E-ARŞİV FATURA NEDİR? NASIL KULLANILIR?

E-Arşiv Fatura Nedir?


Pek çok işletme elektronik fatura kullanımına geçmiş olsa da bazı faturaların hala basılı bir şekilde düzenlenmeleri gerekmektedir. E-Arşiv Fatura, işte bu basılı düzenlenmesi gereken faturaların ikinci basımlarının saklama ve ibraz amacıyla, kanunda belirtilen biçimde, elektronik ortamda düzenlenmiş halidir. E-Fatura uygulamasına kayıtlı olmayan vergi mükellefleri için önce basılı ortamda oluşturulan ve sonra elektronik ortama aktarılan faturalar genel olarak bu kategoridedir.

E-Arşiv Faturanın Kullanımı


E-Arşiv Fatura kullanmak için seçebileceğiniz üç ana yöntem vardır. Bu yöntemlerin her birinin çeşitli avantaj ve dezavantajları vardır. E-Arşiv Fatura kullanımı için ilk yöntem bilgi işlem sisteminizi direkt olarak başkanlık sistemine bağlamaktır. Bu yöntemin özellikle küçük işletmeler için tercih edilmesi oldukça zordur. Ayrıca gerekli prosedürleri gerçekleştirmek pek çok işletme sahibi için zor olabilmektedir. İkinci yöntem GİB Portal üzerinden e-Arşiv Fatura düzenlemektir. Son yöntemse sertifikalı özel entegratörlerden yardım almak ve onların hizmetlerinden faydalanmaktır. Özel entegratörler kolay arayüz sahibi muhasebe programlarıyla işletme sahiplerinin e-Arşiv işlemlerini kolaylaştırma amacı taşırlar. Ayrıca özel entegratörler işletme sahiplerinin yaşayabileceği problemlere karşı aktif destek de verirler. Bu nedenle özel entegratörlerin hizmetlerinden faydalanmanın ilk iki çözüme kıyasla göz ardı edilemeyecek avantajları olduğunu söyleyebiliriz.

Eko Hesap ile Size Uygun E-Arşiv Fatura Çözümleri!


Küçük veya orta ölçekli işletmenizin muhasebe ihtiyaçlarını karşılayacak basit bir ön muhasebe programı mı istiyorsunuz? Öyleyse Eko Hesap tam size göre! Eko Hesap sayesinde bir ön muhasebe programından bekleyeceğiniz her türden muhasebe işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Vergi, e-Fatura, e-Arşiv, e-Müstahsil Makbuzu ve e-Serbest Meslek Makbuzu işlemlerinizi de Eko Hesap ile kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Eko Hesap sayesinde hatasız ve hızlı bir biçimde gerçekleştirdiğiniz işlemlerin keyfini sürer, işletmenizin karlılığını artırmaya bakarsınız.