BITCOIN KORONAVİRÜSÜN ETKİSİNDEN KURTULUYOR MU?

Bitcoin fiyatı Pazartesi günü son iki hafta içerisindeki en yüksek seviyesine ulaştı. Bunun sebebi ise merkez bankalarının ve Fed'in koronavirüs salgını konusunda piyasaları destekleyeceklerini açıklamasının ardından ABD hisse senetlerinin yükselmesi.

En büyük kripto para birimi BTC, %4.1 artışla 8.874 dolar seviyesini gördü. Bu yükselme hareketini, son 3 ay içindeki en sert %14 oranındaki satışlar izledi.

Virüsün Ekonomik Etkileri Azalacak Mı?


Bazı yatırımcılar arasında, Bitcoin'e altın veya ABD Hazine bonolarına benzer güvenli liman olarak yatırım yapılması gerektiği inancı olmasına rağmen, kripto para birimi son zamanlarda hisse senetleri gibi riskli varlıklarla birlikte tepetaklak oldu. Fed, Japonya Merkez Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası da dahil olmak üzere küresel otoriteler seyahat iptalleri, karantinalar ve fabrika aksaklıklarından kaynaklanan kalıcı ekonomik zararları dengelemeye yardımcı olmak için harekete geçme sözü verdi.

New York'ta bulunan kripto odaklı ticaret firması TradeBlock araştırma direktörü John Todaro, “Merkez bankalarının bu kolay para politikaları genel olarak piyasaları, özellikle de hisse senedi piyasaları gibi riskli alanları desteklemeye devam etmeli ve bu destek Bitcoin de dahil olmak üzere dijital para birimleri gibi diğer varlık sınıflarına da akmalıdır.” dedi.

Fed Başkanı Jerome Powell, Cuma günü yaptığı açıklamada merkez bankasının ekonomiyi desteklemek adına uygun davranacağını söylemişti.

Chicago Ticaret Borsası'nın Fed'in gösterge faiz oranına ilişkin vadeli işlem sözleşmeleri piyasasında işlem yapması, yatırımcıların artık merkez bankasının 18 Mart'ta yapılacak bir sonraki para politikası kararında %0,5'lik bir indirim şansı gördüğünü gösteriyor. Faiz oranı şu anda %1,5 -  %1,75 arasında değişmektedir.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda Pazartesi günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının piyasaları istikrarlı hale getirmeye ve piyasa işlemleri ve varlık alımları yoluyla yeterli likidite sunmaya çalışacağını açıkladı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası başkanları Pazartesi günü yaptıkları açıklamalarda, kurumlarının sağlık sistemlerinin en zayıf olduğu ve insanların en savunmasız olduğu yoksul ülkelere ayrıca bir dikkat göstererek acil durum finansmanı, politika tavsiyesi ve teknik yardım sunmaya hazır olduklarını söylediler.

New York Times'a göre, küresel çapta vaka sayısı 90.000'e yaklaşmak üzere. ABD'de salgından dolayı 2 ölüm meydana geldi ve New York, Rhode Island ve Florida'da resmi olarak bildirilen yeni vakalar görüldü.

OECD, 2020 küresel büyüme oranının muhtemelen %2,9'dan %2,4'e gerileyeceğini söyledi.

Bitcoin Fiyatları Artacak Mı?


Bitcoin fiyatları bu yıl şu ana kadar %24 oranında artış gösterdi.

Bazı yatırımcılar, Bitcoin'in ekonomik kargaşaya karşı bir koruma görevi görmesi gerektiğini söylüyor. Çünkü Bitcoin, merkez bankalarının hareketli olan geleneksel piyasaları korumak adına sürekli bir çaba içinde olmasını gerektirecek bir yapıya sahip değil. Bu fikir, para basmanın enflasyonu durdurarak ABD doları gibi devlet tarafından verilen para birimlerinin satın alma gücünü azaltacağı fikrine dayanıyor.

Kripto para spekülatörleri umutlarını Mayıs ayında beklenen halving dönemine bağlıyor.

Geçen yıl Alman bankası BayernLB analistleri, Bitcoin'in fiyatının halving etkisiyle 90.000 dolara çıkabileceğini tahmin ettiklerini söylemişti.

Ancak Bitcoin yatırımcıları, fiyatların önümüzdeki 6 ay içinde mevcut seviyelerin üzerine çıkıp çıkmayacağı konusunda bölünmüş durumdalar.

Güncel Bitcoin Fiyat Grafiği:


Kaynak: https://www.coindesk.com/bitcoin-rebounds-as-coronavirus-infected-stocks-get-jolt-from-fed-boj