BITCOIN'DE BU HAFTA

BITCOIN FİYATLARI DEĞİŞECEK Mİ?

Geçtiğimiz hafta Bitcoin (BTC) için zor bir hafta oldu. Fiyatların 24 eylülde birkaç saat içinde 10,000 dolardan 8,000 doların altına düşmesinden sonra boğa seviyesinden ayıya doğru eğilim gösterdi (boğa ve ayı piyasaları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız). Kısa bir sıçramadan sonra bitcoin 48 saat içinde 8,400 dolara çıktı ve son düşüşten 7 saat önce de 7,740 doları gördü.

Bu konuda öne çıkan tweet, CNBC Crypto Trader ev sahibi Ran Neuner'den geldi:

Birden fazla Kripto sohbeti / WhatsApp grubunun bir üyesiyim (hiçbiri ücretli değil) - Bu sohbetlerin bazıları pazardaki en büyük kripto isimlerine sahip ... ve tek bir kişininse bugün ne olduğu hakkında hiçbir fikri yok!

VOLATİLİTE BEKLENİYORDU


Bu olayın son hali 2018 ayı piyasasından hemen önceydi ve bitcoin piyasasında önemli bir yere sahip olan herhangi bir kişi bu durumun farkında olurdu. Yeni yatırımcılar muhtemelen bu haftaki negatif kırılmayı beklemiyorlardı. Fakat bu kırılmanın daha önce görülmesi, Ran'ın tweetinin nedenini sorgulamaya öncülük etti.

Kaynak: coin360


Bollinger Band göstergesi alt ve üst bantların sıkılaştığını gösteriyor. Bu, geçmişte destek ve direnç aralığının 8.300 ile 7.900 dolar arasında düşmesine neden olmuştur. 4 saatlik kapanış yaklaşırken, yatırımcılar ters yönde ya da aşağı yönlü bir kırılma olup olmayacağını görmek için endişeyle bekleyeceklerdir.

Kaynak: TradingView

Bitcoinin neredeyse her hafta ve haftanın her günü kırılma yaşamasını görmek şaşırtıcı olmasa da son 2 günde bitcoinin destek görmediğini belirtmekte fayda var. Bu son düşüş, boğaların beklediği sıçramaya işaret ediyor olabilir.

Eğer bitcoin sıçrama yapmazsa orta vadeli gelecekte bitcoinin geleceği için iyi olmayacağı ve 2019 yılında veya tüm zamanların en yüksek seviyesini görmeyi unutmamız gerektiği açıkça tahmin edilebilir.

Günlük grafikteki göstergelerin (Bollinger Bantları, RSI, MACD) üçlüsünü kullanarak, bir önceki haftanın neler olabileceğine dair daha iyi bir görüş elde etmeye çalışabiliriz.

Kaynak: TradingView

Günlük zaman dilimindeki Bollinger Bant verisine göre bitcoin tam olarak 7.953 dolar civarında destek görüyor. Bu, eğer fiyatlar Bollinger Bant göstergesinin hareketli ortalamasına doğru ilerlerse, buradaki yükselen potansiyel yaklaşık 9,590 dolar ve bunu geçerse de 11,350 doları görebilir demektir.

Fakat yatırımcılar henüz heyecanlanmamalı. Haftalık destek 7.600 dolar civarında ve buradaki aşağı hareket, bitcoinin başka bir ayı döngüsü için kullanıldığını işaret ediyor olabilir. Aylık yükselme 7.000 dolar ve destek 2.500 dolar gibi düşük bir seviyede.

Kaynak: TradingView

Günlük grafikte RSI boğa piyasasına umut veriyor. Şu anda bitcoin aşırı derecede fazla satılıyor ve 18 civarında görünüyor. 30'un altındaki herhangi bir değerin aşırı satışı temsil ettiği düşünüldüğünde, bu gösterge biraz olumlu haber veriyor ve bitcoin fiyatının kısa vadede toparlanabileceğini öne sürüyor.

Kaynak: TradingView

Bitcoin şu anda haftalık RSI 50'de duruyor. Bu, 8.000 dolarlık bitcoinin şu anda dijital varlığın olması gerektiği yerde olduğu anlamına geliyor denebilir.

Kaynak: TradingView

RSI göstergesi bitcoin fiyatlarında neler beklenebileceği konusunda çok az bilgi veriyor. Fakat bitcoin fiyatının mayıs ayından bu yana aşırı alım bölgesinden düştüğü açık. Geçen hafta belirtildiği gibi, bitcoin grafiği bu şekilde devam ederse yılın geri kalanında yeni düşüşler yaşayabilir.

Kaynak: TradingView


Günlük MACD göstergesi, yükseliş hacminin erken belirtilerini gösteriyor. MACD çizgisi 27 eylüldeki sinyal çizgisinden en yüksek mesafesine ulaştığı görülmüştür. O zamandan beri aradaki farkı kapatmaya başladı. Bu grafik, bitcoinin bir hafta daha dalgalı görünümde işlem görmesine sebep olabilir.

Kaynak: TradingView


Haftalık MACD grafiği, boğa piyasasının aradığı teminatı sağlayamıyor. Yatırımcılar haftalık açığın kapanmasını beklerken, grafikte görülen -soluk pembe- görünümün oluşması haftalık düşüş trendinin sona erdiğine işaret ediyor olabilir.

Şu anki duruma bakılırsa düşüş trendinin bitmesi pek de mümkün değil gibi görünüyor ve MACD grafiği aslında işlerin daha da kötüye gidebileceğini gösteriyor.

Grafikler bu hafta karışık sinyaller veriyor ve bu da dalgalı aralığa bağlı fiyat hareketine neden oluyor. Bununla birlikte, analistlerin gözardı etmiş olabileceği bir faktör de Çin'in kutladığı Ulusal Gün ve Altın Haftası adındaki bir haftalık ulusal bayramdır.

Tatil 1-7 ekim tarihleri arasında gerçekleşecek ve bu tatilin bitcoin fiyatları üzerinde bir etkiye yol açıp açmayacağına bakılması gerekiyor. Çünkü geçen hafta görülen BTC satışlarının yaklaşan tatilden etkilenmiş olması mümkün.

Çin'de güçlü bir kripto para yatırımcı topluluğu olduğu için, bu yaklaşan tatil, batıdaki kripto yatırımcılarının endişeye kapılmasına ve bitcoinin fiyatlarının düşmeye devam edeceği kanısını uyandırmasıyla daha geniş çapta BTC satışlarına neden olabilir.

BOĞA SENARYOSU


Bitcoin 7,600 dolardan aşağıya düşürmeye devam ederse, yatırımcılar 9,630 dolarlık destekle fiyat artışı bekleyebilirler. Hem MACD hem de RSI grafikleri bunun aslında oldukça muhtemel olduğunu gösteriyor. Boğalar piyasayı gerçekten ele geçirirse, bir sonraki direnç seviyesi 11.300 dolar olacaktır.

Hafta boyunca, yatırımcılar MACD grafiğin dikkat etmelidir. RSI grafiğine gelince de bu hafta 50'ye yükselmeye başlaması gerekiyor. Yükselirse bitcoin mevcut fiyatını koruyabilir veya yükselmeye başlayabilir.

AYI SENARYOSU

Bitcoin 7.600 doların altına düşerse ayı piyasası görürüz. BTC'nin bir sonraki destek seviyesi aylık ortalamada 7.000 dolar. Bu, 2019'da bitcoin için en önemli noktalardan biri olacak. Fiyat bu noktanın altına düşerse, bir sonraki destek aylık Bollinger Bantına göre 2.500 dolar olduğu için bitcoinin bir ayı piyasasına geri döndüğünü söylemek yerinde olacaktır.

RSI grafiği 60'a ve güneye doğru ilerlerkense bu gayet de olası bir senaryo gibi görünse de MACD grafiği hala yeşil sinyaller veriyor ve bir boğa piyasasını tetikliyor gibi görünüyor. Bu nedenle BTC'nin ciddi bir satış baskısı altında kalacağı çok açık.

Asıl soru ise şu: Çin’in Altın Haftası, bitcoinin fiyat eğilimini değiştirmek için yeterli düşüş baskısı sağlayacak mı? Hep birlikte göreceğiz.


En güncel kripto para fiyatlarını görüntülemek ve yorum yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu yazıdaki görüşler yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak:
cointelegraph.com