Binance, FTX'in ABD Dışındaki Operasyonlarını Satın Almak İçin Anlaşma Yapmayı Kabul Etti

Dünyanın en büyük kripto para borsaları ve yatırım platformlarından biri olan FTX, 9 Kasım Salı günü iflastan en büyük rakibi Binance tarafından mevduat sahipleri tarafından yönetilemeyen bir şekilde kurtarıldı. Bankman-Fried, personele bir Telegram mesajında ​​Salı sabahına kadar geçen üç günlük süreçte FTX’ten 6 milyar doların üzerinde bir likiditasyon yapıldığını söyledi.

Binance CEO'su Changpeng Zhao, Bahamalar merkezli FTX'in ABD dışı operasyonlarını satın alma konusunda prensipte anlaştıklarını söyledi,  Bu açıklama daha önce birkaç kripto para yatırım platformunun çöküşünün bir koda'sı gibi görünen müşteri para çekme işlemlerini askıya almak zorunda kaldıktan sadece birkaç saat sonra geldi.

FTX'in orijinal destekçilerinden biri olan Binance'in kendi fonlarını çekerek FTX'in mevduat tabanında bir kaçışı tetiklemesiyle FTX iyice sıkıştı.

Zhao, "Bu öğleden sonra FTX yardımımızı istedi" diye tweet attı ve "önemli bir likidite sıkışıklığı" olduğunu belirtti. "Kullanıcıları korumak için, http://FTX.com'u tamamen satın almak ve likidite sıkışıklığını gidermeye yardımcı olmak amacıyla bağlayıcı olmayan bir LOI (niyet mektubu) imzaladık." dedi.

Satın almanın "tam" bir durum tespiti sürecine tabi olacağını da sözlerine ekledi. Geçen haftanın haber akışı göz önüne alındığında, bu süreç, piyasanın haberlere verdiği tepkinin yansıttığı bir şey olabilir.

Zhao, Pazar günü bir dizi tweet'te, FTX'in bir yan kuruluş olan Alameda Research aracılığıyla kendi yerel tokeninin değerini şişirerek finansal zayıflığını örtmek için talihsiz Celsius Network'ü kopyaladığını ima etmişti. Alameda'nın CEO'su Caroline Ellison, birkaç gün önce Coindesk tarafından yayınlanan bir Alameda bilançosunun gerçek mali durumunu yanlış yansıttığını iddia ederek bu tür iddiaları reddetmişti.

Bankman-Fried, Twitter üzerinden aynı anda "stratejik bir işlem" anlaşmasını doğruladı, ancak FTX.com'un satın alınmasıyla ilgili herhangi bir şeyden bahsetmedi.

Ancak anlaşmanın tarzına göre, Zhao'nun toplamda 2,1 milyar dolar olduğunu söylediği, FTX'in erken destekçilerinden Binance'in fonunun geri çekilmesini ertelemeyi kabul etmesi etrafında dönüyor gibi görünüyor. İki borsa tarafından kullanılan blok zincirlerin üçüncü taraf analizlerine göre, bunun yaklaşık 600 milyon doları hafta sonu çekildi. Bu, FTX'in Çarşamba günü erken saatlerde operasyonu askıya aldığı bildirilinceye kadar güçlenen daha küçük yatırımcıların da çekim yapmasını tetikledi.

Anlaşma tamamlanırsa, Bankman-Fried FTX'in ABD operasyonlarının sahibi olmaya devam edecek ancak ABD dışındaki daha büyük operasyonlarını Binance'e devredecek.

Bankman-Fried, geçtiğimiz haftalarda ABD'de, başta Binance olmak üzere birçok kripto projesinin kalbinde yer alan merkezi olmayan finans uygulamalarının geliştirilmesini kısıtlaması muhtemel görünen taslak düzenlemeleri onayladı. Zhao Pazar günü sert bir şekilde "Diğer endüstri oyuncularına arkalarından lobi yapan insanları desteklemeyeceğiz" şeklinde yorum yapmıştı.

Zhao, hafta sonu yaptığı bu hamleyi daha derin bir nedeni olmayan bir "risk yönetimi operasyonu" olarak tanımlarken, Bankman-Fried bunu kötü niyetli korku tellallığı olarak nitelendirdi ve "yanlış söylentilerle bir rakip peşimizden geliyor" dedi.

İlginizi Çekebilir: Yeni Başlayanlar İçin Kapsamlı Binance Rehberi