MAYIS 2020'DE BITCOIN'I NELER BEKLİYOR?

Bitcoin; ABD, İngiltere ve Avustralya’dan Daha Düşük Enflasyon Oranına Sahip Olacak

Bitcoin'in enflasyon oranı ABD ve İngiltere ile diğer gelişmiş ülkelerin oranının altına düşecek. Bu da kripto parayı daha geniş bir yatırımcı tabanına çekebilir.

Bitcoin sabit olarak 21 milyon arz kaynağına sahip ve bundan fazla BTC üretilemiyor. Fiat para birimlerinden daha düşük bir enflasyon oranına sahip olan varlık, bir analiste göre BTC'yi elde tutmak için çok güçlü ekonomik nedenlere sahip.

Mayıs 2020'de Neler Olacak?


Bitcoin, 2020 yılında yeni bir Bitcoin halving'e (yarılanma) şahit olacak. Mayıs 2020’de gerçekleşecek halving etkinliğinde, bir önceki halving dönemine kıyasla çok daha fazla şey bekleniyor. Halving, 4 yılda bir gerçekleşiyor ve BTC ödül değerini %50 oranında bölüyor.

Mayıs halving aktivasyonunun ardından BTC üretim oranını hemen %50 düşürerek madenci ödüllerinin yarıya düşmesine neden olacak. Yarıya düşmek demek, 21 milyon arzına yaklaştığı gibi bitcoin'i eskisinden daha nadir/kıt hale getirmek demektir. Bu da potansiyel olarak baskın kripto para biriminin değerinin artmasını sağlayacak.

Analist şöyle diyor:

"Şu anda günde 1.800 BTC üretilmekte ve bu da yıllık bazda %3,8'lik enflasyon oranına yol açmaktadır. Gelecek yıl bu miktar yarıya inecek ve Bitcoin enflasyon oranını %1,9 seviyesine getirecektir. Yani Bitcoin ABD, İngiltere, Avustralya ve diğer birçok gelişmiş ülkenin altında sabit bir enflasyon oranına sahip olacak.

Bu, ilk kez Bitcoin enflasyonunun gelişmiş ülkelere kıyasla daha düşük olacağını gösteriyor ve bu çok büyük bir olay. Bu benim için Bitcoin'i elimde tutmanın en büyük ekonomik nedeni."

BTC ile ilgili uzun vadeli yatırım düşünen veya yapan çoğu yatırımcı, altın gibi güvenli limanları bir kenara atarak BTC'ye yöneldi. Bitcoin analisti Pierre Rochard'ın dediği gibi:

Hisse senetleri ve tahviller enflasyonla sübvanse ediliyor. Yetkili mali planlamacılara danıştığınızda enflasyonun önüne geçmek için hisse senetlerine ve tahvillere yatırım yapmanız gerektiğini size söylerler. Fakat sadece nakit tutamazsınız. Bitcoin ise bu sorunu çözüyor.”

BTC'nin enflasyon oranındaki önemli düşüş, merkezi olmayan bir sistemin gücünü ve değerini gösteriyor. Geleneksel finansal sistemde, merkez bankaları ve belirli bir grup birey, fiat döviz kurunun enflasyon oranına karar verir. Bitcoin'de ise bu, matematiksel, sistematik ve en şeffaf şekilde yapılır.

Bitcoin Zirveye Mi Koşuyor?


Anonim bir analiste göre (PlanB):

"Mayıs 2020 yarısından sonra bitcoin için öngörülen piyasa değeri 1 trilyon dolardır, bu da 5500 dolarlık bir bitcoin fiyatı anlamına gelir. Bu gerçekten harika. Sanırım bir ya da iki yıl sonra, 2020 ya da 2021'de bunu test edeceğiz.

İnsanlar bana 1 trilyon dolar değerindeki bir bitcoin piyasası için gereken tüm paranın nereden geleceğini soruyor. Cevabım: Gümüş, altın, negatif faizli ülkeler (Avrupa, Japonya, ABD yakında), yırtıcı/yıkıcı hükümetlere sahip ülkeler (Venezuela, Çin, İran, Türkiye vb.), niceliksel gevşemeye (QE) karşı korunan milyarderler, milyonerler ve kurumsal yatırımcılar son 10 yılın en iyi performans gösteren varlığını keşfettiler." *
Kaynak: medium.com/@100trillionUSD

Önümüzdeki yıl Bitcoin ve diğer kripto paralar için hareketli geçecek gibi görünüyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.Kaynaklar:

https://www.newsbtc.com/2019/12/16/bitcoin-will-have-a-lower-inflation-rate-than-u-s-u-k-and-australia-and-its-huge/

*https://medium.com/@100trillionUSD/modeling-bitcoins-value-with-scarcity-91fa0fc03e25