ASYA BORSALARI YÜKSELİŞTE

Kaynak: forexnewsw.com

Bazı yatırımcıların dördüncü çeyreğin küresel ekonomiye gölge düşüren ABD-Çin ticaret savaşının çözümünde ilerleme getireceğini umması Asya borsalarındaki yükselmeye katkı sağladı.

ASYA PİYASALARINDA SON GELİŞMELER


Japonya’da Nikkei N225’i% 0.74’e yükselirken, MSCI’nın en büyük Asya-Pasifik endeksinin Japonya dışındaki hisse senetleri %0.24 oranında arttı.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yılı kutlamaları sebebiyle Çin piyasaları salı gününden itibaren 1 hafta boyunca kapalı olacak.

ABD hisse senedi işlemleri ESc1, S&P 500 .SPX'in % 0.50 artmasından bir gün sonra Asya'da % 0.35 oranında yükseldi.

Teknoloji sektörleri pazartesi günü New York piyasalarında yükselişine neden olurken, ABD’deki Çinli firmaların hisseleri cuma günü büyük düşüşlerin ardından bir miktar artış gösterdi. Alibaba (BABA.N) % 0.75, Baidu (BIDU.O) % 1.53 oranında değer kazandı.

Temmuz-Eylül çeyreğinde S&P 500 %1,21 oranında arttı. Beyaz Saray ticaret danışmanı Peter Navarro, Trump yönetiminin Çinli şirketleri ABD borsa listelerinden çıkardığını “sahte haber” olarak nitelendirdiğini belirtti.

Monex Securities'in baş stratejisti Takashi Hiroki, “Sahte bir haber olsa da olmasa da, ABD yönetiminin tam olarak ne yapacağını bilmek zorlaşıyor” dedi.
Çin ve ABD’nin gelecek hafta Washington’da yapılacak olan ticaret müzakerelerini sürdürmeleri bekleniyor.

Hiroki, “ABD-Çin ticaret müzakerelerinin nasıl ilerleyeceği belli değil. Çünkü yönetimde Çin’e karşı sert tutumlu olan kişiler var. Ancak yaklaşmakta olan toplantıda daha fazla gerilim artışı olmazsa, pazarlar rahatlayacak ” diye belirtti. Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret ve teknoloji konusundaki mücadele yoğunlaşmışken, bazı yatırımcılar uzlaşma umutlarına bel bağlıyorlar. Başkan Donald Trump idaresinin ABD ekonomisinin seçim yılında resesyona girmesini önlemek için çaba göstereceği göz önüne alındığında, bu yılın sonuna kadar Çin ile geçici bir anlaşmaya varmak istediği de oldukça açık.Tokyo’daki Invesco Asset Management’ın global stratejisti Tomoo Kinoshita, “Önyargıya sahip olmamamız gerekirken, Trump’a göre, Çin’le anlaşma yapmamak, önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerden önce olumsuz olarak görülebilir” dedi.

Döviz piyasasında euro, durgun büyüme endişeleri sebebiyle düşüşünü sürdürdü. Euro, 1.0888 EUR seviyesinde işlem gördü. Pazartesi günü ABD ticaretinde yılın en düşük seviyesi olan 1.0885 dolara düştü.

Yen, 108.24 yen seviyesinde kaldı. Japon para birimi 3 aydan eylül ayına kadar kötüleştiğini ve 6 yıl içinde en düşük seviyeye ulaştığını bildiren büyük Japon üreticilerinin anketine tepki göstermedi.

Avustralya doları 0,6739 AUD = D4 seviyesinde kaldı, % 0,2 düşüşle üç haftanın en düşük seviyesi olan 0,6739 dolara geriledi. Reserve Bank of Australia'nın (RBA) bu yıl üçüncü kez nakit oranını düşürmesi bekleniyor.

Yeni Zelanda doları, pazartesi günü gösterdiği gerilemenin ardından 4 yılın en düşük seviyesi olan 0.6238 dolar NZD = D4 seviyesine geldi.

Altın, güçlü bir ABD dolarının arkasında iki ayın en düşük seviyesine geriledi. Son işlem ons başına 1.468.50 dolar seviyesinde gerçekleşti.

Dünyanın en büyük petrol üreticilerinin üretimlerinin ardından üçüncü çeyrekte petrol fiyatları salı günü Asya ticaretinde toparlandı, ancak talep kaygıları fiyatlar üzerinde durmaya devam etti.

ABD West Texas Intermediate (WTI) ham CLc1 pazartesi günü % 3.3 düşüşteyken salı günü % 0.39 artarak varil başına 54.28 dolar seviyesine geldi.

Kaynak:
reuters.com