BITCOIN MADENCİLİK ZORLUĞUNDA BÜYÜK YÜKSELİŞ

Bitcoin madenciliği zorluğu, halvinge bir hafta kala tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaştı.

CoinDesk'in haberine göre, piyasa değerine göre dünyanın en büyük blockchain ağı olan Bitcoin, madencilik zorluğunu Mart ayında kaydedilen ağın tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 16.55 T'te yaklaştırarak 16.1o T olarak belirledi.

Salı günü gerçekleşen yükseliş, Bitcoin'in Mart ayının sonundaki en büyük ikinci düşüşünü takip ediyor.

Madencilik zorluğunun 16 T eşiğini ikinci kez aştığı bugünkü düzenleme, Bitcoin'in yarılanma (halving) öncesindeki son oran değişikliği oldu. Bu durum, 2020'de en çok beklenen olaylardan birisiydi.

İlginizi Çekebilir: Mayıs 2020'de Bitcoin'i Neler Bekliyor?

Bir günde yeni çıkarılacak Bitcoin sayısını 1.800'den 900 adede düşürecek olan yarılamanın ardından, Bitcoin ağına bağlı hesaplama gücünün daha sonra düşmesi bekleniyor. Bitcoin'in madencilik zorluğu, her ayarlama döngüsünde rekabete bağlı olarak yaklaşık iki haftada bir (her 2016 blokta) kendini ayarlamak için tasarlanmıştır.

Bitcoin Madencilik Zorluğu


Madenciliğe katılan daha fazla kişi olduğu zaman zorluk seviyesi de bir sonraki düzenlemede artacaktır. Daha az işlem gücü olursa da zorluk düşürülür. Zorluk ayarlaması, madencilerin kabaca bir saat içinde 16 blok çıkarabildiğini gösteriyor. . Bu tür hızlı blok üretimi, mevcut zorluk seviyesinin çok düşük olduğunun bir işareti olabilir.

PoolIn madencilik havuzundaki verilere göre, son yedi gün içinde Bitcoin ağına bağlı ortalama güç saniyede 119 eksahash'a (EH/s) ulaştı ve son üç günlük ortalama ise 125 EH/s. Ek olarak, son iki haftadaki ortalama işlem gücü 115 EH/s'de seyrediyor. Bu rakam, önceki döngüden sadece %1,4 oranında daha yüksek.

Bitcoin'in 12 Mart'taki çarpıcı satışından sonra, ağın zorluğu ve işlem gücü %16 oranında düşüş göstermişti. Bitcoin'in fiyatı 12 Mart'tan sonra toparlanmaya başladığında madencilik yarışı da genel olarak toparlanma eğilimi gösterdi ve tekrar yükselişe geçti.

Bitcoin Halving ve Güncel Fiyat


Bitcoin'in 3.halving etkinliği 14 Mayıs 2020'de gerçekleşecek ve BTC'nin ödül değeri %50 oranında azalacak (12,5 BTC'den 6,25 BTC'ye düşecek). Halvingin ardından Bitcoin'in yıllık enflasyon oranı da %1.8 olacak.

İlgili Haber: Bitcoin'in Yıllık Enflasyon Oranı Düşüyor

Bitcoin şu anda 9.000 $ seviyesinde fiyatlanıyor. Güncel grafik:


Kaynak: CoinDesk