IŞIKFX - ONS ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 10.12.2019

Değerli Metal ticaret savaşları ve bu hafta yayınlanacak olan FED/FOMC kararlarına odaklanmaya devam ediyor.

Hafta açılışında ticaret  savaşlarına yönelik ekstra bir açıklama gelmedi. Bu tarafta tüm  dikkatler 15 Aralık’ta yürürlülüğe girmesi beklenen tarifelerin  ertelenip ertelenmeyeceği yönünde.

ABD tarafı ertelenmesi konusuna sıcak  bakmıyor. Şayet 15 Aralık tarihine kadar herhangi bir anlaşma yapılmaz  tarifeler devreye girecek. Bu durumda hali hazırda yürütülen ticaret  müzakerelerine zarar verebilir  ve güvenli liman varlıklarını ön plana  çıkarabilir. Diğer tarafta ise FED/FOMC kararlarına yönelik beklentiler  ön plana çıkmakta.

Özellikle son gelen olumlu istihdam verileri FED’in  elini iyice güçlendirmiş durumda. Bu durumda ticaret belirsizliği ile  birlikte yukarı yönlü gitmek isteyen Değerli Metal üzerinde baskı  oluşturmakta. Teknik olarak ise aşağı yönlü hareketlerin devam  edebilmesi için 1453-1445 bandı önemli görünümünü koruyor.

Buranın  kırılması satış yönlü işlemleri hızlandırabilir ve ilk etapta 1420 ana desteğini hedef haline getirebilir.

Toparlanma hareketlerinde ise 1465,  1468, 1472 ve 1475 dirençleri takip edilebilir. 1475 üzeri kapanışlar  ise 1500 noktasını kısa vadede hedef haline getirebilir.