YATIRIM YAPARKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 7 NOKTA

Nasıl para yatırılacağını bulmak gerçekten zor olabilir ve şunu söylediğimde bana katılacağınızdan eminim: dijital çağda yatırım yapma konusunda bilgiye ulaşamamak diye bir şey kesinlikle yoktur. Ancak, çok fazla bilgi zararlı olabilir. Bunun nedeni ise dijital ortamda ulaşılabilen her bilginin yararlı olmaması.

Bu yüzden sizler için sağlam bir yatırım yapmanıza yardımcı olacak, yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar konusunda kısa bir rehber hazırladık. Finansal hedeflerinize ulaşmak için para yatırmaya başlamak isteyen ve yeni başlayanlar için faydalı olacağını umduğumuz rehberimize gelin başlayalım:

YATIRIM NEDİR?


Bir yatırım - ya da yatırım - paranızı, faiz elde etmek için oturduğu bir banka hesabına yatırmaktan çok uzun bir yoldur. Çoğu kişi için, yatırım "borsaya para koymak" demektir fakat aslında yatırım garantili getirilerin güvenliği yerine, paranızla risk almaktır. Umut, harcadığınızdan çok daha fazlasını kazanmanızdır, ancak sonuçta daha azına düşme ihtimaliniz vardır.

En popüler yatırım araçları dahil neredeyse her şeye yatırım yapabilirsiniz: tahvil, bono, hisse, emtia, döviz, gayrimenkul, hatta sanat...

NASIL YATIRIM YAPILIR?


Nasıl para yatırım yapılacağını bulmaya çalışırken, temel ilkelere başlamak en iyisidir. Herhangi bir finansal danışmanın buna katılacağından eminim. Bu temel bilgiler arasında yatırımlarınızın hedefini belirlemek ve her bir hedefe en iyi şekilde ulaşmak için nereye para yatıracağınızı belirlemek bulunmaktadır.


Yatırım yapmak hızlıca zenginleşmek için bir yol değil, sahip olduğlunan varlıkların/zenginliklerin devamlı olarak büyütmenin bir yoludur. İyi haber şu ki, yatırım yapmak varlıklarınızı büyütmek için iyi bir yol olsa da, yatırım yapmaya başlamak için çok paraya sahip olmanız gerekmiyor.

Yatırım yapma konusunda kafanızda soru işaretleri varsa "10 Adımda Yatırım Yapma Stratejileri" adlı yazıma göz atmanızı öneririm.

7 KİLİT NOKTA:


1.Kendinizi Tanıyın

Öncelikle kendinizi tanıyarak yatırım amacınızı, sahip olduğunuz varlıkları ve alabileceğiniz riskleri belirlemelisiniz. Kısa vadeli bir yatırım mı yoksa uzun vadeli bir yatırım mı yapmak istediğinize karar verin.  Kısa vadeli yatırımcılar, birkaç yıl boyunca satın almak ve elde tutmak yerine, kısa bir süre içinde hisse senedi içinde ve dışında işlem yaparak para kazanırlar. Bunu yaparken kesinlikle para kazanabilseniz de sorun şu ki, ticarette ne kadar yetenekli olursanız olun işin içinde her zaman büyük bir şans unsuru olacaktır. Yeni başlayan yatırımcılar için kısa vadeli ticaret neredeyse tamamen şansa bağlı olarak gerçekleşir ve kazancınızdan daha fazlasını kaybedebilirsiniz. Kısa vadeli kazançlar elde etmenin bir yolu olarak yatırım yapmayı düşünmek yerine, uzun vadeli kazançlar elde etmenin bir yolu olarak düşünmek çok daha iyidir. Fakat her iki şekilde de hala para kazanabileceğinizi unutmayın. Bununla birlikte, uzun vadeli yatırımlarda riskinizi en aza indirebilir, yatırımlarınızda kısa vadeli volatilite ve fiyat düşüşlerinin negatif etkilerini azaltabilirsiniz.

2. Yatırım Aracınızı İyi Seçin

Hangi riskleri göze alabileceğinizi ölçtikten sonra yatırım aracını seçmek çok önemlidir. Size ve yaşantınıza göre borsanın mı, dövizin mi veya diğer araçların mı mantıklı olduğunu iyi kavramalısınız. Yatırım araçlarını detaylı öğrenmek isterseniz buraya tıklayınız. Örnek vermek gerekirse; borsanın size uygun olduğunu düşündünüz ve yatırım yapmak istiyorsunuz. Borsaya yatırım yapmayı başarmak için bir sistem ve bir strateji kullanmanız gerekir. Bir şirkete yatırım yapacaksanız, bunun sizin için bir tür kişisel anlamı olması gerekir. Bunun önemli olmasının birkaç nedeni var. İlk olarak, sizin için anlamı olan şirketleri uzun vadede gözlemleme, anlama ve yorumlama olasılığınız daha yüksektir. Bu, şirketin geleceğini daha iyi analiz edebileceğiniz anlamına gelir. Sizin için anlamı olan ve sizin de inandığınız bir şirkete yatırım yapmak sonunda başarılı bir yatırımcı olmanın büyük bir parçasıdır.

3. Kıyaslama Yapın


Yatırım aracınızı seçerken tüm ücret, komisyon ve kesintileri kıyaslamayı unutmayın. Size uygun ücret ve komisyonları iyi belirleyin.


4. Aklınız Sürekli Kazançta Olmasın

Bu genellikle çoğu yatırımcının aklındaki düşüncedir ve çoğu insanın parasını borsaya koyma kararının arkasındaki nedeni de budur. Net olacağız: Size ne kazanacağınızı söyleyemeyiz (ve bildiklerini söyleyen kimseye sakın inanmayın!). Fakat size neyin başarılabileceği konusunda bir fikir verebiliriz. Yatırım yapmak risklidir ve yatırdığınız tüm paraların değeri düşebilir. Açıkça söylemek gerekirse, paranızın hepsini de kaybedebilirsiniz. Geçmiş performans gelecekteki başarının göstergesi değildir; yani, yatırımınızın iyi sonuç alacağının garantisi yoktur.

5. Yatırımlarınızı ÇeşitlendirinNe kadar büyük bir getiri istiyorsanız, genellikle kabul etmeniz gereken risk o kadar artar. Risk riskini azaltmak için mümkün olduğunca yatırımlarınızı çeşitlendirmeye çalışın; yani farklı şirketlere, sektörlere ve bölgelere yatırım yapın. Birikimlerinizi tek bir yatırım aracına yatırmak yerine birden fazla araca bölüştürmek size daha çok getiri sağlayacaktır. Yatırım yaptığınız ürünleri çeşitlendirmenin yanı sıra yatırım yaptığınız vadeyi de çeşitlendirmeniz iyi olur.

6. Portfolyonuzu Unutmayın

Portfolyonuzu inceleyin. Portfolyonuzu düzenli olarak gözden geçirmezseniz, para kaybeden bir yatırım hesabı ile karşılaşabilirsiniz.


7. Paniğe Yer Vermeyin

Panik yapmayın. Yatırımlarınız bir aşağı bir yukarı gidebilir. Yatırımlarınızı değerlendirirken uzun vadeli düşünün ve ona göre davranın. Sakin kaldığınızda piyasaları daha verimli takip edeceksiniz.

Tüm bu noktalar yatırım maceranızda size yardımcı olacaktır. Piyasaları analiz etmek, ekonomi ve finansa dair bilgilenmek için bizi takip etmeyi unutmayın. Bol kazançlı günler sizin olsun.

Kaynaklar:

tspb.org.tr
moneysavingexpert.com
ruleoneinvesting.com