FED'İN BİLANÇOSU 5 TRİLYON DOLARI AŞTI

ABD Federal Rezerv'in bilançosu, küresel koronavirüs pandemisi karşısında ekonomiyi desteklemek için bankalara, yatırım fonlarına ve diğer merkez bankalarına tahvil ve kredi sağladığından bu hafta ilk kez 5 trilyon dolarlık bilanço gördü.

Fed'in toplam bilanço büyüklüğü, tek bir haftada yarım trilyon dolardan fazla yükseldi. Bu sayı Ekim 2008'deki finansal krizdeki bilanço artışından da fazla. Çarşamba günü, Fed'in varlıklarının toplamı 5,3 trilyon dolar olarak gerçekleşti.

Businessinsider.de

FED'in Ekonomik Yardımları


Fed, geçtiğimiz hafta 355 milyar dolar değerinde Hazine ve ipoteğe dayalı tahvil satın aldı. Şimdi ise bu tahviller salgından darbe alan finansal piyasaları dengelemede ve ardından gelen ekonomik aktivitelerin devam etmesine yönelik bir taahhüt oldu. Buna ek olarak, yabancı borçluların dolar cinsinden yükümlülükleri konusunda yardımcı olmak için diğer merkez bankalarına yabancı para swap hatları aracılığıyla 200 milyar dolardan fazla kredi teklif etti.

Fed'in bilançosu her Perşembe günü haftalık olarak yayınlanıyor. Geçtiğimiz perşembe günü, Fed'in bilanço görüntüsünde para piyasalarını dengelemek ve doğrudan merkez bankası ile işlem yapan bankaları desteklemek için likiditeye büyük bir talep olduğu görüldü.

-> ABD Senatosu'nda 2 trilyon dolarlık teşvik paketi onaylandı.

Bankalara Verilen Borçlar Yükseldi


Zayıf bankalar, nakit için son çare olarak Fed'den kredi almaya devam ediyor. Fed ise bankaları bu tutumdan vazgeçirmeye çalışıyor. Çarşamba gününden itibaren bankalara verilen bu krediler  50.8 milyar dolara yükseldi. Önceki hafta bu sayı 28.2 milyar dolardı. Perşembe günü Fed Başkanı Jerome Powell, Fed'in salgının ekonomiye verdiği zararı önlemek adına agresif bir şekilde borç vereceğine dair söz verdi.

Amerika'da ilk kez işsizlik başvurusu yapanların sayısı 3,3 milyona çıkarak rekor seviyeye ulaştı. Birçok Amerikalı karantina halinde ve ülke genelindeki binlerce işletme koronavirüs salgınının yayılmasını kontrol altına almak için geçici olarak kapandı.


Kaynak: https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-fed-balancesheet/fed-balance-sheet-tops-5-trln-for-first-time-as-it-enters-coronavirus-war-mode-idUSKBN21D3K9