SON 10 YILDA HANGİ VARLIK EN İYİ PERFORMANSI GÖSTERDİ?

Altın, gümüş, hisse senetleri, tahviller, kripto para birimleri… Yatırımcılar bu ve benzeri birçok varlığı, belirli sebepler nedeniyle portföylerinde tercih ediyor. Bu da akıllara şu soruyu beraberinde getiriyor: “Geçtiğimiz on yılda hangi varlık en iyi performansı gösterdi?” Bu yazıda bu soruya yanıt arayacağız.

Bitcoin Zirvede

Bitcoin'in yıllık getirileri, diğer tüm varlık sınıflarını büyük bir farkla gölgede bıraktı. Son on yılda Bitcoin’in, tüm varlık sınıflarını en az 10 kat farkla geride bıraktığı kaydedildi.

Bu durum, Ycharts'tan alınan verileri kullanarak en iyi varlık sınıflarının performanslarını derleyen Compound Capital Advisors'ın CEO'su ve kurucusu Charlie Bilello tarafından kamuoyuna sunuldu.

Bulguları değerlendiren Messari araştırmacısı Roberto Talamas, Bitcoin'in yıllık ortalama %230 kazanç sağladığının altını çizdi ve ekledi: “Bu kazanç, listede ikinci sırada yer alan varlık sınıfından bile 10 kat daha fazla.”

ABD Nasdaq 100 Endeksi yıllık %20 getiri ile ikinci sırada yer alırken, onu ABD'deki Large Caps (piyasa değeri 10 milyar doları aşan ABD merkezli şirketlerdeki hisseler) yıllık ortalama %14 performansla ile izledi. ABD Small Cap hisse senetleri, %12.9 ile son on yılda çift haneli yıllık kazanç sağlayan diğer varlık sınıfı oldu.

Veriler ayrıca, altının 2011'den bu yana %1,5 oranında önemsiz bir yıllık getiri sağladığını ve son 11 yılın beşinin varlık için bir kayıp oluşturduğunu gösteriyor. (Ons altının dolar bakımından fiyatı baz alınmıştır) Ayrıca altının 2021’den bu yana pek yeterli bir performans göstermediği görülmektedir.

Bitcoin’de Kümülatif Kazançlar

2011'den bu yana BTC'nin kümülatif kazançları, yüzde 20 milyon gibi muazzam bir miktara eşittir. 2013 yılı ise, Bitcoin'in %5,507 değer kazanarak en iyi performans gösteren yılı olarak tarihe geçmiştir.

Veriler ayrıca, Bitcoin'in yalnızca iki yıl için yıllık bazda zarar gösterdiğini ve BTC'nin 2014 ve 2018'de sırasıyla %58 ve %73 oranında düştüğünü gösteriyor. 2021'in başlangıcından bu yana, BTC 14 Mart 2021 Pazar günü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 61.500 doları aşarak %108 arttı.

MicroStrategy CEO’su: “Tüm Paranızla Bitcoin Satın Alın”

MicroStrategy CEO'su ve Bitcoin boğası olarak bilinen Michael Saylor, Bitcoin satın almanın bir numaralı önceliği olduğunu söyledi.

İş zekası şirketi (MicroStrategy) genel müdürü Angelo Robles ile yaptığı bir röportajında Saylor, zaman ve paranın en iyi kullanımının BTC satın almak olduğuna inandığını söyledi.

"Para veya zamanı kullanmanın en önemli yolu, Bitcoin'e yatırım yapmaktır. […] Vakit nakittir. Paranızı Bitcoin'e dönüştürün.
Yatırımlarınızı analiz etmek için harcadığınız her an tamamen zaman kaybıdır. Bir dakika, bir gün, bir hafta, bir ayın işlemlerini analiz ediyorsanız; yani yaptığınız her işlemi… Bu zaman kaybıdır.
Zamanın en iyi kullanımı, 'Nasıl daha fazla Bitcoin satın alabilirim?' sorusunu kendinize sormaktır. Tüm paranız ile Bitcoin satın alın. Sonra tüm zamanınızı ayırın ve daha fazla Bitcoin almak için nasıl borç para alabileceğinizi belirleyin; ardından tüm zamanınızı yine ayırın ve Bitcoin satın almak için neler satabileceğinizi belirleyin.”

Hisse Senedi vs. Bitcoin

Saylor ayrıca, Bitcoin'in gelecekte yüzlerce trilyon dolar değerinde olacağı tezini vurgulamak için bir hisse senedi ile BTC arasındaki temel farkları açıkladı.

"Bitcoin bir hisse senedi değil. Bitcoin bir bankadır. Bir BTC'nin fiyatı, Bitcoin şirketinin hisse senedi fiyatı değildir. Bir BTC'nin fiyatı, Bitcoin bankasına yatırılan tüm paranın enflasyona göre ayarlanmış 21 milyona (belirlenmiş toplam arza) bölünmesini temsil eder... Buna böyle baktığınızda, yakın vadede, her gün volatilite yaşayacağınızı görüyorsunuz. Günden güne, haftadan haftaya. Ancak uzun vadede asıl soru şudur: 'Bu bankaya yıllar içinde ne kadar para yatırılacak?' Bir sonraki mantıklı adım, altın piyasasındaki 10 trilyon doların piyasadan çekilmesi ve ardından insanların negatif getirili tahvillerini ve endekslerini Bitcoin’e dönüştürmeye başlamasıdır. Böylece para aktıkça, fiyat da yükselecektir."

Kaynak

https://cointelegraph.com/news/

https://teknokupur.net/

https://coinweek.com/

https://dailyhodl.com/