ÇİN ve BLOCKCHAIN İLİŞKİSİNE DAİR 7 DETAY

Çin yeni bir blockchain patlamasının ortasında kaldı. Kripto para birimleri yükselişte ve buna bağlı olarak blockchain teknolojisini kullanan ilgili tüm stoklar da artışta. Peki Bitcoin için bu ne anlama geliyor?

Kaynak: technode.com

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, blockchain teknolojisini desteklediğini söylediği olumlu bir konuşma yapmıştı. Jinping, Çin'in blockchain teknolojisinde dünya lideri olması gerektiğini ve bu teknolojiyi ekonomisine uygulamasının gerekli olduğunu açıklamıştı. Perşembe gününden beri Çin, kripto para birimlerinde ve blok zinciri ile ilgili hisse senetleri arasında olumlu yükselişler ve dalgalanma bolluğu görüyor. Çin, aynı zamanda sınır ötesi finansmanda da blockchain ve yapay zeka (AI) kullanımını araştırdığını da açıkladı.

2017 yılının sonlarında Çin, ana teknoloji olan blockchain 1. sırada olmaya devam ederken, kripto para birimleri karşısında zorlu bir duruş sergilemişti. Bunun küresel etkisi anlık değildi, ancak birçok analist, önümüzdeki aylarda bitcoin ve diğer kripto para birimleri için düşüşün habercisi olabileceğini düşünüyor.

ÇİN ve KRİPTO PARA GELİŞMELERİ


1.Kripto Paralarda Patlama

Bitcoin (BTC), Jinping'in yorumlarının ardından 24 saat içinde % 24 arttı ve 2017’nin sonundan bu yana iki günlük en büyük sıçramasına - 10.350 dolara - ulaştı. Ethereum (ETH) dahil diğer büyük kripto para birimleri ve Ripple XRP de büyük kazançlar elde etti.

2.Blockchain Bazlı Stoklarda Artış

Jinping'in açıklamasının bir sonucu olarak, Çinli yatırımcılar blok zinciri ile ilgili işletmelerdeki hisseleri havada kapmaya başladılar. Financial Times'ın haberine göre, 85'ten fazla hisse, Shenzhen ve Şangay'da alım satımı durduran % 10'luk üst sınırına ulaştı. Nisan ayından bu yana % 8,9 artış gösteren veri sağlayıcısı Wind tarafından derlenen blok zinciri ile ilgili endeksi de dahil olmak üzere blockchain ile ilgili olan işletmeler bu durumdan yararlandı. Hong Kong'da, Huobi tarafından satın alınan Pantronics Holdings % 62'ye yükseldi.

Dongwu Securities'in hisse senedi analizcisi Pan Shaochang, Financial Times'a “Hepsi Jinping nedeniyle” dedi. Bu işletmelerin çoğunun hala erken bir aşamada olduğunu, ancak “büyüme potansiyelinin çok büyük” olduğunu ekledi.

3.Çin'de Dijital Para Rönesansı

NEO, Ontology (ONT), Quantum (QTUM), VeChain (VET) ve bunun gibi diğer kripto para birimleri % 50'den fazla kazanç elde etti. Bytom (BTM), Çin’in Huobi borsasında yer alan haberlere göre %459 artış kaydetti. Bu şaşırtıcı artışlar, yorumcuların bitcoin vadeli işlem borsası Bakkt veya Facebook’un Libra coin gibi kripto girişimlerinin piyasadaki etkileriyle adeta alay etmelerine neden oldu.

Ayrıca İsviçre merkezli Ethereum, Çin merkezli Tron'a yerini vermek zorunda kaldı.


4.Çin Medyasında Yoğun İlgi

Blockchain, Çin’in kripto endüstrisinin bir Twitter hesabı olan cnLedger’la birlikte, ulusal TV kanallarında ve gazete manşetlerinde “yoğun” ilgi gördüğünü belirten Jinping'in sözleri, Çin medyasının her yerinde.


Başkanın konuşmasından sonra blockchain ile ilgili anahtar sözcükler için arama hacimleri, Çin'in arama motoru Baidu ve mesajlaşma uygulaması WeChat'te yükselişte geçti. Çin merkezli Google aramaları da Jinping'in blockchain ve kripto para birimleri üzerine söylediklerinin ne kadar etkili olduğunu gösterdi.

5.Çin’in Ulusal Dijital Para Birimi

Geçtiğimiz aylarda Çin, Dijital Para Birimi Araştırma Enstitüsü'ne (DCRI) uzman alımları yaparak kendi ulusal kripto para birimini çıkarmak için çalışmaları hızlandırdı. Çin Uluslararası Ekonomik Değişimler Merkezi'nin (CCIEE) başkan yardımcısı Huang Qifan, bir haber sitesi olan Pandaily ile yaptığı röportajda, Çin'in ulusal kripto para birimi ile ilk sırayı alacağını öngördü. Birçoğu, Facebook’un kripto para birimini Libra'yı ortadan kaldırma çabalarının yarattığı FOMO’nun (fırsatı kaçırma korkusu) Pekin’in çabalarını hızlandırmasına neden olduğuna inanıyor (Konuyla ilgili haberimizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz). Henüz bir tarih belirlenmemiş olsa da, Çin Halk Bankası teknoloji bölümü başkanı Li Wei, Şanghay’da bir forumda, ticari bankaların blockchain teknolojisini uygulamalarını hızlandırması ve dijital finansmanı benimsemesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: complyadvantage.com

6.Çin’in Blockchain Ekosistemi Genişliyor

Çin hükümeti, Cyberspace Administration'a kaydolmak için blok zincir projelerine ihtiyaç duyuyor ve Mart ayından bu yana 500'e yakın blok zincir projesi devlete ait bankalar, mahkemeler ve vergi daireleri ile ticari teknoloji şirketleri tarafından yürütülüyor. Çin’in en popüler uygulaması Xuexi Qiangguo, devlet tarafından yürütülen bitcoin ve ethereum kursları başlattı.

Çin, aynı zamanda blockchain eğitimine olan odağını genişletmeye kararlı görünüyor. Başkan Jinping, konuşmasında; eğitim, istihdam ve sağlık gibi alanlarda “kişisel gelişim” için bir platform olan “Blockchain +” gibi yeni girişimlerin oluşturulmasını istedi.

7.Çin'in İlk Kripto Para Yasası

Çin’de gerçekleşen ulusal kongrede, ticari kripto para teknolojilerinde araştırma ve geliştirmeyi teşvik etmek için tasarlanan yeni bir yasayı kabul etti. Ayrıca, yeni doğmakta olan sektörün karşı karşıya kalacağı zorluklara hazırlık olarak, endüstri için standartlaştırılmış düzenlemelerin oluşturulmasının da hedeflendiği açıklandı. Twitter'da, ABD’nin kripto para yasalarıyla Çin'in aldığı kararlar arasında karşılaştırmalar da başladı.

Peki ya bitcoin? Çin'deki gelişmeler, orijinal kripto para biriminin son meteorik yükselişini körüklemeye devam edecek mi? OKEx operasyon başkanı Andy Cheung, Çin liderinin olumlu yorumlarının kripto fiyatlarını desteklemeye devam edeceğeni söyledi.

Cheung düşüncesinde yalnız değil. deVere Group CEO'su Nigel Green, Decrypt'e verdiği demeçte, “Belki de kısmen FOMO tarafından yönlendirilen momentumun şimdi kripto para birimi sektöründe hız kazanması olasıdır” dedi. Çinli web siteleri, blockchainin elbette bitcoine olan ilgiyle aynı olmadığını belirtti. Bununla birlikte blockchainin bir sahtekarlık olduğuna dair çıkan haberleri banladıklarını da öğreniyoruz:


Kaynaklar:

cointelegraph.com
decrypt.co