NASDAQ ENDEKS İNCELEMESİ

Nasdaq, menkul kıymet alım ve satımı için küresel bir elektronik pazardır. Dünyanın ilk elektronik borsası olma özelliğine sahiptir. Dünyanın teknoloji devlerinin birçoğu Nasdaq'ta listelenir. NASDAQ'da işlem gören ana hisse senetleri Apple, Amazon, Microsoft, Facebook, Gilead Sciences, Intel ve Oracle gibi büyük isimleri içeriyor.

Kaynak: cryptopolitan.com 

NASDAQ NEDİR?


“Nasdaq” terimi, Nasdaq Composite, dünyanın en önde gelen teknolojisini ve Apple, Google, Microsoft, Oracle, Amazon ve Intel gibi teknoloji devlerini içeren Nasdaq borsasında listelenen 3.000'den fazla hisse senedi endeksidir.

Nasdaq, hisse senetlerinin alım satımı için global bir elektronik pazar olmanın yanı sıra ABD teknoloji hisse senetleri için gösterge endeksidir. Nasdaq, Ulusal Menkul Kıymetler Bayileri Birliği (NASD) tarafından yatırımcıların bilgisayarlı, hızlı ve şeffaf bir sistemde menkul kıymet alım satımı yapmasını sağlamak için oluşturulmuş ve 8 Şubat 1971'de faaliyete başlamıştır.

NASDAQ, sermaye malları, dayanıklı tüketim malları ve dayanıklı olmayanlar, enerji, finans, sağlık hizmetleri, kamu hizmetleri, teknoloji ve taşımacılık dahil olmak üzere çeşitli şirketlerde hisse senedi ticareti yapmaktadır ancak en yüksek teknoloji ürünü hisse senetleri ile tanınmaktadır.

NASDAQ Ulusal Pazarında yer alabilmek için şirketlerin belirli finansal kriterleri karşılaması gerekir. En az 1 dolarlık bir hisse fiyatı olması gerekir ve ödenmemiş hisse senetlerinin değeri en az 1.1 milyon ABD doları olmalıdır. Elektronik bir borsa olduğu için, NASDAQ işlem alanı sunmamaktadır. Borsa bizzat yatırımcıların piyasasıdır, bu yüzden brokerler doğrudan birbirlerinden değil, bir piyasa yatırımcısından hisse senedi alıp satarlar.

Herhangi bir borsada olduğu gibi NASDAQ da piyasa performansının anlık görüntüsü vermek için endeks kullanır. NYSE, Dow Jones Endüstriyel Ortalama'yı (DJIA) birincil endeksi olarak sunar ve NASDAQ, NASDAQ Composite ve NASDAQ 100'ü birincil endeks olarak sunar.

NASDAQ Kompozit Endeksi, NASDAQ'da işlem gören 3.000'den fazla hisse senedindeki değişimi ölçer. NASDAQ Kompozit genellikle "NASDAQ" olarak adlandırılır. NASDAQ 100 ise NASDAQ'da işlem gören piyasa değerindeki en büyük 100 şirketten oluşan bir endekstir. Bu şirketler bir dizi sektörü kapsar, ancak en büyükleri genellikle teknolojiyle ilişkilidir.

Hem NASDAQ Composite hem de NASDAQ 100, ABD ve ABD dışındaki şirketleri içermektedir. Yabancı şirketleri içermesi özelliğiyle diğer ana endekslerden oldukça farklıdır.

NASDAQ TARİHİ


NASDAQ Menkul Kıymetler Borsası, yatırımcıların otomatik, şeffaf ve hızlı bir bilgisayar ağında hisse senedi almalarını ve satmalarını sağlamak için tasarlanmış bir Amerikan borsasıdır. Merkezi New York'ta bulunan Nasdaq OMX, ABD ve Avrupa'da hisse senetleri ve emtialar dahil olmak üzere 25 pazar işletmektedir. Nasdaq'ın son teknolojisi, 50 ülkede bulunan 70 borsa tarafından kullanılmaktadır. Nasdaq'ta NDAQ altında listelenir ve 2008'den beri S&P 500'ün bir parçası olmuştur.

Nasdaq bilgisayarlı alım satım sistemi başlangıçta neredeyse bir asırdır yaygın bir model olan verimsiz sisteme bir alternatif olarak tasarlandı. Teknolojinin hızlı evrimi, Nasdaq’ın elektronik ticaret modelini dünya pazarları için adeta bir standart haline getirmiştir.

Dünyadaki teknoloji devlerinin Nasdaq'da yer almayı seçmeleri çok mantıklıydı. Teknoloji sektörü 1980'lerde ve 1990'larda öne çıktıkça, Nasdaq bu sektör içinde en çok takip edilen proxy oldu. Endeks, temmuz 1995’te ilk kez 1.000’i aştı, takip eden yıllarda yükseldi ve ekim 2002’de neredeyse % 80 oranında düşüş göstermeden önce mart 2000’de 4.500 ile zirveye ulaştı. Nasdaq endeksi, 29 Ağustos 2018'de 8109.69 ile en yüksek seviyesine ulaştı.

NASDAQ işlem saatleri, New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) gibi 09:00 ve 16:30 arasında işlem yapmaya açık. Ancak, NASDAQ yatırımcılara "borsa öncesi" ve "borsa sonrası" saatler sunmaktadır. Borsa öncesi saatler 04:00 - 9:30, sonrası ise 16:30 PM - 20:00 saatleri arasındadır.

NASDAQ'A NASIL YATIRIM YAPARIM?


NASDAQ Online'a göre, 2010 itibariyle, 2 milyardan fazla hisse NASDAQ borsasında el değiştiriyor. Ülkedeki en büyük elektronik borsa olan 3.000 'den fazla şirket NASDAQ' ı oluşturuyor. Bir aracı kurum, banka veya yatırım fonu şirketiyle oluşturulmuş bir yatırım hesabınız varsa, NASDAQ hisse senetlerine para yatırabilmek için birkaç alternatifiniz var.

Öncelikle bireysel NASDAQ hisse senetleri satın almayı tercih edebilirsiniz. Bu stratejiyi kullanarak çeşitlendirilmiş bir portföy oluşturmak zor olsa da, en azından NASDAQ borsa piyasasının bir kısmı için hak talebinde bulunabilirsiniz. NASDAQ hisse senetlerinin listesini borsa web sitesinde bulabilirsiniz. Alternatif olarak, bir şirkete ait olan hisse senedini online ortamda araştırırken NASDAQ sembolünü arayabilirsiniz.

Gün içinde ve gün içinde dünyadaki en aktif işlem gören menkul kıymetlerden biri olan Powershares QQQ, NASDAQ 100 bileşik endeksinin getirisini yansıtmayı hedefliyor. Hesabınızdaki herhangi bir ETF veya hisse senedinde olduğu gibi Powershares QQQ'da hisse satın alabilir, satabilir ve daha birçok işlem gerçekleştirebilirsiniz.



NASDAQ hisse senetlerini tutan bir yatırım fonu satın alabilirsiniz. NASDAQ'da listelenen hisse senetlerini satın almak istiyorsanız, çevrimiçi olarak listeyi arayabilir ve bir broker aracılığıyla satın alma işlemi yapabilirsiniz. NASDAQ'da satın almak istediğiniz bir hisse senedi bulduğunuzda, bir aracı/broker ile çalışma zamanı diyebiliriz. Bugün bunun anlamı muhtemelen bir web sitesi veya akıllı telefon uygulaması aracılığıyla çevrimiçi sipariş vermektir. Bazı tanınmış aracılarla veya aracılık hizmeti sunan birçok banka aracılığıyla rahatlıkla hisse senedi alıp satabilirsiniz. Hangi aracı kurumdan yararlanmak istediğinizden emin değilseniz, şirketle nasıl iş yapmayı planladığınıza bağlı olarak bütçenize uygun bir tutar talep eden bir broker bulmak için araştırma yapabilirsiniz. İstediğiniz hisseyi satın aldıktan sonra, aracı kurumunuz sizin için satın alımınızı yönetecektir.

NASDAQ endeksine bir bütün olarak yatırım yapmakla ilgileniyorsanız, bunu mümkün kılmanıza yardımcı olabilecek fonlar vardır. Bunlara endeks fonu denir ve tek tek şirketlerin hisselerini almak zorunda kalmadan NASDAQ, Dow, S&P veya diğer birçok endekse paranızı yatırmanıza izin verir. Endeks fonları genellikle diğer fon türlerine göre yatırım yapmak için daha ucuzdur çünkü uzmanlara ödeme yapmak yerine direk olarak endeksle işlem yapılır.

Brokerinizin web sitesinde arama yaparak veya çevrimiçi bireysel araştırma yaparak ihtiyacınıza uygun bir endeks fonu bulabilirsiniz. Bazı yatırımlar doğrudan onları yöneten şirketle yapılabilir. Diğerleri, hisse senedi alım satımına benzer şekilde bir borsa aracılığıyla alınıp satılabilir. Aracı kurumlarda olduğu gibi, farklı fonlar farklı türden ücretler talep eder.

Eğer yatırım yapmakla ilgili endişeleriniz varsa ya da nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız "10 Adımda Yatırım Yapma Stratejileri" adlı yazımızı okuyarak bilgi alabilir ve finanscepte ile yatırım portföyünüzü oluşturmaya başlayabilirsiniz.


Kaynaklar:

thebalance.com
businessnewsdaily.com
budgeting.thenest.com
finance.zacks.com