ASYA PİYASALARI ve ABD EKONOMİSİNİN DURUMU

ABD-Çin ticaret müzakerelerinin telaşı yatırımcıları da telaşa veriyor gibi görünüyor. Pekin’deki ruh halinin karamsar olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle Hong Kong'taki protestolar ve halkın durumu Asya piyasalarını etkiliyor.

Asya piyasalarındaki ana endeksler salı gününün erken saatlerinde karıştı. İsimsiz bir hükümet kaynağına işaret eden haber kuruluşu, Başkan Donald Trump'ın tarifeleri geri alma konusundaki isteksizliğinin Çin'in ticaret görüşmeleri konusundaki görüşünü değiştirdiğini bildirdi.

ASYA BORSALARI

Kaynak: hacked.com

Japonya'da Nikkei 225'i (N225) %0,3 düşerken, Güney Kore'nin Kospi Endeksi (KOSPI) %0,5 düştü. Çin'in Şangay Kompoziti (SHCOMP) % 0.2 oranında azaldı, ancak bu zararları telafi etti ve en son %0.4 oranından işlem gördü.

Hong Kong'un Hang Seng Endeksi (HSI) kırmızı renkle güne başladı ama en son %1 civarında işlem gördü. Hong Kong hisse senetleri, geçen haftadan sonra endeksin şehirdeki protestoların ortasında kaydettiği gerginliklerin zararlarını hafifletmeye çalışıyor.

Kaynak: reuters.com

ABD borsaları son zamanlarda kaydedilen küçük zararların ardından Asya işlem saatlerinde son derece ufak zararda işlem gördü. ABD-Çin ticaret anlaşmasında beklenen sonuca bir türlü ulaşılamadı. Trump ve Çin lideri Xi Jinping'in bir ay boyunca kısmi bir ticaret anlaşması imzalaması bekleniyordu, ancak bu müzakereler geçen hafta da başka bir sorunla karşı karşıya kaldı.

Pazartesi günü ABD hükümeti, Amerikan şirketlerinin güçlü Çin teknoloji şirketi Huawei'ye satmalarına izin veren geçici bir lisans anlaşması yaptı. Bu da Huawei lisansının 3. uzatılışı oldu. Lisans, şubat ayında bitecek.

FED NELER DEDİ?


Boston Federal Merkez Bankası Başkanı Eric Rosengren, dün ABD ekonomi üzerine bazı açıklamalarda bulundu:

ABD'nin ekonomik büyümesi, bu yıl küresel çapta zayıflayan ekonomiler ve Çin ile olan ticaret anlaşmazlığından kaynaklanan iş belirsizliği nedeniyle inişli çıkışlı seyrediyor diyebiliriz. İşsizliğin 50 yılın en düşük seviyesinde kalması, ülke ekonomisinin % 70'ini oluşturan tüketici harcamalarını artırmaya yardımcı oluyor. Bu haliyle ekonomi gücünü koruyabilirken enflasyonun da Fed’in % 2 hedefinin altında kaldığını görüyoruz.

Donald Trump ise Twitter'dan önce Fed Başkanı Powell ile dün iyi bir görüşme yaptıklarını belirtti:

Ardından da Fed'i protesto etti:


Sanırım Trump endeks olarak kalmaya bir süre daha devam edecek.


Kaynak:

edition.cnn.com