WARREN BUFFETT'NİN TAHTINI KİM SALLADI?


Warren Buffett, 2.9 milyar dolar bağış yaptı. Yaptığı bağışlarla birlikte Buffett'nin Milyarder Endeksi'ndeki pozisyonu geriledi.

inc.com

Bu yıl, “Omaha Oracle'ı” Berkshire Hathaway'in yaklaşık 2.9 milyar $ değerindeki 15.9 milyon B sınıfı hissesini dağıttığını açıkladı. Bu da hayırsever bağışlarının 2006'dan bu yana 37 milyar doların üzerine çıkması için yetti.

Buffett Servetinin %99'unu Bağışladı


Buffett, servetinin %99'undan fazlasını bağışlayacağını ve bu bağışı toplu olarak Bill ve Melinda Gates Vakfı'na yapacağını duyurdu. Buffett’in rahmetli eşi Susan Thompson Buffett tarafından kurulan Vakıf, üç çocuğu tarafından yönetiliyor. Buffett'nin yapacağı bağışın ardından elinde hala Berkshire 248.734 A Sınıfı hisse senedi bulunacak.

Buffett genellikle vergi konusunda çeşitli avantajlardan faydalanmak için bağış yapmakla suçlanıyor. Buffett'nin bu yılki hayırseverlik faaliyetleri için vergi avantajının kapsamını şöyle: ödenen federal ve Nebraska gelir vergisi - 2020 projeksiyonları da dahil olmak üzere - son 15 yılda vakıflara verdiği her 1.000 dolar için yaklaşık 43 sent azaldı.

Buffett Milyarder Endeksinde Geriledi


Buffett’in 68.6 milyar dolarlık serveti, 2012’de başlayan Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde sekizinci sıraya yerleşmesini sağladı. Fakat bu pozisyon, Buffett'nin endeksteki en düşük pozisyonu.

Son dönemde milyarderler içinde Buffett'yi sollayanlar arasında eski Microsoft Corp. CEO'su Steve Ballmer ve Google'ın kurucu ortakları Larry Page ve Sergey Brin bulunuyor. Bu pozisyon değişikliği, teknoloji sektörü temelli servet sahiplerinin dünyanın en zengin insanları olduğunu vurguluyor.

Beyaz: Buffett'nin net serveti - Mavi: Ballmer'ın net serveti

Dünyadaki en zengin yedi kişiden altısı, bu yılki net servetine 68 milyar dolar ekleyen 1 numaralı Jeff Bezos ve 18 milyar dolar kazanan Ballmer dahil olmak üzere servetlerini teknoloji sektörüne borçludur. Teknoloji tabanlı sektör milyarderleri, 2020'de %25 artışla endekste en iyi performansı sergiliyor.

Buffett, bağışlarının servetini azalttığını gösteren durumları pozitif karşılayabilir. Hissedarlarına ilettiği son yazısında, sahip olduğu tüm hisselerini elinden çıkarabilmek için 12 veya 15 yıl kadar beklemesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: YahooFinance


Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin!

Twitter + Facebook + Instagram