INFO YATIRIM - BIST100 TEKNİK ANALİZİ - 10.12.2019

BİST100 endeksinde hafif aşağı bir açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Geçtiğimiz işlem gününe yatay başlayan BİST100 endeksi gün sonunu da 83 puan azalışla 108.786 seviyesinden kapattı.

Faiz  kararlarının piyasaya yön vereceği 2019 yılının son günlerinde, veri  gündemi açısından kritik haftaya başlamış olup, yurt içi piyasalarda  gözler TCMB faiz kararına çevrildi. Piyasaların haftaya temkinli  başlamasının sebebi ise Moody’s’in kararı açıklamamış olması ve beklenen  faiz kararı olarak ön plana çıkıyor.

Dolar /TL bu belirsizliklerde gün  içinde 5,80’in üzerine işlem gördü. Bugün ise 5,81 seviyesinden işlem  görüyor. TCMB beklenti anketinde cari yıl sonu TÜFE beklentisi bir  önceki anket döneminde %12,18 iken, bu anket döneminde %11,62'e çekmesi  dünkü en önemli veri akışıydı.Yurt  dışı piyasalarda da temkinli bekleyiş devam ediyor. Açıklanacak FED ve  ECB faiz kararı bu haftanın en önemli veri akışları olacak.

Avrupa  borsaları Çin’den gelen zayıf ekonomik verilerin etkisiyle günü düşüşle  tamamlarken, ABD tarafından gelen ‘’Ticaret Görüşmeleri için 15 Aralık  Önemli Bir Tarih’’ açıklaması ABD – Çin arasındaki ticaret belirsizliği  iyice fazlalaştırdı. Trump’ın azil süreci devam ederken Kuzey Kore’yle  olan atışmalar tekrar alevlendi.

Trump, Kim'i 'Roket adam' diye  nitelerken, Kore'den Trump'a yanıt ise 'sabırsız ihtiyar' şeklinde  geldi.

BİST100 endeksinin 109.000 seviyesine gelmesiyle birlikte endekste kısa vadede 112.000 seviyesi hedef olmaya devam edecek.