FED'E DAİR MERAK ETTİĞİNİZ HER ŞEY

FED NEDİR?


Federal Reserve System (FED), Amerika Birleşik Devletleri'nin merkez bankasıdır ve tartışmasız dünyadaki en güçlü finansal kurumdur. Federal Reserve System, 1913’de ABD Kongresi tarafından, millete güvenli, esnek ve istikrarlı bir parasal ve finansal sistem sağlamak için kuruldu.

Ekonominin en büyük  gizemlerinden birisi Fed'in rolüdür. Federal Rezerv olarak bilinen Fed, bankaların bankası ve ABD hükümetinin bankasıdır. Fed finansal kurumları düzenler, ülkenin parasını yönetir ve ekonomiyi etkiler. Aynı zamanda faiz oranlarını yükseltip azaltabilir, para yaratabilir veya gizemli taktikler kullanarak ekonomiyi canlandırıp yavaşlatabilir. Bu manipülasyon düşük enflasyonun ve yüksek istihdam oranlarının korunmasına yardımcı olur.

Bu makalede, Fed'in mistik dünyasını ziyaret edeceğiz ve para politikası ile Federal Rezerv Kurulu kararlarının günlük yaşamımızı nasıl etkilediğini göreceğiz.

Fed'in asıl işi, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki para sistemini organize etmek, standart hale getirmek ve dengelemektir.

Federal Rezerv’in bağımsız olduğu kabul edilmektedir çünkü kararlarının cumhurbaşkanı veya başka bir devlet memuru tarafından onaylanması gerekmiyor. Ancak, yine de kongre gözetimine tabidir ve hükümetin ekonomik ve finansal politika hedefleri çerçevesinde çalışması gerekir.

FED ve DOLAR

Federal Rezerv federal fon oranını artırdığında, genellikle ekonomi genelinde faiz oranlarını arttırır. Yüksek verim, tahvil ve faiz oranı ürünlerinde daha yüksek getiri elde etmek isteyen yurtdışındaki yatırımcılardan yatırım sermayesini çekmektedir. Küresel yatırımcılar, USD cinsinden yatırımlar karşılığında yerel para birimleri cinsinden yatırımlarını satmaktadır. Sonuç, ABD doları lehine daha güçlü bir kurdur.

USD fiyatlarını güncel olarak takip etmek isterseniz ilgili sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.

FED BİZİ NASIL ETKİLİYOR?


Geçtiğimiz 100 yıl boyunca Fed, ABD mali sistemini sabit tutmaya ve finansal felaketlerin etkilerini mümkün olduğunca yumuşatmaya çalıştı. Verdiği hizmetler ve kararlar günlük hayatlarımızı etkilemekte, dolaylı olarak hisse senedi fiyatlarını, konut kredilerini, faiz oranlarını ve bunlara bağlı olarak birçok ülkedeki ekonomiyi etkilemektedir.

Fed, hisse senetlerini, tahvil yatırım fonlarını ve kredi oranlarını doğrudan değiştirir. Ekonomi üzerinde böyle bir etkiye sahip olan Fed, dolaylı olarak evinizin değerini, işten çıkarılma veya işe alınma şansınızı bile etkilemiş olur.

Fed'in faiz kararlarıyla birlikte dolarda görülecek değişmeler Türk lirasını ve diğer para birimlerini de etkilemektedir.


Başkan Trump bugün Fed'in faiz oranları düşürmesi gerektiğini söyledi. Bu akşam Fed Başkanı Jerome Powell'in yapacağı açıklamalarla ABD ve küresel ekonomide neler yaşanacağını hep birlikte göreceğiz ve sizlerle son haberleri paylaşacağız.


Kaynaklar:

https://money.howstuffworks.com/fed.htm

https://www.investopedia.com/articles/investing/101215/how-fed-fund-rate-hikes-affect-us-dollar.asp