INFO YATIRIM - PETROL TEKNİK ANALİZİ - 20.05.2020

Petrol piyasalarında ülkelerin koronavirüs yasaklarını gevşetmesi ve yeni normal hayata geçişlerin yaşanması küresel petrol taleplerinde ılımlı toparlanmaların yaşanmasına neden oluyor.

Bununla birlikte üretim kısıntılarının derinleştirilmesi ve koronavirüs salgınına karşılık aşının bulunmaya yaklaşıldığına yönelik iyimser havanın oluşması petrol fiyatlarında toparlanma hareketlerinin devam etmesine neden oluyor. Koronaivürs kısıtlamalarının gevşetilmesi ile birlikte Çin’de petrol kullanımı neredeyse virüs öncesi seviyelere yaklaştı. Hindistan kanadında ise akaryakıt satışlarında sıçrama yaşanıyor. Yaşanan bu gelişmeler en kötünün geride kaldığına yönelik işaretleri gösteriyor olabilir. Piyasalar gün içerisinde Amerika kanadından gelecek olan Ham Petrol Stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak ve petrol fiyatlarında veri ile birlikte volatilite artacaktır.

Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 36.28 – 39.63 – 41.93 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 32.40 – 28.56 – 25.33 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.