APPLE 2 TRİLYON DOLAR DEĞERİNE ULAŞTI

Apple, 2 trilyon dolar değerine ulaşan ilk ABD şirketi oldu.

Apple Hisseleri Yükseldi

Tedavüldeki 4.276 milyar hisse ile bu seviyeye ulaşmak için Apple'ın hedef fiyatı 467.72 $ idi. Hisseler, 19 Ağustos Çarşamba sabahı bu seviyeyi geçti ve 468.09 $ 'a kadar yükseldi. Seans % 0.1 artışla 462.83 dolar seviyesinden tamamlandı. Apple, 740 milyar doların üzerinde bir kazançla bugün yaklaşık %59 arttı.

Apple'ın piyasa değeri, Ağustos 2018'de ilk kez 1 trilyon dolar düzeyine ulaşmıştı.

Şu anda 1 trilyon doların üzerinde değerlemeye sahip olan dört hisse senedi var. Amazon.com (AMZN) 1.633 trilyon dolar değerinde ve değeri 1.587 trilyon dolar olan Microsoft'u (MSFT) geride bıraktı. Alphabet (GOOGL), 1.052 trilyon USD ile dördüncü sırada yer alıyor. Facebook'un(FB), değeri ise 748,1 milyar dolar seviyesine ulaştı.

2 trilyon dolar değerindeki Apple, artık Alphabet (Google) ve Facebook'un toplam piyasa değerleri toplamından daha büyük.

İlgilinizi Çekebilir: Apple ile Google Arasındaki Rekabet Arttı

Riyad'da borsada işlem gören ve devlete ait Suudi Arabistan petrol şirketi olan Saudi Aramco'nun şu andaki değeri de 2 trilyon dolar.

Apple Neden Bu Kadar Değerlendi?

Apple (Nasdaq) hisselerindeki devasa artışa birçok faktör katkıda bulundu. Bunlardan birincisi, ilk 5G iPhone'ların Ekim ayında piyasaya çıkması yönündeki yüksek beklenti, ikincisi Apple'ın giyilebilir cihazları ve üçüncüsü de hem iPad'ler hem de Mac'ler için artan güçlü talep. Şirket ayrıca, yakın zamanda açıklanan hisse bölünmesi konusunda yatırımcılardan sıcak bir yanıt da aldı.

Analistlerin Apple için çeyreklik beklentileri oldukça yüksek. Hissenin ortalama hedef fiyatı da 425 doların biraz üzerinde seyrediyor.


Kaynak: barrons.com