PETER SCHIFF: ALTININ DEĞERİ ARTACAK

Euro Pacific Capital CEO'su Peter Schiff'e göre, Federal Rezerv (FED) bir enflasyon ortamı yaratacak ve bu ortam toplumun her kesimine zarar veren vergi sistemine benzeyecek.

Peter Schiff: “Sanırım çoğu insan enflasyon vergileri tarafından yok edilecek. Hükümetin büyüklüğündeki bu inanılmaz artış birilerine mal olacak. Birisi tüm kurtarma işlemleri ve tüm teşvikler için bir fatura ödemek zorunda ve eğer vergileri artırmıyorsak, bunu nasıl yapıyoruz?

Altın ve Gümüş Değer Mi Kazanacak?


Peter Schiff'e göre oluşacak enflasyon ortamında fiat para birimleri düşecek ve bu nedenle de yatırımcıların ellerinde fiziksel altın ve gümüş tutmaları önem arz ediyor. Schiff, sözlerine şöyle devam ediyor: "Yani, bu enflasyon vergisinden aldığınız zararı azaltmak için yapmanız gereken şey dolar çökmeden elinizdeki dolarlardan kurtulmak ve bunları nakit para, altın ve gümüş biriktirmek veya kaliteli gelir elde etmek için diğer ülkelerde bulunan varlıklara yatırım yapmaktır.

Dolar her zamankinden daha hızlı bir şekilde değer kaybederken, altın ise en nihayetinde küresel rezerv para birimi olarak yerini alacak.

Schiff ayrıca varlıkların coğrafi olarak çeşitlendirilmesini de öneriyor. Daha muhafazakar yatırımcılar için, fiziksel altın ve gümüş tahsisine sahip olmanın yanı sıra, daha sağlam ekonomileri olan ülkelere yatırım yapmak önemli. Çünkü güvenilir bir gelir akışına sahip ve iyi piyasalarda bulunan temettü ödeyen hisse senetlerinin çoğu COVID-19 krizi nedeniyle düştü. Bunun yanında, altın stoklarının şu anda en iyi varlık profiline sahip olduğunu dile getirdi.

Hisse Senetleri Neden Yükselişte?


Altın böyle iyi bir durumda olmasına rağmen Schiff'e göre ABD hisse senetleri de hala aşırı değerleniyor. Moderna'nın birinci aşama COVID-19 aşı denemelerinden olumlu sonuçlar çıkardığı haberini takiben bu hafta toparlanma eğilimi gösteren borsalar için Schiff'in farklı bir görüşü var. Schiff'e göre, borsaların yükselme eğiliminde olmasının temel sebebi Federal Rezerv'in sürekli parasal teşvik yapması. Şöyle söylüyor: “Bence pazarı gerçekten yönlendiren şey Fed. Powell, en son sınırsız miktarda para basmayı taahhüt etti ve Kongreyi istedikleri kadar borç almaya ve harcamaya çağırdı.

Schiff'in düşüncesi, bu derecedeki teşviğin sadece ekonomiyi daha da yok edeceği ve doların değerinin düşüreceği üzerine. Bununla birlikte, oluşacak enflasyon ortamının işçi sınıfına da ciddi zarar vereceğini belirtti. Schiff, sözlerini şu cümlelerle sonlandırdı:

"Fed'in önümüzdeki haftalar ve aylar içinde oluşturacağı enflasyon oranı aslında zaten yaratmış olduğu miktardan çok fazla olacak. Bu asla iyi bir şey değil. Enflasyon bir vergidir ve en kırılgan vergidir, çünkü en savunmasız olanı vurur. Yani alt sınıfı, çalışan yoksulları, birikimi olan kişileri vurur. İnsanların kazandığı ücretlerin, maaşların değerini ve birikimlerini yok eder."

Güncel Altın ve Gümüş Fiyatı

Altın fiyatları yükselişte:

Ons Altın

Gram Altın

Gümüş ons fiyatı yükseliyor:

Kaynak: Kitco News