ABD EKONOMİSİNDE BİR İLK GERÇEKLEŞTİ


Tarihte ilk kez ABD ekonomisi resesyonsuz bir 10 yıl geçirdi.

Bu da ülkenin tarihindeki en uzun ekonomik genişleme demek.

Fakat son on yıldaki genel ekonomik büyüme önceki dönemlere göre daha yavaş gerçekleşti.


ABD EKONOMİNE GENEL BAKIŞ


Aralık ayı itibariyle, ABD ekonomisi, Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu'na göre ülke tarihindeki en uzun  (126 ay) rekor genişlemeyi yaşadı. ABD Merkez Bankası Merrill Lynch’in ekonomisti Michelle Meyer, “Böylesine kalıcı bir iyileşme görülmesi olağandışı bir durum” dedi.

Ekonomistler, genişlemenin neden bu kadar uzun sürdüğünün bazı nedenlerinden bahsediyorlar. Birincisi, ABD son on yılın sonundayken düşük bir noktadaydı. Bu dönemdeki genişlemenin büyük kısmı Büyük Resesyondan kurtulmak adına gerçekleşti.

Örneğin istihdam artışı, mali kriz sırasında işsizlik  çok yüksek olduğu için önceki ekonomik patlamalara kıyasla daha yavaş toparlandı.

Federal Rezerv'de kıdemli danışman olan Wilcox, finansal kriz sırasında görülen teşvik edici çabaların, niceliksel rahatlama gibi, günümüzdeki ekonomik toparlanmanın uzunluğunun arttırılmasında önemli bir bileşen olduğunu söyledi.
Fed, borçlanma oranlarını on yıl boyunca düşük tuttu, kademeli olarak 2015'in sonundan itibaren 2018'e kadar yükseltti. Ancak 2019'da ekonomideki herhangi bir belirsizliği ortadan kaldırmak adına tekrar kesti. Merkez bankasının bilançosu, kabaca 4 trilyon ABD doları tutarında olup 2008 yılına kıyasla dört katına çıkmıştır.

Ekonomistlerin genişlemenin bu kadar uzun sürdüğünü söylemesinin bir başka nedeni de geçmişteki ekonomik krizin hala tüketicilerin ve işletmelerin zihninde hala taze olmasıdır denebilir. Krizi unutamayan tüketici ve işletmeciler, tedbirli tavırlarıyla bunu gösteriyorlar.

Risk Var Mı?


Bugüne kadarki en uzun genişlemeyi rayından çıkarabilecek riskler elbette var. Örneğin, düşük faiz oranları borç seviyelerini rekora yükseltmiştir. Diğer riskler arasında siyasi belirsizlikler (impeachment) ve ticaret savaşları sayılabilir. Ayrıca gelir eşitsizliği de yatırımcılar ve politikacılar arasında gerilim yaratmaya devam ediyor.

Ekonomi Politikaları Enstitüsü araştırma direktörü Josh Bivens, “Resesyonlar genellikle politika hatalarıdır. Gerçek anlamda akıllıca bir politikaya sahip olursak bu genişleme halini uzun bir süre devam ettirebiliriz” açıklamasını yaptı.Kaynak:

https://www.cnbc.com/2019/12/19/us-economy-avoids-a-recession-for-the-longest-time-ever.html