INFO YATIRIM - EURUSD TEKNİK ANALİZİ - 08.10.2019

Euro bölgesinde piyasalar dün Sentix güven endeksini takip ettiler. Gelen veriye göre Sentix güven endeksi Ekim ayında -16.8 seviyesinde gerçekleşti.

Bu seviye ise son 6 yılın en düşük seviyeleri olarak karşımıza çıktı. Bilindiği gibi Avrupa Merkez Bankası son toplantısında faiz indirim yoluna gitmiş ve tahvil alım programına tekrar başlama kararı almıştı.

Bu zayıf gelen veri merkez bankasının büyümeyi destekleyebileceğine dair yatırımcılarının inancının zayıfladığı sinyallerini verdi. Son günlerde küresel bazda ülkelerden gelen veriler tam olarak piyasaları tatmin etmiyor ve küresel resesyon endişelerinin oluşmasına neden oluyor. Buda piyasalardaki dengelerin bozulmasına sebep veriyor.

Bununla birlikte Amerikan doları ticaret görüşmelerine ilişkin umutların düşmesiyle güvenli paralar ile birlikte yükselişini sürdürüyor. Bu gelişmelerde EURUSD paritesindeki volatiliteyi artırıyor.

Gün içerisinde TSİ 15:30’da Amerika’dan gelecek olan ÜFE verisi paritede hareketliliği artıracaktır.

EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.09987 – 1.10205 – 1.10749 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.09630 – 1.09291 – 1.08864 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.