INFO YATIRIM - USDTRY TEKNİK ANALİZİ - 08.10.2019

TL kanadında hareketlilik yeni hafta ile birlikte artış gösterdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları ile birlikte Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine girmesi olası hale geldi.

Buna karşılık bu konu Amerika kanadından sert yorumlar oluşmasına neden oldu. İlk olarak dün akşam saatlerinde Donald Trump bu konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Trump; Türkiye’nin sınırların dışında olduğunu düşündüğü bir şey yapacak olursa, Türkiye’nin ekonomisini mahvedeceğini belirtti. Bu ‘akılalmaz’ açıklama ile birlikte TL kanadında volatilite arttı.

Ardından Pentagon Sözcüsü açıklamalarda bulundu. Pentagon; Türkiye’ye gözlem ve keşif bilgilerinin verilmeyeceğini, Türkiye’nin hava görev emrinden çıkarıldığını ve Türkiye’nin bölgede koordinasyonsuz uçmasının imkansız hale geleceği belirtildi. Yaşanan gelişmeler Amerika ile gerginliklerin olabildiğince artacağını gösterdi ve buda TL üzerinde baskı oluşturdu ve USDTRY paritesinde yukarı yönlü sert hareketlenmeler yaşandı.

Bu gelişmeler yakından izlenecekken, diğer yandan gün içerisinde ABD’den gelecek olan ÜFE verisi takip edilecek.

Tüm bunlar ışığında UDSTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 5.85918 – 5.90420 – 5.94022 seviyeleri direnç noktaları; 5.80157 – 5.75700 – 5.70708 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

En güncel dolar fiyat bilgisini görüntülemek ve yorum yapmak için tıklayınız.