.

6. ÇEVRİMİÇİ GAYRİMENKUL YATIRIM PLATFORMU

Diğer hisse senedi türlerinde olduğu gibi, gayrimenkul yatırımları yapmanıza yardımcı olan çevrimiçi platformlar da vardır. Bu seçenek, büyük mülk satın almak için gerekli maliyetleri göz önünde bulundurarak para biriktirenler için daha popüler olma eğilimindedir.

7. GAYRİMENKUL ORTAKLIKLARI

Bazı emlak yatırımları çok fazla para gerektiriyor. Ancak, yatırıma dahil olan tek kişi siz değilseniz, bu yatırım daha yönetilebilir bir hale gelebilir.

Ortaklıklar, her biri farklı sorumluluklar alan gayrimenkulle yatırım yapmak için yaygın bir yoldur. Genellikle, bu özellik daha düşük bir fiyata mülk satın almak için bir yol olarak kullanılabilir. Koşulları belirleyebilirsiniz - örneğin sadece ipoteği ödemek veya mülkün peşinatını ödemek gibi. Ortaklığınızın koşullarına bağlı olarak, mülk sahibi olmak için çok fazla pratik çalışma yapmadan gayrimenkullere yatırım yapabilirsiniz.

8. EMLAKÇI OLMAK

Emlak satış işine de girebilirsiniz. Başarılı emlakçılar, sattıkları mülklerden güzel komisyonlar alabilirler. Acenteler genellikle emlak komisyoncuları için çalışırlar ve ev satmak yerine dışarıda olmayı tercih ederseniz, belki de bir aracılık ve işe alım acenteleri açmayı düşünebilirsiniz. Aracılar komisyonun büyük bir bölümünü alırlar. Bu da başarılı acentelere sahip olmanın çok para kazandırabileceğini gösteriyor.

9. KİRALAMA


Kiraladığınız bir mülke sahip olmak bir başka gayrimenkul yatırım biçimidir.
Bunun faydası, kira gelirinin emeklilik için kullanılabilecek ek bir gelir akışı haline gelmesidir. Yıllık gelirinize kolayca binlerce lira ekleyebilirsiniz. Ardından mülkün değeri artarsa ve satarsanız ​​iyi bir kar elde edebilirsiniz.

Kiralamanın zorlukları da bulunuyor. Kira gelirinin aylar arasında tutarlı olarak hesabınıza yatacağını düşünürken, kendinizi birisinin kirayı ödemediği bir durumun içinde bulabilirsiniz. Ayrıca ek bakım, onarım ve sigorta masraflarını da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Gayrimenkul yatırımcıları emlak yatırımlarını ister kira geliri elde etmek ister mükemmel bir satış fırsatı doğana kadar beklemek için tercih ediyor olsunlar, bir mülkün toplam değerinin nispeten küçük bir kısmını ödeyerek sağlam bir yatırım programı oluşturmak mümkündür. Ancak, herhangi bir yatırımda olduğu gibi, genel piyasa yukarı veya aşağı olsun, gayrimenkul içinde her zaman kar ve potansiyel vardır.


Kaynaklar:

thestreet.com
daveramsey.com