FITCH: KORONAVİRÜS ASYA PASİFİK BANKALARINI ETKİLEYECEK

Fitch Ratings, dünyadaki ekonomilerin koronavirüs pandemisi nedeniyle büyük sıkıntılar yaşamasının Asya Pasifik bankalarının sürdürülebilir performanslarını giderek zorlaştıracağını açıkladı.

-Fitch Ratings, Asya Pasifik bankalarının dünyadaki ekonomiler koronavirüs pandemisiyle boğuşurken finansal performanslarını sürdürmekte zorlanacaklarını söyledi.

-Derecelendirme kuruluşu bu ayın başlarında bölgedeki 10 bankacılık sisteminin görünümünü negatife düşürdü. Şimdi ise Fitch'in değerlendirdiği Asya Pasifik'teki 17 bankacılık sisteminin hepsinin artık negatif bir görünümü var.

-Fitch’in Asya-Pasifik Banka Derecelendirme Başkanı Jonathan Cornish, yaptığı açıklamada negatif görünümün bölgedeki ekonomilerin finansal istikrarsızlık riskiyle karşı karşıya kaldığına zorunlu olarak işaret etmek zorunda olmadığını söyledi.

Fitch Bankaların Kredi Notunu Düşürdü


Derecelendirme kuruluşu olan Fitch, bu ayın başlarında Asya Pasifik bölgesindeki 10 bankacılık sisteminin görünümünü negatife çekmişti. Şimdi ise Fitch'in değerlendirdiği Asya Pasifik'teki 17 bankacılık sisteminin hepsinin artık negatif bir görünümü var. Ancak Fitch’in Asya-Pasifik Banka Derecelendirme Başkanı Jonathan Cornish, yaptığı açıklamada bölgedeki ekonomilerin finansal istikrarsızlık riskiyle karşı karşıya kaldığına zorunlu olarak işaret etmek zorunda olmadığını söyledi ve ekledi:

Bunun bir risk olduğunu söylemeyeceğiz. Kesinlikle bankaların performansları açısından, (2020) ve (2021) boyunca zayıflamalarını bekliyoruz. Ancak yine de, bankalar, özellikle gelişmekte olan piyasalardaki bazı bankalar haricinde genel olarak oldukça sağlam bir başlangıç yapacaklar. Ama genel olarak, küresel çapta yaşanan ekonomik kriz ve düzenleyicilerin bankalardan ek sermaye üretmelerini ve likiditelerini geliştirmelerini istedikleri için, beklenenden iyi bir başlangıç yapmalarını bekliyoruz." dedi.

Koronavirüs Bankaları Nasıl Etkileyecek?


Bu ayın başlarında Fitch, yaptığı bir açıklamada koronavirüs pandemisinin bankaların karlılığını nasıl etkileyeceği açıkladı:

-Daha zayıf ekonomik büyüme kredi talebini azaltacaktır.
-Sermaye piyasasındaki volatilite ihraç ve işlem faaliyetlerini engelleyebilir.
- Karantina uygulamaları, şirketlerin kapanması ve diğer kısıtlamalar işletmelerin borçlarını geri ödeme kapasitelerini etkileyecek. Bu nedenle bankaların varlık kalitesi zayıflayacak.
-Birçok ekonomide yapılan faiz indirimleri karlılığı zayıflatacak.

Cornish, faiz oranlarının düşük kalması nedeniyle birçok bankanın yıllardır daha riskli ticari faaliyetlerde bulunduğunu ve Malezya gibi gelişmekte olan piyasalardaki bankalar için düşük petrol fiyatlarının karlılıklarına baskı uyguladığını söyledi. Ek olarak içinde bulunduğumuz durumun Asya Pasifik bölgesini birkaç yıl sürecek şekilde zayıflatacağını, çeşitli zorlukların aşılması için çaba gösterilmesi gerekeceğini de belirtti.


Kaynak: https://www.cnbc.com/2020/03/31/coronavirus-hits-profitability-of-asia-pacific-banks-says-fitch.html