ÇİN'DE İHRACAT NİSAN AYINDA ARTTI

Çin'den gelen verilere göre ihracat Nisan ayında bir yıl öncesine göre %3,5 arttı. Bununla birlikte, Nisan ayı ithalatı bir önceki yıla göre %14.2 oranında düştü. Ekonomistler, ihracatın %15.7 oranında, ithalatın da bir önceki yıla göre %11.2 oranında düşmesini bekliyordu.

Çin Ticaret Verileri


Çin’in Nisan ayı ticaret fazlası, 6,35 milyar dolarlık tahminlerin ötesine geçti ve 45,34 milyar dolar oldu. Çin, dolar cinsinden ihracatının arttığını, ancak koronavirüs salgını nedeniyle ortaya çıkan ticari kısıtlamalarının azalması nedeniyle ithalatın Nisan ayı boyunca düştüğünü bildirdi.

Çin Tcaret Grafiği: Mavi -> İhracat Sarı -> İthalat

Mart ayında Çin’in ihracatı bir önceki yıla göre %6.6 düşerken, ithalat aynı ayda %0.9 düşmüştü. Verilerin yayınlanmasından önce, Citigroup'ta Çin baş ekonomisti Liu Li-gang, ülkenin ihracatının dünyanın geri kalanına tıbbi mal gönderdiği için Nisan ayında yükseleceğini söylemişti.

İlginizi Çekebilir: Yeni Bir Ticaret Rotası Mı Doğuyor?

Çinli işçiler, Ocak ayının sonundan itibaren genişletilmiş karantinanın ardından kademeli olarak işe geri döndükçe fabrikalar da kademeli olarak çalışmalarını artırmıştı. Çin'in Nisan ayı ticaret fazlası 45,35 milyar dolar iken Mart ayında bu rakam 19.9 milyar dolardı. Mart ayı Asya bölgesi PMI verileri için buraya tıklayabilirsiniz.

Ülkede günlük yeni koronavirüs vakalarının sayısı yavaşladıkça, Çinli işletmeler yeniden açılıyor ve insanlar tekrar işlerine dönüyorlar. Ancak Johns Hopkins Üniversitesi tarafından derlenen verilere göre, şu ana kadar 3.74 milyondan fazla insanın enfekte oldu ve bu durum dünyanın geri kalanında ciddi bir şekilde devam ediyor. Pek çok ekonomi yaygın karantina uygulamaları, tüketim ve talep düşüklüğü nedeniyle durma noktasına geldi. Karantina uygulamalarının gevşetilmesinin ardından telepte bir miktar artış olsa da özellikle düşük gelirli hanelerin bu kısıtlamalardan çok fazla etkilendiği söylenebilir.

Hizmet sektörüne yönelik harcamaların da bir yıl öncesine göre daha düşük olması bekleniyor. Çünkü insanlar alışveriş merkezlerine gitmek, dışarda yemek yemek, dolaşmak ya da çocuklarını kurslara göndermek gibi konularda endişe duymaya devam edebilirler.

Çin'in koronavirüs salgını konusunda ABD'nin şu anki siyasi tavrıyla ilgili endişeleri bulunuyor. Başkan Donald Trump, geçtiğimiz günlerde koronavirüs salgını konusunda Çin'i suçlayarak ek tarifelerle tehdit etmişti.

Avustralya'da Ticaret Fazlası Rekor Seviyeye Geldi


Avustralya'da ticaret, emtia fiyatları ve hacimleri arttıkça yeni bir seviyeye yükseldi ve Mart sonunda koronavirüs karantinasına doğru ilerlerken ekonomiyi güçlendirdi. Ticari fazla, Mart ayında 10.6 milyar Avustralya dolara ulaşarak (6.8 milyar $) rekor seviyeye geldi. Uluslararası sevkiyatlar %15'e çıkarak Eylül 2000'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Gelen veriler, koronavirüs nedeniyle ekonomik darbe görmeyi bekleyen bir ekonomi için hoş bir sürpriz oldu. Avustralya, Çin'e Mart ve Nisan aylarında ihracat yapmaya devam etti ve bu da tam anlamıyla bir ekonomik çökme yaşanmasını önlemiş oldu. Fakat yine de Merkez Bankası, ekonominin yılın ilk yarısında %10 daralacağını tahmin ediyor.

İlgili Haber: Dünya Çapında Gıda Ticareti Giderek Zorlaşıyor


Kaynak: https://www.cnbc.com/2020/05/07/china-reports-april-2020-trade-data-exports-imports.html