FED Bankası Yorumları

ilahikomedya1 - 10 ay önce

@derder99 dogru soylemisler.dahada yukari olabilir.abd secimlerinde trump kazanma sansı yukselirse fed baskani yelen istifa edecektir.zaten dolari dunyada frenleyen yellen.giderse sistem degisir.

0 2 0
istanbul - 9 ay önce

@fenomen biraz önce bir arkadaşa da aynisini soyledim. fedin kasım toplantısında faiz artışı beklenmiyor. O zaman da dolar da gevşeme bekleniyor....bir kasım veya iki kasım da takipte kalırsanız uygun seviyelerden güzel bir kazanç elde edebilirsiniz.

0 3 1
H - 9 ay önce

@istanbul mrb sizce yarin dolarda fed etkili bı dusus olurmu .ben yarın dolar alıp cuma yukselirse ona göre satış yapmayı dusunuyorum ne dersiniz tesk

0 0 0
M - 7 ay önce

@kahin429 orta uzun vade altini fed oncesi mi yoksa sonrasi mi satacaksiniz?ben arada kaldim.145 super

10 0 0
M - 7 ay önce

@kahin429 orta uzun vade tespitlerini grafiklere dayanarak sunduğun için özenle takip ediyorum. Eğer 117-145 tespitin tutarsa benim de öngörüm şu; Eğer FED Açıklaması beklenti altında kalırsa altın 145 e; beklenenin üzerine çıkarsa altın o zaman 117 gibi olur derim. Takipteyim.saygılar

10 0 0
K - 6 ay önce

@veliaht Fed den gelen aciklamalar dolara negatif etki etti.

0 0 2
fenomen - 6 ay önce

ihracatcı asla yüksek kur istemez.Denizli taifesi bugün artmaması için çaba sarfedecek bakalım kim kazanacak. Merkez bağımsız sözüm ona:)

0 0 0
G - 5 ay önce

@Turker34 sanırım :)) tahminler aynı fed ve Trump ve yarın bir çok veri var beklicez gorucez şuan dolar dayım.6 yi bekliyorum.

0 0 0
M - 1 ay önce

@yeşilli bu hafta 145 i asarsa 147-148 kesin gorulur fed faiz arttirir dolar yukselirse 150 yi bulur

0 0 3
ilahikomedya1 - 10 ay önce

Bloombergin manşetlerine inanamıyorum..TCMB: kısa vadede enflasyon dususu görünmektedir..Fed/haker: genişlemeci olmaya devam edeceğiz...cımbızla alsan bu kadar olur.

0 0 0
ilahikomedya1 - 10 ay önce

Bunun nedeni Trump’ın dün Fed’e yönelik söylemleri: “ABD ekonomisi büyük şişman ve çirkin bir balonun içinde. Ve karşımızda politik işler yapan bir Fed var bu da Janet Yellen. Obama gidip görevinden ayrılarak hayatının geri kalanını golf oynayarak geçirmek için golf kursuna yazıldığında Fed’in faizleri artırdığını göreceksiniz, çok kötü şeyler olacak. Bunların hepsi de Fed’in işini doğru yapmadığından olacak. Fed Clinton’dan bile daha politik”

0 0 0
ilahikomedya1 - 10 ay önce

Trump’un ABD Başkanı olması halinde Fed Başkanı Janet Yellen’ın Aralık toplantısından önce istifa edebileceği konuşuluyor.

0 0 0
ilahikomedya1 - 10 ay önce

SAAT15 de TCMB konuşması esnasında DOLAR bir miktar düşebilir...2972 de destek var... daha sonra FED başkanı fiyatlanacak... ve veriler var....

0 2 0
ilahikomedya1 - 10 ay önce

Bugün FED ve AB MB konuşacak! Makaslı hareketler olabilir ama her hardükarda paritelerde tepeler ve dipler göreceğiz.

0 0 0
SUNLIGHT - 5 ay önce

15 mart önemli bir tarih. fed faiz artırmasa da artıracak gibi beyanatlar verip dolar indexini yükseltebilir

0 0 0
abdrrhmn - 9 ay önce

Dolar tarafındaki güçlü yükseliş sürerken, güvenli liman niteliğindeki varlıklara olan talep azalmaya devam ediyor. Fed’in faiz artırım ihtimalinin güçlenmesiyle yükselen dolar endeksi yükselişini üst üste dördüncü güne taşıdı. Altın fiyatlarında yaşanan geri çekilme ise sekizinci gününde de devam ediyor. Bugün ABD tarafından açıklanacak istihdam verisi değerli metalin kaderinde belirleyici olabilir. Beklentilerin üzerinde gelebilecek veri altında satışların daha da devam etmesi anlamına gelebilir. Teknik olarak ise 200 günlük hareketli ortalama seviyesi ile haftalık fibo 23,6 seviyesinin arasında yer alan 1250- 1245 destek bandının altında kalıcılık sağlanması durumunda satışlar hızlanarak 1235 dolar seviyesine kadar devam edebilir. İstihdam verisine bağlı olarak yaşanabilecek toparlanmalarda ise ilk direnç seviyesi 1262 seviyesinde bulunurken aşılması durumunda 1270 denemesi görebiliriz.

0 0 0
S. V - 9 ay önce

Piyasaları perşembe günü neler bekliyor? "Yurtiçi tarafta TCMB beklentilerinin piyasalara yön verdiğini görüyoruz. Dün Musul operasyonuyla ilgili gelişmeler Doları yükseltirken, bugün TCMB’nin faizlerde bir değişikliğe gitmeyeceği beklentisi fiyatlanıyor. Siyasi kanattan TCMB’nin faizlerde değişiklik yapmayabileceği yönündeki değerlendirmeleri TL varlıklarını yükseltti. Hem Dolar/TL tarafında hem de Euro/TL tarafında, daha çok TL varlıklarının yükselişine bağlı olarak sert düşüşler gözlendi. Dolar/TL günlük %0.60 ile düşüşle 3.0600 seviyelerine kadar gerilerken, Euro/TL ise %0.70 düşüşle 3.3700’lere kadar gevşedi. Bist 100 tarafında ise kurdaki tansiyonun düşmesine bağlı güçlü seyir bugünde devam etti. %1’e yakın yükselişle endeksin 79000 seviyesini aştığını görüyoruz. Sabah saatlerinde Çin tarafında açıklanan 3.çeyrek büyüme verisi yıllık %6.7 ile beklentileri karşıladı ve Asya piyasaları alıcılı seyretti. İngiltere’de işsizlik oranı %4.9 ile yine beklentilere paralel geldi. ABD inşaat izinleri %6.3 olumlu gelirken, konut başlangıçları %9.0 aylık düşüşle zayıflığa işaret etti. Dolar endeksinin yükselişleri sınırlı kalırken, altın tarafında 1265 direnci üzerinde güçlü seyir izlendi. Petrol tarafına baktığımızda yükselişlerin sürdüğünü görüyoruz. Suudi Arabistan petrol bakanın, küresel petrol talebinin artacağı yönünde yaptığı açıklamalar fiyatlara olumlu yansıdı ve ABD tipi ham petrol %1.5’a yakın değer kazandı. Yarın artık gözler TCMB ve Avrupa Merkez Bankasının kritik faiz kararında olacak. Aynı zamanda FED imalat verileri ve belli başlı FED üyelerinin açıklamaları piyasalara yön verecek."

0 1 0
Mgr007x - 9 ay önce

06.09.2016 ERKİN ŞAHİNÖZ İnanılmayacak kadar iyiyse, inanmayın İngiltere, Fransa ve İtalya'dan sonra ABD ekonomisi de teklemeye başladı. Ama dünya ekonomik aktivitesindeki payı yaklaşık yüzde 20 olan ABD'nin problem yaşaması hiçbirininkine benzemez. Geçen hafta açıklanan Ağustos ayına ait ISM imalat endeksinin daralma bölgesine geçmesi dikkat çekiciydi. ISM imalat endeksi herhangi bir veri değildir. Diğer ekonomik verilerin öncüsüdür. Burada yaşanan bozulma er ya da geç diğerlerine de yansır. Bu konuda aylardır uyarıyorum. Çok sayıda öncü göstergeden oluşan "erken uyarı" sistemim alarm veriyor. Dünya ekonomisi ve küresel finans piyasaları açısından çok meşakkatli bir döneme gireceğimizi tahmin ediyorum. "İnanılmayacak kadar iyiyse, inanmayın" ilkesine sadık kalmakta yarar var. Küresel ekonomik görünümün son derece kötü olmasına rağmen küresel finans piyasalarında yaşanan iyimserlik inanılmayacak düzeylere ulaştı. Nobel ödüllü Robert Shiller'in yöntemiyle hesapladığımız fiyat-kazanç oranı küresel piyasaların kılavuzu konumundaki ABD borsalarının tarihinin en pahalı dönemlerinden birini yaşadığına işaret ediyor. KUSURSUZ FIRTINA Zarf, mazrufun önüne çıkmasın. Finansal piyasaların bir kısmında yaşanan büyük coşku dağın ardını görmenize mani olmasın. Çünkü bir yandan büyük fonlar "kusursuz fırtına" hazırlığı yapıyorlar. ABD ekonomisi çoğunluğun düşündüğü gibi sağlıklı bir ekonomik büyüme içinde olsaydı ve bunun sonucu olarak gene çoğunluğun aktardığı gibi Fed ikinci faiz artırımına hazırlanıyor olsaydı, ABD'de tahvil faizleri yükselirdi. Ancak tahvil faizleri 2008-2009 krizinde dahi görülmemiş düzeylere geriliyor. Çünkü fonlar tek sığınılacak liman olan gelişmiş ülke tahvillerine park ediyor. Tahvillere talep artıyor, talebi artan tahvillerin fiyatları yükseliyor ve fiyatları yükselen tahvillerin de faizleri düşüyor. RESESYON GELİYOR Dünya ekonomisinden gelen işaretler iyi olsaydı 100 trilyon dolarlık küresel tahvil stokunun yüzde 13'ünden fazlası eksi faizle fiyatlanıyor olabilir miydi? İşler söylendiği gibi düzgün gidiyor olsaydı Avrupa Birliği'nin taşıyıcı kolonu Almanya gibi bir sanayi devinin 10 yıllık devlet tahvilinin faizi eksi olabilir miydi, küresel emtia fiyatları 2008-2009 krizinde bile görmediği düzeylere geriler miydi? Dünya ekonomisi öngördüğüm gibi 2017'de resesyona girerse finansal piyasalardaki fiyatlaması önceden olacaktır. .

0 3 0
Mgr007x - 9 ay önce

24.10.2016 ERKİN ŞAHİNÖZ ED Aralık’ta faiz artıracak mı? ABD'de son açıklanan ekonomik verilerin iyi olması bazı Fed üyelerini heyecanlandırdı. Yaklaşık bir senedir ikinci faiz artırımını yapamamış olan Fed son toplantı bildirisinde yaptığı ufak bir değişiklikle Aralık toplantısına göz kırptı. Piyasa tabanlı göstergeler de ekonomik birimlerin Aralık'ta ikinci faiz artırımının yapılmasına yüzde 70 civarı ihtimal biçtiğini gösteriyor. Ancak dünya ekonomisi ABD'den ibaret değil. İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkacak olması İngiltere'de tüketim ve yatırımı belirgin bir şekilde bozdu. İngiliz poundunda yaşanan çöküntü de İngiltere ekonomisinde önümüzdeki aylarda yaşanacakların bir öncü göstergesi olarak değerlendirilmeli. İngiltere'nin krizi, İngiltere'nin krizi olarak kalmayacaktır. Sorunlu kredilerle boğuşan İtalya ve durgunluk içindeki Fransa krizin sonraki durakları olacaktır. Akabinde de ABD ekonomisi bozulacaktır. Küresel Ekonomi Belirsizlik Endeksi de bu beklentimi teyit ediyor. Endeks 2008- 2009 krizinde gözlenen düzeyin bile üzerine çıktı. Bu nedenle Fed'in Aralık'ta da pas geçmek zorunda kalacağına yönelik beklentimi şimdilik koruyorum. Euro-dolar paritesinde neler oluyor?: Parite düşüyor. Dolar, euro karşısında değer kazanıyor. Paritenin haftalık kapanışı, çok kritik bir teknik seviye olan 1,0940 düzeyinin altında oldu. Dolarda son dönemde yaşanan değerlenme eğilimini senede bir kez (belki) faiz artırabilen Fed'e bağlamak çok yanlış olur. Büyük resim ıskalanır. Dünya genelinde büyük sermaye gruplarının kriz hazırlığı yaptığı gözleniyor. Eksi faizli tahvilleri alıyorlar çünkü tahvil faizlerinin daha da eksiye gideceği (haliyle fiyatlarının daha da artacağı) beklentisindeler. Bir yandan da kriz dönemlerinin sığınılacak limanı olan dolara yöneliyorlar. Özetle, dolarda dünya genelinde yaşanan değerlenme Fed'in faiz artıracak olmasından değil "kaliteye kaçıştan" kaynaklanıyor. Kurdaki yükseliş neden kaynaklanıyor?: Dolar-TL kritik olarak gördüğüm 3,0780 üzerinden işlem görüyor. Dolarda dünya genelinde yaşanan güçlenme TL karşısında da etkisini hissettiriyor. Ayrıca Moody's'in not indirimi de kur üzerinde baskıyı artırdı. Kurda yeni bant 3.00- 3.15 bölgesinde oluşabilecektir. Bir süre bu bant içinde dalgalanması beklenebilir. Kurdaki yükselişin kısa vadeli maliyeti (hafif çapta enflasyon artışı) uzun vadeli faydalarının (artan ihracat, azalan ithalat ve yerli üretimde daha yüksek katma değer) yanında çok düşük olacaktır. .

0 5 1
Mgr007x - 9 ay önce

31.08.2016 ERKİN ŞAHİNÖZ Altın sığınılacak liman değildir Gazetelerin beylik sözleridir. Altın fiyatları yükselince ya "Kapalıçarşı'ya nur yağdı" ya da "yatırımcılar güvenli liman altına hücum etti" manşetleri atılır. Halbuki dünyada bir tane sığınılacak liman vardır. O da altın değildir. Krizlerde büyük sermaye grupları gelişmiş ülkelerin devlet tahvillerine sığınır. Devlet tahvili ve Hazine bonosu literatürde "risksiz" yatırım aracı olarak bilinir çünkü devlet ebed müddettir. Yükümlülüklerini yerine getirmede acze düşme ihtimali çok düşüktür. Ama yatırımcılar tasarruflarını en sağlam kayığa bağlamayı tercih ederler. Küresel yatırımcı nezdinde o kayık ABD'dir. O yüzden krizlerde ABD tahvillerine hücum olur. ABD tahvili dolarla alınır. Tahvil almak için dolara geçilince dolar değer kazanır. Tahvile talep artınca fiyatı yükselir. Fiyatı yükselen tahvilin faizi düşer. Bu nedenle kriz sırasında ya da gelecekte kriz olabilir kokusu alınınca ABD tahvil faizleri düşer. Çünkü "sığınılacak liman", ABD tahvilleridir. Altın konusunda doğru sandığımız çok yanlış bulunmaktadır. Altının finansal krizlere verdiği reaksiyon "bir istikamete hızla giderken önüne hiçbir engel çıkmamasına rağmen aniden durup son sürat başka bir yöne doğru koşan hamam böceği"nden pek farklı değildir. Bazı krizlerde altın fiyatı yükselmiş ama genelde düşmüştür. Krizlerde altının yönü ancak sihirli küre ile tespit edilebilir. 1990'ların sonlarında Rusya ve Brezilya dünyanın başına çorap ördüğünde ve büyük bir finansal krize neden olduklarında altın fiyatları düşmüştür. Keza yüzyılın en büyük finansal krizi olarak kabul ettiğimiz 2008-2009 krizinde de altın fiyatları düşmüştür. Takip eden dönemde altında yaşanan yükselişin nedeni ise finansal kriz değildir. Finansal kriz sırası ve sonrasında başta Fed olmak üzere gelişmiş ülke merkez bankalarının devreye soktuğu ultra genişleyici para politikalarıdır. Yapılan çalışmalardan elde edilen bulgular, altını etkileyen iki temel faktör olduğunu göstermektedir: doların genel seyri ve Fed'in reel faiz düzeyi. Doların zayıfladığı dönemlerde altın genelde güçleniyor, doların güçlendiği dönemlerde de altın fiyatları genelde düşüyor. Dolardaki reel faizin yükseldiği dönemlerde altın genelde düşüyor, dolardaki reel faizin gerilediği dönemlerde de altın genelde yükseliyor. Bu çerçeveden değerlendirildiğinde altının (dolar bazında) önümüzdeki bir iki yılda "trendsiz" seyrine devam etmesi kuvvetle muhtemel.

0 7 0
Mgr007x - 8 ay önce

Haftaya Bakış Geçen haftanın ilk işlem gününe, haftasonunda OPEC üyelerinin Viyana’da yaptığı gayriresmi toplantıda üretim arzını kısma konusunda bir anlaşmaya varamamaları sonrasında petrol fiyatlarında sert geri çekilmeleri görerek başladık. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney’in görevi süresi bitmeden istifa edeceği yönündeki haberlerin asılsız olduğunu,2019 yılı sonuna kadar görevine devam edeceği açıklaması Sterlin’de değer kazançlarına neden olmuştu. İngiltere Merkez Bankası beklentiler doğrultusunda faizlerde bir değişiklik yapmayarak %25 düzeyinde sabit bırakarak büyüme ve enflasyon verilerini yukarıya doğru revize etti. Ayrıca Brexit sürecinin başlatılması ile ilgili hükümetin tek başına karar verme yetkisinin olmayacağı açıklaması Sterlin’in küresel piyasalarda değer kazanmasına etki etti. Fed’in faiz kararını açıkladığı geçen hafta beklentilerimiz doğrultusunda faizlerde bir değişiklik yapılmayarak, faizler %0.25­ %0.50 aralığında sabit bırakıldı. Clinton­Trump arasındaki mücadele gittikçe kızışarak, yapılan anketlerde aralarındaki oy farkının 1.3 puana gerilediğini takip ettik. FBI’ın Clinton’ın resmi yazışmalarda özel e­postasını kullanması ile tekrardan soruşturma başlatması aralarındaki puan farkının azalmasına neden oldu. Clinton’ın eşi Bill Clinton’ın başkan olduğu zamanlarda Demokrat partiye yüklü miktarda bağış yapan bir dolandırıcıyı affetmesiyle ilgili belgelerin FBI tarafından yayınlanması da Clinton’ın oylarının gerilemesine yol açtı. Clinton ve Trump hakkında yayılan karalayıcı bilgiler güvenli varlıklara olan talebi artırarak Altın’da, Yen’de değer kazançları görülmesine neden oldu. Salı günü başkanlık seçimleri sonuçlanacak. Clinton veya Trump’ın seçilmesinin farklı nedenlerle de olsa kurda yükselişlerin görülmesini durduramayacağını söyleyebiliriz. Clinton’ın seçilmesi Fed’in Aralık ayında faiz artırımı gerçekleştirme ihtimalini daha da artırarak, 2016 yılı içinde dört kez faiz artışı yapmayı planlayan Fed’in en azından bir faiz artışı gerçekleştirmesini sağlayabilir. Bu durumda Dolar endeksinde sert yükselişler görür ve kurun değer kazanmasını en azından bir süre daha engelleyemeyiz. Trump’ın seçilmesi durumunda nedenleri farklı olsa da kura olan etkisi Clinton’dan çok da farklı olmaz. Trump’ın Müslümanlara olan bakış açısının Trump’ın başkan seçilmesi durumunda TL’nin değer kaybetmesi yanında ekonomimize olabilecek etkilerini göz önünde bulundurmalıyız.Yurt içinde açıklanan enflasyon verileri beklentilerin altında açıklanarak %7.16 düzeyinde geldi. Bir önceki aya göre düşüş gösterse de bir sonraki ay açıklanacak enflasyon verisinde kur artışının etkilerinin görülmesi nedeniyle düşüşlerin devam etmeyeceğini söyleyebiliriz. Geçen haftanın son işlem gününde ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam 161 bin seviyesinde açıklanarak beklentilerin altında kaldı. Ortalama saatlik kazançlar verisinde ise bir önceki aya göre yükseliş görüldü. Bu hafta ise küresel anlamda oldukça önemli olacak. 8 Kasım Salı günü ABD seçimleri sonuçlanacak. İki aday lider Hillary Clinton ve Donald Trump kafa kafaya geçen yarışta ilerliyorlar. Trump’ ın seçilme ihtimali ABD için risk olarak değerlendiriliyor ve köklü değişiklikler olacağı düşünülüyor. Faiz artırım sürecinin politik bir oyun olduğunu bildiren Trump seçilebilirse bu süreci bitireceğinden bahsetmişti. Aynı zamanda iki lider hakkında medyaya yayılan karalayıcı haberler de liderlere olan güveni zedeliyor ve risk faktörü olarak görülmelerine sebep oluyor.

0 6 0
ilahikomedya1 - 8 ay önce

Sabit kurdaki bazı devletlerde dolar gayriresmi olarak 2 katından fazlaya bozduruluyor. Bu olasi fed faiz artışı ve seçim sonuçları v.s bizim TL yi de beklediğimizden daha zor durumda bırakmasın. 3.5 - 4 lu seviyeler mesela.

0 2 1
Bozkurt Görmez - 8 ay önce

FED ve GELİŞMİŞ ÜLKELER dünyayı alacakaranlık kuşağında tutarak zaman kazanmaYA çalışıyorlar. Korkunun ecele faydaysı yok.

0 0 0
Mgr007x - 8 ay önce

HAFTAYA BAKIŞ Geçtiğimiz haftaya ara ara normalleşmesine rağmen Trump fiyatlamaları damgasını vurdu. Trump’ın seçim öncesi vaatlerinin, FED’ i enflasyon ve büyüme hedeflerine daha hızlı ulaştırabileceği düşüncesiyle Amerikan varlıklarına talep artışı yoğun şekilde devam etti. Amerikan 10 yıllık tahvil faizleri %2.34 seviyesini, Dolar endeksi 101.430 seviyesini test etti. Bu fiyatlamaları destekleyen önemli bir unsurda Janet Yellen açıklamaları oldu. Açıklamalarında, yıl başından bu yana enflasyon artışının devam ettiğinden, ekonomik verilerin Kasım ayından bu yana paralel geldiğinden, göreceli yakın bir zamanda faiz artırımı olabileceğinden ve FOMC üyelerinin Aralık ayında faiz artırımı için ihtimallerin yükseldiğini düşündüklerini belirtti. Şahin tonlu bu açıklamalar ABD varlıklarına artan talebi destekler nitelikteydi. Bahsi geçen olaylarla birlikte EURUSD paritesi uzun bir aradan sonra önemli bir destek seviyesi olan 1.0700 altında fiyatlanmaya başladı. Altın ise 1200 seviyelerine oldukça yakın seviyelerde hareketlerine devam ediyor. Küresel çapta değer kazanan Amerikan Doları ülkemizde de dolar kurunda üst üste yeni rekor seviyeler test edilmesine sebep oldu. Kurda 3.4080 seviyesi test edildi ve bu seviye USDTRY için yeni tarihi rekor seviyeydi. TCMB'nin bu hafta vereceği faiz kararı büyük önem taşıyor. TL'nin küresel piyasalardaki değer kaybının en azından bir süreliğine sınırlandırılabilmesi için TCMB'nin faiz artışı yapmasını beklediğimizi söyleyebiliriz. Bir önceki para politikası toplantısında sadeleşmenin hızının enflasyonun görünümüne bağlı olduğunu dile getiren Murat Çetinkaya, enflasyondaki sınırlı düşüşün faizlerde indirim yapılmasına imkan vermediği yönünde karar alabilir. Bu durumda TCMB’nin faizlerde indirim yapmayacağını, faizlerin sabit bırakılmasının olasılık dahilinde olduğunu ancak ekonominin toparlanmasına yönelik adım almak isterlerse faizlerin artırılması yönünde karar alınacağını söyleyebiliriz. Ayrıca Fransa’da 2017 yılında yapılacak Cumhurbaşkanı seçiminde muhafazakarların adayları arasında yer alan Nicolas Sarkozy ve Alain Juppe, geçen hafta Türkiye ile AB müzakerelerinin devam etmesine karşı olduklarını açıklamıştı. Bu açıklama da yabancı yatırımcıların TL’ye olan güvenini sarsarak siyasi ve jeopolitik risklerin olduğu bugünlerde TL’nin küresel piyasalarda daha da güç kaybetmesine etki etti. Yeni haftada Salı günü ABD’de mevcut konut satışları, Çarşamba günü Almanya’da imalat ve hizmet PMI, ABD’de dayanıklı mal siparişleri, yeni konut satışları, Perşembe günü Almanya’da büyüme, İfo iş güven endeksi, Euro Bölgesi’nde imalat ve hizmet PMI, yurt içinde faiz oranları, Cuma günü Japonya’da enflasyon, İngiltere’de büyüme verileri açıklanacak. ........YTD......

0 5 0
Mgr007x - 8 ay önce

ALTIN : Altın fiyatları Janet Yellen açıklamaları ile birlikte 1210 desteğini kırabildi. Altın fiyatlarında negatif görünüm bir kademe daha güçlendi. 1200 seviyesini psikolojik seviye olarak yorumlayabiliriz. 1200 altında düşüş baskısı daha da güçlenebilir. Fiyatlamaların bu seviyelerde kalıcılık arz etmesi durumunda, 1180 – 1170 aralığına doğru düşüşlerin hız kazanmasını bekliyoruz. Olası yükseliş hareketlerinde ise 1221 üzerinde kalmayı başarabilirse yukarı hamle yapmak için 1230 direncine fırsat kolluyor. 1230 seviyesinde güçlü bir direnç oluşturan Altın ancak 1230 üzerinde tekrar kalıcı fiyatlamalar gerçekleştirirse alımlar hız kazanabilir. Fed kararı sonrasında hareketlilik yukarı yönde olsa da Ocak ayında Trump'ın koltuğu alması ons ta yeniden baskı unsuru olabilir.

0 3 0
Mgr007x - 8 ay önce

GÜMÜŞ : Küresel anlamda güvenli varlık talebinin düşmesi ve risk iştahının artması Gümüş fiyatlarında düşüş baskısını artırıyor. Geçtiğimiz hafta da Trump fiyatlamaları ve üstüne Janet Yellen açıklamalarıyla birlikte sert düşüşler gerçekleştiren Gümüş fiyatlarında 17.00 altında negatif görünüm güçlü şekilde devam ediyor. Fed kararına kadar kalıcılığın devamlılığı durumunda 15.80 – 15.00 aralığına doğru düşüşlerin devam edebileceğini düşünüyoruz. Olası yükseliş hareketlerinde ise 17.80 direnci tekrar geçilebilirse pozitif görünüm tekrar gündeme gelebilir.

0 4 0
BOZKURT GÖRMEZ 🔰 - 8 ay önce

Çok duygusal düşünüyorsunuz. Mantıklı konuşmakla alakanız yok. Size kalsa 40'a kadar çıkar diyeceksiniz. Neye dayanarak konuşuyorsunuz ? Tüm dünya FED kararını beklediği için, piyasalar durgun ve dünya iş yapamıyor, ekonomi bekleyişte. Hiç bir değer sürekli artmaz. DOLAR'dan geçen hafta yüklü kazandığımı bilen biliyor. Objektif söylüyorum, GAZA GELMEYİN, TEMKİNLİ ve TEDBİRLİ OLUN ! .. Bu dönemde kimse kesin birşey söyleyemez, KESİN KONUŞANA İNANMAYIN !

0 1 0
BOZKURT GÖRMEZ 🔰 - 8 ay önce

Londra merkezli UniCredit SpA küresel döviz stratejisi birim yöneticisi Vasileios Gkionakis, doların hız kesebileceğini ve bu yılın başındaki zayıflığın büyük bir olasılıkla devam edeceğini belirtti. Gkionakis, Bloomberg Television'da Anna Edwards ve Yousef Gamal El-Din ile gerçekleştirilen mülakatta, “Dolar, muhtemelen ticaret ağırlıklı bazda, yüzde 10 fazla değerli. Fed Aralık ayında faiz artırımına gidecekken, dolardaki yükseliş ABD parasını reel faiz farklarının işaret ettiğinin çok üzerine taşıdı” dedi. Gkionakis, “Dolar, ekonomik temellerdense siyasi algıyla hareket ediyordu. Hayal kırıklığına uğrama riskimiz bulunuyor” şeklinde görüş bildirdi.

0 1 0
Mgr007x - 8 ay önce

ALINTI:.....USD/TL kuru yakın gelecekte nereye gider? Yıl sonuna kadar olan süre zarfında bizim açımızdan kuru etkileyecek iki önemli olay var: (1) 13 - 14 Aralık'ta toplanacak olan Fed Açık Piyasa İşlemleri Komitesi'nden çıkacak karar (beklentiler Fed'in 0, 25 puanlık faiz artırımı yapacağı yolunda. ) (2) 15 - 16 Aralık'ta toplanacak Avrupa Konseyinden çıkacak karar (beklentiler Avrupa Parlamentosu'nun olumsuz Türkiye kararının onaylanmayacağı yönünde. ) Bu iki önemli toplantıdan beklenen kararlar çıkarsa neler olur? (1) Fed faizi artırır ve yakın gelecekte faiz artırımına devam edeceği yolunda açıklama yapmazsa Dolar değer kaybeder. Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye kararını onaylamazsa TL, Dolara karşı değer kazanır. Bu durumda USD/TL kurunun bir miktar gerilemesi beklenebilir. (2) Fed faizi artırır ve artırımlara devam edeceğini açıklar, Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu kararını onaylamazsa USD/TL kuru gevşemez, hatta artışa geçer. (3) Fed faizi artırır, Avrupa Konseyi Avrupa Parlamentosu kararını onaylarsa TL hızla değer kaybeder. Böyle bir durumda Merkez Bankası yeni bir faiz artırımı zorunluluğuyla karşı karşıya kalabilir. Bunlara başka seçenekler de eklenebilir. Ama en olası seçenek Fed'in faizi artırıp fazla şahin bir tavır takınmaması ve Avrupa Konseyi'nin Avrupa Parlamentosu'nun kararını onaylamamasıdır. Bu tahminlerin mevcut durumu bozacak yeni gelişmelerin olmayacağı varsayımı Altında yapıldığını da belirtmekte yarar var.

0 3 0
BOZKURT GÖRMEZ 🔰 - 8 ay önce

Güne geri çekilme ile başlayan kurda 3.40 seviyesinin üzerindeki hareket devam ediyor. Genel olarak hükümet kanadından kur konusunda iyimseriz mesajları geliyor. Alt bant 3.38 seviyesinin üzerinde kaldığımız sürece kanalın üst bandı 3.50 seviyesi görülebilir. Gün içinde ABD’den büyüme ve kişisel tüketim harcamaları açıklanacak. ABD’de 3.çeyrek büyümesinin 1 revizesi %3 ile oldukça güçlü açıklanması bekleniyor. Dolar dünyada değer kazanmaya devam ederken Fed’in faiz artışlarına hız vereceği beklentisi ile dolar endeksi yükseliyor. Endeks tarafına baktığımızda ise gösterge tahvil faizindeki gerileme ile bir miktar yükseliş gördük. Genel görüntü ise 76 bin 100 seviyesinin altında satış baskısının devam edebileceği yönünde. 73 bin 650 önemli trend desteği. Bu seviyenin kırılması ile satış baskısı artabilir.

0 1 0
Y - 7 ay önce

10 yıllıklar coştu endejs çıldırdı düşün düşün fed faizi 75e çıkartırken neler olur düşün bi

0 1 0
Veliaht - 6 ay önce

Dün açıklanan enflasyon rakamının beklentinin oldukça üzerinde gelmesiyle kurun 3,60 seviyesinin üzerini test ettiğini görmüştük. Bugün ise dün yaşanan sert yükseliş sonrasında kur üzerinde bir miktar gevşeme hareketinin hakim olduğunu görüyoruz. Veri akışı bakımından ise şu ana kadar sakin bir gün geçiriyoruz. Ancak akşam saatlerinde ABD’den açıklanacak olan Fed tutanakları kurdaki hareketliliğin artmasına neden olabilir. Teknik olarak baktığımızda yükseliş trendi içerisindeki hareketine devam eden kurda 3,60 direncinin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda önce 3,6170 ardından 3,6440 hedefli fiyatlamalar görebiliriz.

1 2 1
mersiyem - 6 ay önce

FED: SON FİNANSAL GELİŞMELERİN DEĞERLENDİRİLMESİNDE İHTİYATLI OLUNMASI GEREKİYOR

0 0 0
mersiyem - 6 ay önce

FED:YETKİLİLER, TRUMP YÖNETİMİNİN EKONOMİYE ETKİSİNDE KAYDA DEĞER BELİRSİZLİĞE İŞARET ETTİ

0 0 0
mersiyem - 6 ay önce

FED: POLİTİKA GİRİŞİMLERİNİN ZAMANLAMASI, BİLEŞİMİ KONUSUNDA BELİRSİZLİĞE VURGU YAPILDI   04 Ocak Çarşamba 22:04 FED: FED İŞSİZLİK ORANI PATİKASINI KASIM AYI PROJEKSİYONUNDAN DAHA DÜŞÜK GÖRÜYOR

0 0 0
💰 📊 MaNYaK 📈 📉 - 6 ay önce

bu düşüşün sebebi dün gece saat 22:00'de açıklanan 14 Aralık Fed toplantısı raporları.

0 0 0
Veliaht - 6 ay önce

: Dün açıklanan Aralık ayı FOMC tutanaklarında Fed’in Trump’ın uygulayacağı mali politikalara dair endişeli olduğu dikkat çekti ve 20 Ocak’ta başkanlık koltuğuna oturacak Trump’ın ilk hamlelerini görmek için Ocak ayı pas geçilebilir. Fed’in Ocak toplantısını pas geçmesi çok kısa süreli gelişen piyasalara yarayabilir, ancak yıl içi 3 faiz öngörülerine devam etmeleri, verilerin pozitif gelmesi ve Trump’ın 20 Ocak sonrasında vaadlerine paralel davranması durumunda Mart beklentileri artacağı için dolar tekrar güçlenebilir. Bu 3 önemli gelişmenin dışında ülke içinde yaşanacak diğer gelişmeler lira tarafındaki düşüşü hızlandırabilir. Ayrıca bu 3 gelişme de negatif yönde olursa Dolar/TL kurunda 3,75’lere doğru yükseliş devam edebilir.

0 2 0
Veliaht - 6 ay önce

Bu veriyle birlikte ABD’den gelen olumlu veri akışının özellikle enflasyon, büyüme ve istihdam tarafında devam etmesi, 2017 yılında Fed’in faiz artırım sürecinin beklenenden de hızlı olabileceğine işaret ediyor. Veri akışının bu şekilde devam etmesi durumunda dolardaki güçlü seyrin bir süre daha devam ettiğini görebiliriz.

0 0 0
veliaht - 6 ay önce

Perşembe, 12 Ocak Avrupa Merkez Bankası, son politika toplantı tutanaklarını yayınlayacak. Kanada'dan yeni konut fiyat enflasyon verileri gelecek. ABD'den haftalık işsizlik haklarından yararlanma başvuruları ile birlikte ithalat verileri gelecek. Fed Başkanı Janet Yellen, Washington'daki bir etkinlikte konuşma yapacak. Perşembe günü ise Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Atlanta Başkanı Lockhart, St. Louis Fed Başkanı James Bullard ve Dallas Fed Başkanı Rob Kaplan konuşma yapacak.

0 0 0
veliaht - 6 ay önce

Cuma, 13 Ocak Çin'den ticaret dengesi verileri gelecek. ABD, haftayı perakende satış, üretici fiyatları ve tüketici hissiyat verilerini yayınlayarak kapatacak. Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker konuşma yapacak.

0 0 0
Sonraki Yorumlar

Konu Başlıkları

Alarmlarım

İstediğiniz kura ALARM KURUN, Alarm kurduğunuz değere ulaştığında bildirim alın. Alarm kurmak , alarmlarınızı düzenleyebilmek ve tüm cihazlarınızdan bu özelliği kullanmak için üye olun.