FED STABLECOIN'E KARŞI

Cuma günü Federal Rezerv (FED), yüksek kurumsal borçları işaret ederek uzun vadede görülen düşük küresel faiz oranlarının etkisinin ve ortaya çıkan “stablecoin” kripto paraların finansal sistem için potansiyel risk olduğunu söyledi.

Ancak Fed'in raporunda, ekonomiyle ilgili mevcut endişelerin bazı Fed yetkililerinin herhangi bir ekonomik gerilemenin daha da kötüleşmesi durumunda rekor düzeyde görülebilecek olan şirket borçlarıyla ilgisi olduğu vurgulandı. Ek olarak, Fed düşük borçlanma maliyetlerinin zaman içinde bankayı, sigorta şirketini ve emeklilik fonlarının getirilerini aşındırarak daha fazla risk almalarına yol açabileceğini belirtti.

Fed Yönetim Kurulu üyesi Lael Brainard, yaptığı açıklamada, “Kaldıraçlı krediler de dahil olmak üzere riskli finansal olmayan şirketler arasında çok düşük kredi yayılımlarının ve yüksek borçluluk seviyelerinin mevcut kombinasyonu, yüksek dikkat gerektirir. Orta vadede, uzun ömürlü olmayan çevre ve verim elde etmek ve ek borç almak için ilgili teşvikler finansal açıkları artırabilir” dedi.

Kaynak: asiablockchainreview.com

STABLECOIN VE OLASI SORUNLAR


Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler ulusal paraları etrafında geliştirmek istedikleri dijital para birimlerine giderek daha fazla yönelmeye başladı. Federal Rezerv ise “küresel stablecoin” fikrini reddetti. ABD'nin doğudaki rakibi Çin ise tamamen dijital bir yuan parasını uygulamaya koymaya hazırlanıyor.

En çok dikkat çeken yorum, “Libra” girişimi yoluyla volatiliteyi ortadan kaldırmak isteyen Facebook tarafından en belirgin biçimde öne sürülen stablecoinlere geldi. Fed raporun bir bölümünü kripto paralara ayırdı. Libra coin gibi diğer yenilikçi, teknoloji kaynaklı finansal ürünlerin yeni bir değişim aracı olarak işlev görmesi, kötü tasarlanmış stablecoin kullanımı durumunda finansal sistemlerde potansiyel olarak ciddi sonuçlara yol açabileceği uyarısı verildi.

Raporda,

“Stablecoin ile yapılacak bir ödeme ağının hızlı bir şekilde küresel ölçeğe ulaşma olasılığı; finansal istikrar, para politikası, kara para aklama/terörist finansmana karşı korunma, tüketici ve yatırımcıların korunması ile ilgili önemli zorluklar ve riskler ortaya koyuyor”

diye açıklama yapıldı.

Facebook, küresel bir ödeme istikrarı sağlamaya yardımcı olmak için devasa platformunu kullanmayı planlamasından kısa bir süre sonra, Fed, Libra coin gibi bir stablecoinin piyasaya sürülmeden önce kara para aklama ve tüketiciyi koruma gibi sorunlar konusunda konuşmak gerektiğini açıklamıştı.

Geçtiğimiz birkaç ay, ABD-Çin ticaret savaşı, yavaşlayan küresel ekonomi ve jeopolitik riskler nedeniyle gerginliklerin artmasıyla hisse senedi ve bono piyasaları da dalgalı seyretti. Sonuç olarak, merkez bankaları küresel bazda faiz oranlarını düşürdü. Özellikle de Fed'in 3 kez faiz indirimine gitmesiyle birlikte piyasalardaki gerilim hafifledi ve son zamanlarda konut ve diğer krediye dayalı sektörlerdeki aktivite yükseldi.

Fed Başkanı Jerome Powell, Libra'nın para politikası manipülasyonu, finansal istikrarsızlık ve mahremiyet ile ilgili endişeleri giderilinceye kadar gelişimini durdurması gerektiğini belirtti. Libra coin ile ilgili çıkan son haberimize ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynak: bbc.com

Fed, stablecoinler kripto para birimlerinin bir parçası olduğundan ve anonimlik etiğine dayandığından; kara para aklama, terör finansmanı ve diğer suçlar konusunda uyarıda bulunmak adına stabilcoinlere vurgu yaptı.

G7'nin sözünü tekrarlayan Fed, ABD ve dünyanın stabilcoinlerin yükselişine dikkat etmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Federal Rezerv ve diğer finansal düzenleyiciler, küresel ölçekte herhangi bir stabilecoin sisteminin faaliyete geçmesinden önce temel bir yasa ve düzenleyicilerin ele alınması gerektiğinden emin olmak için yakından işbirliği yapıyorlar.“

Kaynak:

economictimes.indiatimes.com